logo

e-ISSN 2449-951X
ISSN 0137-2971
Pierwotna wersja - elektroniczna
Pierwotna wersja językowa - angielska

100 punktów za artykuły naukowe!

Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułów naukowych w miesięczniku „Materiały Budowlane” z dyscyplin: inżynieria lądowa, geodezja i transport; architektura i urbanistyka; inżynieriamateriałowa; inżynieria chemiczna; inżynieria mechaniczna, a także inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, otrzymują 100 pkt.

Wybór odpowiedniego materiału na podkład podłogowy (nazywany również wylewką lub jastrychem) uzależniony jest od kilku czynników, wśród których najważniejsze to:
• rodzaj podłoża, na którym jest wykonywana wylewka – najczęściej betonowy strop konstrukcyjny lub w przypadku posadowienia na gruncie tzw. chudy beton, rzadziej podłoże gruntowe lub wykonane z podsypek mineralnych;
• grubość podkładu – zazwyczaj 5 – 100 mm;
• warunki użytkowania i przeznaczenie pomieszczeń – wewnątrz (np. poddasze, łazienka, pokój mieszkalny) lub na zewnątrz (np. balkony, tarasy). Stosownie do wymienionych czynników zalecane jest jedno z czterech rozwiązań konstrukcyjnych: podkład zespolony; podkład oddzielony; podkład pływający; podkład grzewczy. Wymienione rozwiązania konstrukcyjne podkładów wymagają stosowania sprawdzonych wyrobów o ściśle sprecyzowanych właściwościach i przeznaczeniu.