24 - 25 maja 2011 r. w Łodzi odbędzie się XXIV Kongres Techników Polskich pod honorowym patronatem prezydenta RP Bronisława Komorowskiego.

Środowisko techniczne należy do tej części społeczeństwa, która wyznacza standardy cywilizacyjnego rozwoju, będąc motorem postępu technologicznego i gospodarczego, tworząc jego nie tylko materialne, ale także kulturowe podstawy i wartości.
Polscy inżynierowie i twórcy techniki wnosili i wnoszą wkład nie tylko do rodzimego, ale i światowego dorobku materialnego i kulturowego. Wielokrotnie udowadniali swoją aktywnością i efektami prac, że stać nas na własne pomysły, na samodzielne rozwiązania i ich wdrażanie do praktyki. Przedstawiając kierunki i propozycje rozwoju, wskazywali także na bariery i ograniczenia, przedkładając zarazem propozycje dróg ich przezwyciężania.
Najlepiej świadczy o tym tematyka Kongresów Techników Polskich odzwierciedlająca aktualne problemy kraju, w których rozwiązanie czynnie włączali się inżynierowie. Głównymi obszarami tematycznymi XXIV KTP jest innowacyjność, energetyka i infrastruktura.
Pierwszy Zjazd Techników Polskich odbył się w 1882 r. w Krakowie. Ostatni, XXIII Kongres odbywał się w latach 2001/2002 pod hasłem „Technicy bliżej rynku”. Głównym jego przesłaniem było włączenie się środowiska technicznego w dostosowanie Polski, a zwłaszcza nauki, techniki i gospodarki do członkostwa w Unii Europejskiej.
Sześć lat członkostwa w UE pozwoliło na zebranie wniosków oraz doświadczeń z procesów i zjawisk, które stały się naszym codziennym udziałem. Rada Krajowa Fe-deracji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych NOT, decydująca o najważniejszych działaniach NOT, postanowiła zwołać XXIV Kongres Techników Polskich, zapraszając do jego organizacji Radę Główną Instytutów Badawczych oraz Akademię Inżynierską w Polsce.
Do udziału w Kongresie organizatorzy zaprosili wszystkie środowiska techniczne w kraju i poza jego granicami, m.in. Polską Izbę Gospodarczą Zaawansowanych Tech-nologii, Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości, Polską Akademię Nauk, na-ukowców z politechnik skupionych w Konferencji Rektorów Polskich Uczelni Technicznych, a także środowiska przemysłowe, biznesowe, wybitnych twórców techniki oraz polonijne stowarzyszenia inżynierskie.
Celem XXIV Kongresu jest integracja i współdziałanie środowisk technicznych i biz-nesowych do określenia kierunków poprawy gospodarki i rozwoju naukowo-technicznego. Polska, mimo ogromnego skoku, ciągle ma do odrobienia zaległości w innowacyjności gospodarki, w bezpieczeństwie energetycznym i w rozwoju infrastruktury, w tym szczególnie transportu.
Dyskusja i prace Kongresowe zostały zainaugurowane podczas VIII Forum Inżynier-skiego w czerwcu 2010 r. w Poznaniu. Zakończy go Sesja Finalna w Łodzi.
Aktywnie działają programowe i organizacyjne struktury XXIV Kongresu. Obecnie większość prac skupia się w Radach Eksperckich.
Więcej informacji o XXIV Kongresie Techników Polskich na stronie: http://24ktp.pl
Zapraszamy do udziału w Kongresie!