logo

e-ISSN 2449-951X
ISSN 0137-2971
Pierwotna wersja - elektroniczna
Pierwotna wersja językowa - angielska

100 punktów za artykuły naukowe!

Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułów naukowych w miesięczniku „Materiały Budowlane” z dyscyplin: inżynieria lądowa, geodezja i transport; architektura i urbanistyka; inżynieriamateriałowa; inżynieria chemiczna; inżynieria mechaniczna, a także inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, otrzymują 100 pkt.

mgr inż. Jerzy B. Zembrowski, Biuro Doradztwa Budowlanego BDB, Białystok

Nowelizacja Dyrektywy EPBD 2010/31/UE z 19 maja 2010 r. w sprawie charakterystyki energetycznej budynków oraz przepisy wykonawcze obowiązujące od 01.01.2014 r., rewolucjonizują dotychczasowy rynek budowlany.
Przedstawiony w artykule przykładowy, choć niepełny, rachunek optymalizacyjny inwestycji wskazuje na celowość sporządzania analiz energetycznych i ekonomicznych podczas sporządzania projektu budowlanego, co słusznie zostało wprowadzone w wymaganiach Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie szczegółowego zakresu i formy projektu budowlanego (ze zmianami z 06.11.2008 r.) odnośnie do opracowania przez projektanta pełnej charakterystyki energetycznej. Tylko na jej podstawie inwestor będzie mógł dokonać świadomego wyboru rozwiązań energetycznych swojej inwestycji. Wyniki analiz energetyczno-ekonomicznych będą ściśle dopasowane do danej inwestycji. Fakt ten każe wątpić w sensowność odgórnie ustawionych przez ministerstwo jednakowych dla wszystkich przypadków wymagań charakterystyki energetycznej, podanych w znowelizowanych w 2013 r. warunkach technicznych.

Przeczytaj cały artykuł >>

Materiały Budowlane 1/2014, strona 4-5 (spis treści >>)