Jedna z największych obecnie inwestycji w przemyśle cementowym w Europie , która pochłonęła ok. 500 mln zł to modernizacja drugiej linii technologicznej w Górażdże Cement, spółki należącej do międzynarodowego koncernu HeidelbergCement, jednego z największych na świecie producentów cementu i innych materiałów budowlanych. Realizacja tej inwestycji pozwoliła znacząco zwiększyć moce produkcyjne Górażdże Cement, umacniając tą spółkę na pozycję lidera w kraju. Górażdże będą w stanie wyprodukować 12 tys. t klinkieru na dobę, a roczny poziom produkcji osiągnie ponad 5 mln t cementu.
W Polsce rośnie zapotrzebowanie na cement. W 2010 r. sprzedaż wyniosła 15,4 mln t, a wg prognoz w roku bieżącym popyt w Polsce wzrośnie do ok.17 mln ton (wzrost o 10%), aby w 2012 r. zwiększyć się o kolejne kilka procent. Tylko w I kwartale 2011 r. sprzedaż cementu w kraju była większa o 45,2% niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Jednak stale rosnące zapotrzebowanie na cement na rynku krajowym odbiega od jego zużycia w krajach zachodniej Europy. Obecnie na jednego mieszkańca Polski przypada przeciętnie ok. 400 kg podczas gdy średnia europejska wynosi ok. 550 kg, a w państwach znajdujących się na szybkiej ścieżce rozwoju popyt na cement osiąga nawet 1000 kg na osobę rocznie.
- To najważniejsza inwestycja w ponad 30- letniej historii firm,, o ogromnym znaczeniu dla jej przyszłości i rozwoju. Górażdże . - mówi Andrzej Balcerek, prezes zarządu Górażdże Cement S.A. – Zastosowanie najnowocześniejszych, dostępnych w świecie technologii pozwoliło nam znacząco podnieść zdolności produkcyjne i umocnić naszą pozycję na krajowym rynku cementu.
Budowa nowej linii technologicznej rozpoczęła się w maju 2010 r. , a zakończyła w kwietniu br. Realizacja inwestycji umożliwi obniżenie kosztów produkcji oraz przyniesie wymierne efekty dla środowiska. Dzięki zastosowaniu najnowszych rozwiązań technicznych udało się zredukować jednostkowe zużycie energii na tonę klinkieru, ograniczyć emisję CO2 , obniżyć poziom powstającego w czasie produkcji hałasu oraz zwiększyć możliwości wykorzystania paliw alternatywnych w procesie produkcji cementu.