logo

e-ISSN 2449-951X
ISSN 0137-2971
Pierwotna wersja - elektroniczna
Pierwotna wersja językowa - angielska

100 punktów za artykuły naukowe!

Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułów naukowych w miesięczniku „Materiały Budowlane” z dyscyplin: inżynieria lądowa, geodezja i transport; architektura i urbanistyka; inżynieriamateriałowa; inżynieria chemiczna; inżynieria mechaniczna, a także inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, otrzymują 100 pkt.

Finansowanie działalności przedsiębiorstwa w oparciu o wierzytelności

W sytuacji braku środków własnych na finansowanie bieżącej działalności gospodarczej przedsiębiorstwa poszukują źródeł z zewnątrz. Dostarczanie środków na bieżącą działalność w przedsiębiorstwie ma ogromne znaczenie z punktu widzenia krótkoterminowej płynności finansowej.
Faktoring – metoda zabezpieczenia przed utratą płynności
Bardzo często sytuacja rynkowa wymusza stosowanie dłuższych terminów płatności i w takiej sytuacji przedsiębiorca powinien pomyśleć o zabezpieczeniu się przed utratą środków na działalność bieżącą. Jednym ze sposobów na takie zabezpieczenie jest faktoring.

Zmiany w ustawie o wyrobach budowlanych

21 maja br. Sejm RP uchwalił ustawę zmieniającą ustawę o wyrobach budowlanych oraz ustawę o systemie oceny zgodności. Została ona opublikowana w Dzienniku Ustaw nr 114 pod pozycją 760. Ustawa wchodzi w życie 30 grudnia 2010 r. Wprowadzone nowelizacją zmiany w dotychczasowych przepisach ustawy o wyrobach budowlanych dotyczą zasad wprowadzania wyrobów budowlanych do obrotu oraz zasad i trybu kontroli tych wyrobów na rynku przez organy nadzoru budowlanego. Zmiany w przepisach regulujących zasady wprowadzania do obrotu wyrobów budowlanych na terytorium Polski związane są z ich dostosowaniem do postanowień prawa Unii Europejskiej…

Zasady odrzucenia oferty

W przypadku zaistnienia jednej z przesłanek określonych w artykule 89 ustawy Prawo zamówień publicznych zamawiający jest zobowiązany dokonać odrzucenia oferty. Jak stanowi jeden z wyroków Sądu Okręgowego zamawiający nie może odrzucić ofert z przyczyn innych niż określone w art. 89 (sygn. V Ca 1738/04). Tak więc jest to zamknięty katalog sytuacji. Kiedy zachodzi choćby jedna z wymienionych w tym przepisie przesłanek, należy odrzucić ofertę. Innymi słowy jest to czynność obligatoryjna.

X Jubileuszowa Świąteczna Drogowo-Mostowa Żmigrodzka Sesja Naukowa

W końcu 2009 r. odbyła się w Żmigrodzie X Jubileuszowa Świąteczna Drogowo-Mostowa Żmigrodzka Sesja Naukowa zorganizowana przez firmę Infrastruktura Komunikacyjna Sp. z o.o. W spotkaniu udział wzięło ponad 130 specjalistów z branży drogowo-mostowej, w tym przedstawiciele inwestorów, projektantów, wykonawców oraz administracji. Tak liczna frekwencja świadczy o potrzebie organizowania tego typu spotkań. W prezydium Sesji zasiedli: prof. Józef Głomb – Politechnika Śląska, prof. Kazimierz Gwizdała – Politechnika Gdańska, prof. Janusz Szelka – Uniwersytet Zielonogórski…