Sprzedaż produkcji budowlano-montażowej zrealizowana w okresie styczeń – listopad 2007 r. na terenie kraju przez przedsiębiorstwa budowlane o liczbie pracujących powyżej 9 osób była o 16,1% wyższa niż przed rokiem. Szybciej rosła sprzedaż robót o charakterze inwestycyjnym (o 17,8%) niż remontowym (o 12,2%). Udział robót inwestycyjnych w ogólnej produkcji budowlano- montażowej zwiększył się o 1,0 pkt do 71,6%. Wzrost sprzedaży odnotowano we wszystkich grupach przedsiębiorstw budowlanych.
Z badań GUS przeprowadzonych w dużych przedsiębiorstwach przemysłowych, o liczbie pracujących 50 i więcej osób wynika, że w listopadzie 2007 r. nastąpiło zmniejszenie produkcji wyrobów budowlanych. Spośród 41 obserwowanych grup wyrobów spadek produkcji odnotowano w 18 pozycjach w porównaniu z listopadem 2006 r. i aż w 38 w porównaniu z październikiem 2007 r. Należy jednak pamiętać o bardzo dobrych wynikach produkcyjnych osiągniętych w okresach poprzednich, które stanowią podstawę odniesienia dla listopadowej produkcji. Słabsze wyniki notowane w listopadzie tylko nieznacznie wpłynęły na ogólne efekty produkcyjne osiągnięte przez producentów w okresie (narastającym) 11 miesięcy 2007 r., tylko w 9 pozycjach produkcja była niższa niż przed rokiem, a w 32 wyższa, przy czym dynamika tylko w 11 grupach obniżyła się w stosunku do notowanej za 10 miesięcy.
W 2006 r. odnotowano intensywny wzrost gospodarczy w Unii Europejskiej. Sumaryczny produkt krajowy brutto (PKB) dla UE-27 wzrósł o 2,9% (w 2005 r. o 1,7%). W 2007 r. wzrost PKB prawdopodobnie będzie nieznaczny. Zdaniem Komisji Europejskiej wzrost PKB można przypisać korzystnej, mimo wysokich cen ropy naftowej, ogólnoświatowej koniunkturze gospodarczej i niezmiennie wysokiemu popytowi konsumpcyjnemu wewnątrz Unii Europejskiej. Pomyślna dynamika gospodarcza odbiła się pozytywnie na wskaźnikach zatrudnienia, które w 2006 r. wzrosło w Unii o 1,4%. Niepokojąca była, i nadal pozostaje, inflacja, która nie schodzi poniżej 2%, a na koniec 2007 r. może osiągnąć nawet 2,5%. W opinii ekspertów jest to przede wszystkim rezultat utrzymujących się wysokich cen paliw.
Województwo łódzkie zajmuje ponad 18, 2 tys. km2, co daje dziewiąte miejsce w Polsce pod względem powierzchni. W jego skład wchodzi 21 powiatów, 177 gmin i 42 miasta. Żyje w nim ok. 2,6 mln ludzi. Działa tu ponad 1500 firm zagranicznych, m.in. Gillette, Indesit Company, Bosch. Eksperci oceniają, że województwo niestety nie wykorzystuje w pełni korzyści płynących ze strategicznego położenia w centrum kraju i Europy Środkowo-Wschodniej. Mimo że przez region przebiegają dwa transeuropejskie korytarze transportowe, dostępność do centrum województwa jest bardzo ograniczona.
4 grudnia 2007 r. ukazał się w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej (2007/C290/12) komunikat Komisji dotyczący wdrażania dyrektywy Rady w sprawie zbliżania przepisów ustawowych, wykonawczych i administracyjnych państw członkowskich odnoszących się do wyrobów budowlanych (89/106/EWG) zawierający pełną listę wszystkich dotychczas zharmonizowanych norm. Oprócz nowych norm zharmonizowanych (tabela) lista zawiera wiele nowych aneksów do norm już wcześniej wprowadzonych. Tekst komunikatu zamieszczony jest na stronie Instytutu Techniki Budowlanej: www.itb.pl/ue.
Podczas posiedzenia omówiono: współpracę EOTAz Komisją Europejską i EFTA; współpracę EOTAz organizacjami europejskimi mającymi wpływ na działalność EOTA; prace grup EOTA (Adhoc Group) powołanych do spraw specjalnych; zagadnienia prawne (nowelizacja Regulaminu Wewnętrznego EOTA, ochrona logo EOTA, zmiana ETA Request); działalność techniczną EOTA; zagadnienia finansowe oraz sprawy organizacyjne.
Zagadnienia dotyczące współpracy EOTA z Komisją Europejską zostały zdominowane przez sprawy związane z pracami nad nowelizacją Dyrektywy 89/106/EWG. Uczestniczącywobradach przedstawiciel Komisji Europejskiej poinformował zebranych, że prace nad kolejną wersją znowelizowanego dokumentu dyrektywy zostaną zakończone najpóźniej w marcu 2008 r., po czym dokument ten będzie przekazany do Parlamentu Europejskiego.
W2007 r. Komitet Techniczny CEN/TC 67 poddał okresowemu przeglądowi większość norm (EN 1308, EN 1323, EN 1324, EN 1346, EN 1347, EN 1348 oraz EN 12004) dotyczących metod badań oraz wymagań dla klejów do płytek ceramicznych. Pod koniec roku znowelizowane normy zostały wprowadzone do Zbioru Polskich Norm. Zmiany dotyczące normalizacji klejów do płytek ceramicznych, związane z pojawieniem się nowych wersjinorm, zostały szczegółowo omówione na łamach kwartalnika Wokół Płytek Ceramicznych nr 4/2007.
Jak liczyć termin na wniesienie protestu?
W postępowaniu prowadzonym w trybie przetargu nieograniczonego na remont drogi złożyłem ofertę i została ona odrzucona przez zamawiającego. Moim zdaniem zamawiający nie miał podstaw prawnych do odrzucenia mojej oferty, dlatego postanowiłem złożyć protest. Ile mam na to czasu? Czy należy go liczyć od dnia pojawienia się informacji o wyniku postępowania na stronie internetowej zamawiającego, czy od dnia, kiedy faksem otrzymałem pismo o wyniku postępowania?