logo

e-ISSN 2449-951X
ISSN 0137-2971
Pierwotna wersja - elektroniczna
Pierwotna wersja językowa - angielska

100 punktów za artykuły naukowe!

Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułów naukowych w miesięczniku „Materiały Budowlane” z dyscyplin: inżynieria lądowa, geodezja i transport; architektura i urbanistyka; inżynieriamateriałowa; inżynieria chemiczna; inżynieria mechaniczna, a także inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, otrzymują 100 pkt.

kpt. mgr inż. Mariusz Dębski
Szkoła Główna Służby Pożarniczej, Wydział Inżynierii Bezpieczeństwa Pożarowego, PSP JRG Wągrowiec

dr inż. Paweł Sulik
Szkoła Główna Służby Pożarniczej, Wydział Inżynierii Bezpieczeństwa Pożarowego

W artykule przedstawiono tablice i wykresy pozwalające oszacować nośność na zginanie drewnianych belek w sytuacji wyjątkowej, jaką jest pożar. Wykorzystując algorytmy zawarte w eurokodach, autorzy zaproponowali łatwe w użyciu przez rzeczoznawców ds. zabezpieczeń przeciwpożarowych i pracowników prewencji PSP, nomogramy przydatne w ocenie odporności ogniowej zginanych, drewnianych elementów nośnych (belek).

Słowa kluczowe: wymiarowanie zginanych elementów drewnianych, sytuacja pożarowa, szacowanie nośności.

* * *

The paper presents graphs and tables allow to estimate the load-bearing capacity of bending timber beams in a fire conditions. Using algorithms contained in the EN standards, authors proposed easy-to-use nomograms useful in the evaluation of fire resistance to bending timber load-bearing elements.

Keywords: timber elements, beams, bending, fire situations, load-bearing capacity.

 

Przeczytaj cały artykuł (pdf) >>

Materiały Budowlane 10/2014, strona 97-99 (spis treści >>)