logo

e-ISSN 2449-951X
ISSN 0137-2971
Pierwotna wersja - elektroniczna
Pierwotna wersja językowa - angielska

100 punktów za artykuły naukowe!

Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułów naukowych w miesięczniku „Materiały Budowlane” z dyscyplin: inżynieria lądowa, geodezja i transport; architektura i urbanistyka; inżynieriamateriałowa; inżynieria chemiczna; inżynieria mechaniczna, a także inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, otrzymują 100 pkt.

Zabezpieczanie konstrukcji drewnianych

Podczas eksploatacji konstrukcje drewniane są narażone na działanie abiotycznych i biotycznych czynników niszczących. Ważniejsze czynniki fizyczno-chemiczne to:
– zmienna wilgotność otoczenia, wpływająca na zawartość wilgoci w drewnie, i zmienne warunki termiczne, powodujące m.in. pęcznienie i kurczenie drewna oraz jego pękanie na różną głębokość;
– promieniowanie (świetlne – światło widzialne, UV, IR; jonizujące), powodujące zmiany barwy drewna, a przy długim i intensywnym działaniu zwiększenie chropowatości;
– kwasy i zasady, obniżające wytrzymałość drewna;
– ciepło (ogień), stwarzające zagrożenie pożarowe.

Badanie efektywności hydrofobizacji powierzchni cegieł

Hydrofobizacja powierzchni materiału polega na nadaniu jej właściwości odpychania wody, czyli niezwilżalności. Efekt hydrofobizacji określa się m.in. na podstawie obserwacji zachowania się wody na zhydrofobizowanej powierzchni. Ocenia się go m.in. na podstawie porównania nasiąkliwości powierzchniowej wodą powierzchni materiału bez i po hydrofobizacji. Nasiąkliwość powierzchniowa, zwana też kapilarną, jest to nasiąkliwość materiału oznaczona jako podciąganie kapilarne wywołane przez przenikanie wody do powierzchni próbki stykającej się z wodą.

Nanotechnologia w budownictwie

Nanotechnologia to nowa metoda podejścia do projektowania i wytwarzania materiałów przez modyfikację ich mikrostruktury na poziomie nanometrycznym. Nanometr (od greckiego słowa nanos, czyli karzeł) to jednostka długości równa jednej miliardowej metra (10–9 m), zaś nanotechnologia to technologia zajmująca się zagadnieniami na poziomie budowy atomu. Zalicza się do niej działania na elementach mniejszych niż 100 nm. Celem nanotechnologii jest wykorzystanie właściwości materiałów na poziomie atomowym do uzyskania doskonalszych cech fizycznych, chemicznych i biologicznych.

Zastosowanie rusztowań w pracach budowlanych

Wostatnim czasie, mimo okresu zimowego, współpraca firmy Budosprzęt z firmami partnerskimi zaowocowała kilkoma ciekawymi realizacjami, które omówimy w tym artykule. W celu wykonania instalacji pod zbiornikiem nowej warzelni na terenie Browarów Tyskich firma Budosprzęt, we współpracy z firmą Inox Instal, wykonała platformę roboczą o powierzchni ok. 100 m2 na wysokości 3,5 m (fotografia 1). Zastosowano rusztowanie Layher Blitz 70.

Zasady stosowania farb krzemianowych w renowacji zabytków

Szkło wodne zaliczane jest, podobnie jak cement lub wapno, do spoiw nieorganicznych. Szkło wodne żeluje w amorficzny żel krzemionkowy, który przypomina produkt reakcji preparatów do wzmacniania kamienia. Farbom krzemianowym przypisane zostało jednak określenie „farby mineralne”.

Kompozyty FRP do wzmacniania konstrukcji

W XX w. nastąpił bardzo dynamiczny rozwój kompozytów włóknistych (FRP – Fibre Reinforced Polymers). Składają się one z elementu nośnego (włókna w ilości 45 – 70% objętości kompozytu) oraz matrycy (spoiwa scalającego włókna). Matryca przekazuje obciążenia zewnętrzne na włókna oraz ochrania je przed szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych. Obecnie rolę elementu nośnego pełnią nowoczesne włókna (tabela), natomiast spoiwem jest najczęściej klej na bazie żywicy epoksydowej.

Wzmacnianie konstrukcji materiałami na bazie włókien węglowych, szklanych i aramidowych

Tradycyjne techniki wzmacniania konstrukcji polegają przede wszystkim na zwiększeniu wymiarów przekroju poprzecznego (dotyczyło to głównie przekrojów żelbetowych – dobetonowanie), zmianie schematu statycznego (wprowadzenie dodatkowych podpór) lub wprowadzaniu dodatkowego zbrojenia w postaci elementów stalowych. Wzmocnienia te wymagają wielu prac przygotowawczych i montażowych oraz zwykle długiego okresu pielęgnacji.

Sprężyste mocowanie szyn kolejowych i tramwajowych w Polsce

W wielu dziedzinach produkcji coraz powszechniej zastępowane są tradycyjne połączenia sztywne połączeniami elastycznymi, sprężystymi, powstałymi przez wprowadzenie pomiędzy dwa elementy materiału łączącego o odpowiednich parametrach fizycznych i wytrzymałościowych. Podczas remontów i modernizacji torowisk kolejowych i tramwajowych w Polsce stosowane są coraz powszechniej nowoczesne rozwiązania konstrukcyjne z technologią sprężystego mocowania szyn systemem Icosit KC firmy Sika na czele.