Innowacyjny park maszynowy, zastąpienie ciągów technologicznych wykorzystywanych do produkcji klinkieru oraz budowa nowych hal z trzema ciągami produkcyjnymi wraz z wyposażeniem w urządzenia do rektyfikacji i polerowania powierzchni wyrobów – to efekty modernizacji zakładu produkcyjnego Ceramiki Paradyż w Wielkiej Woli (Zakład Produkcyjny Wielka Wola 2), który został uroczyście otwarty 20 maja br.
W 2010 roku Grupa Paradyż rozpoczęła realizację 4-letniego planu inwestycyjnego. Pierwsze działania rozpoczęły się właśnie w Wielkiej Woli. Dzięki zmianom wprowadzonym podczas I etapu modernizacji zakładu produkcyjnego Ceramiki Paradyż w Wielkiej Woli, konsumenci w Polsce i zagranicą otrzymają produkty najwyższej jakości, konkurencyjne w stosunku do oferty zachodnich producentów. Płytki ceramiczne z portfolio marki Paradyż stanowią obecnie alternatywę dla oferty zachodnich producentów, zwłaszcza z Hiszpanii oraz Włoch.
Inwestycje związane z pierwszym etapem modernizacji pochłonęły 136 milionów złotych. Do 2013 roku zakończą się kolejne 3 etapy. Łączny koszt inwestycji wyniesie 185 milionów złotych. Zmiany pozwolą na usprawnienie pracy, podniesienie innowacyjności oraz konkurencyjności firmy. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych maszyn i urządzeń, możliwa będzie produkcja najwyższej jakości wysoko przetworzonych gresów szkliwionych w dużych formatach. Ponadto w zakładzie stosowana będzie technologia barwienia masy superbiałej na sucho i mokro, umożliwiająca barwienie płytek ceramicznych na mokro (duże ilość masy) oraz na sucho (krótkie serie do kilkudziesięciu ton), dzięki czemu w niezwykle elastyczny sposób będzie można zarządzać planowaniem produkcji w odpowiedzi na bieżące zapotrzebowanie pionu sprzedaży.
Wielka Wola 2 to również jedne z największych w tej części Europy prasy hydrauliczne umożliwiające wykorzystanie dużych nacisków i formowanie płytek o wielkości 120 x 60 cm oraz linia do produkcji płytek z segmentu Premium marki My Way Paradyż Group. Jest to jedyna tego typu linia w Europie Środkowo–Wschodniej. Specjalna konstrukcja maszyn i urządzeń pozwoli na nanoszenie wypukłego nadruku, nawiązującego do stylistyki drewnianych słoi - zarówno w wyglądzie, jak i w fakturze płytki.
Kolejną technologią zastosowaną w modernizowanym zakładzie produkcyjnym jest rozwiązanie typu Bypass, umożliwiające szybkie zmiany wzornictwa i tym samym produkowanego asortymentu.
Linie produkcyjne w zakładzie Wielka Wola 2 pozwalają na uzyskanie nowej jakości, dzięki połączeniu linii polerskich z liniami sortowniczymi. Rozwiązanie umożliwia podział na 3 kategorie produktów obrabianych mechanicznie i poddanych klasyfikacji wizualnej pod względem geometrii, cechowaniu, pakowaniu i przygotowaniu do dystrybucji. W uroczystości otwarcia obok kierownictwa spółki, licznie zaproszonych gości, uczestniczyli uczestniczyli m.in. Piotr Styczeń, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury, Joanna Strzelec – Łobodzińska, podsekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki, Jolanta Chełmińska, wojewoda łódzki, posłowie oraz władze samorządowe Opoczna i Tomaszowa Mazowieckiego.