logo

e-ISSN 2449-951X
ISSN 0137-2971
Pierwotna wersja - elektroniczna
Pierwotna wersja językowa - angielska

100 punktów za artykuły naukowe!

Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułów naukowych w miesięczniku „Materiały Budowlane” z dyscyplin: inżynieria lądowa, geodezja i transport; architektura i urbanistyka; inżynieriamateriałowa; inżynieria chemiczna; inżynieria mechaniczna, a także inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, otrzymują 100 pkt.

mgr inż. Zbigniew Czajka

Adres do korespondencji: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Nowoczesna architektura oraz aktualne trendy w budownictwie charakteryzują się stosowaniem dużych szklanych powierzchni w nowo budowanych lub modernizowanych obiektach. Odnosi się to m.in. do przeszklonych drzwi przesuwnych oraz okien o dużych wymiarach. Nowe rozwiązania tego typu stolarki budowlanej cechuje wysoki komfort obsługi i bezpieczeństwa, zwiększona odporność na włamanie i napór wiatru, możliwość swobodnego wietrzenia pomieszczeń oraz podwyższona izolacyjność termiczna i akustyczna. W celu zapewnienia tych parametrów konieczne jest stosowanie odpowiednich okuć oraz elementów współpracujących. Ponadto drzwi i okna mogą być wyposażone w automatyczne napędy pozwalające na stosowanie w mieszkaniach bez barier architektonicznych, w tym także ze zdalnym sterowaniem za pomocą pilota lub mobilnych aplikacji. Przy wyborze okuć i napędów istotna jest ich nośność, która powinna uwzględniać maksymalne wymiary oraz masę skrzydeł drzwiowych i okiennych. 

 

 

Czytaj więcej >>

Materiały Budowlane 8/2019, strona 44-46 (spis treści >>)