dr inż. Krzysztof Kuczyński Instytut Techniki Budowlanej, Zastępca Dyrektora ds. Badań i Innowacji
Autor do korespondencji e-mail : Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
DOI: 10.15199/33.2015.11.02
Historia powołania Instytutu Techniki Budowlanej (ITB) została szczegółowo przedstawiona w monografii [1] oraz wywiadzie udzielonym przez Dyrektora Instytutu na str. 4 ÷ 6. w tym numerze.
Najważniejsze daty związane z początkami ITB to:
● 1929 r. – powołanie Drogowego Instytutu Badawczego (DIB);
● 1945 r. – powołanie Instytutu Badawczego Budownictwa (IBB);
● 1948 r. – zmiana nazwy na Instytut Techniki Budowlanej (ITB).
Laboratoria
Pierwsze powojenne laboratoria badawcze zostały utworzone w częściach mieszkalnych i suterenie domu przy ul. Narbutta 26. Były to laboratoria: fizykochemiczne; betonowe; wytrzymałościowe i gruntów. Natomiast na terenie SGGWprzy ul. Rakowieckiej 8 funkcjonowało Laboratorium Drewna i Gruntów. Kolejne laboratoria powstały po wybudowaniu, pod koniec 1949 r., hali maszyn wytrzymałościowych przy ul. Wawelskiej 2 (obecnie Filtrowa 1). Pierwsza odremontowana 30-tonowa prasa Amslera została zamontowana w laboratorium wytrzymałościowym już w 1945 r. Laboratorium wytrzymałościowe z nowoczesnymi aparatami i maszynami probierczymi produkcji szwajcarskiej, szwedzkiej i niemieckiej, stało się prawdziwą dumą Instytutu jako jedyne o takim zakresie w Polsce.Wczasach odbudowyWarszawy prowadzono w nimpionierskie badania elementów i konstrukcji z gruzobetonu, żużlobetonu, trzcinobetonu, piano- i gazobetonu oraz pierwszych rozwiązań stropów gęstożebrowych. W mniejszych pomieszczeniach hali ulokowano częściowo laboratorium betonów sprężonych.Wtym czasie powstały także laboratoria: betonów sprężonych z małym naciągiem strunowym; badań reologicznych metali; badań tensometrycznych, sklerometrycznych, izotopowych, rentgenologicznych i analizy drgań.
Literatura :
[1] 70 lat Instytutu Techniki Budowlanej w polskiej i europejskiej przestrzeni badawczej. Praca zbiorowa pod redakcją Jadwigi Fangrat.
[2] Szewczak E., Zapewnienie kompleksowej usługi badawczej uczestnikom rynku wyrobów budowlanych przez Zespół Laboratoriów Badawczych ITB. Materiały Budowlane 2015, nr 11, s. 15 – 17, DOI: 10.15199/33.2015.11.03.
[3] Roczniki: Działalność ITB.
Otrzymano: 30.09.2015 r.
Materiały Budowlane 11/2015, str. 11-14 (spis treści >>)