logo

e-ISSN 2449-951X
ISSN 0137-2971
Pierwotna wersja - elektroniczna
Pierwotna wersja językowa - angielska

100 punktów za artykuły naukowe!

Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułów naukowych w miesięczniku „Materiały Budowlane” z dyscyplin: inżynieria lądowa, geodezja i transport; architektura i urbanistyka; inżynieriamateriałowa; inżynieria chemiczna; inżynieria mechaniczna, a także inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, otrzymują 100 pkt.

TioCem - ekologiczny cement dla budownictwa

Problematyka ochrony środowiska, a także zapewnienie trwałości i estetyki obiektom budowlanym towarzyszą poszukiwaniom nowoczesnych materiałów i technologii. Cement TioCem produkowany w grupie HeidelbergCement wg wysoko zaawansowanej technologii spełnia takie oczekiwania. Zastosowanie tego produktu umożliwia redukcję szkodliwych związków obecnych w powietrzu, a także usuwanie zanieczyszczeń pokrywających z upływem lat betonowe powierzchnie budynków i konstrukcji inżynierskich.

KNR-y na roboty budowlane według nowych technologii

Katalogi nakładów rzeczowych, znane powszechnie jako KNR-y ułatwiają kosztorysowanie robót budowlanych. Aby jednak one powstały, tysiące ludzi określało ilość materiałów, jaką trzeba zużyć, aby wykonać określoną robotę. Osoby na stanowisku technik chronometrażysta mierzyły czas pracy robotników (z podziałem na zawody) i czas pracy sprzętu. Inni analizowali zebrane dane w celu określenia średnich wyników. W efekcie szczegółowo opracowano ok. 200 katalogów. Obecnie ktoś może powiedzieć, że są przestarzałe. Ma rację, ale tylko częściowo. Po pierwsze, nie wszystkie technologie tak gruntownie uległy zmianie, że nakłady wyliczone z pomocą KNR-ów w ogóle nie przystają do rzeczywistości. Po drugie, nawet jeżeli dziś stosuje się nowocześniejsze materiały i technologie do wykonania danej roboty budowlanej, to przecież znacznie wygodniej jest zmodyfikować istniejącą pozycję, niż tworzyć swoją całkowicie od zera. Po trzecie, sam fakt podziału robót na poszczególne KNR-y tworzy pewną, przejrzystą systematykę.

Elewacyjne materiały wykończeniowe na bazie potasowego szkła wodnego

Mineralne systemy wykończeniowe na bazie krzemianowej (silikatowej) używane są od wielu dziesięcioleci zarówno do zastosowań wewnętrznych, jak i zewnętrznych. Stosowanie w tych systemach potasowego szkła wodnego prowadzi jednak do pewnych ograniczeń. W celu optymalizacji właściwości tych materiałów Firma Farby KABE opracowała technologię, która przy zachowaniu dużej odporności na działanie czynników atmosferycznych pozwala na bezproblemowe stosowanie mineralnych materiałów wykończeniowych również na podłożach pokrytych wcześniej farbami i tynkami na bazie żywic syntetycznych. Opracowana technologia niskoalkalicznych polikrzemianów zaowocowała wprowadzeniem na rynek nowej grupy wyrobów o ogólnej nazwie NOVALIT.

Bezzaprawowy, szybki i łatwy montaż ścianek z pustaków szklanych

Produkowane w Polsce pustaki szklaneClaroGlass charakteryzują się doskonałą jakością wykonania i bardzo dobrymi parametrami technicznymi. Są świetnymmateriałemdo budowy różnego rodzaju ścianek działowych, kabin prysznicowych, zabudowy otworów okiennych i innych konstrukcji. Podstawową zaletą pustaków szklanych jest ich estetyka i przepuszczalność światła, ale nie tylko. Można je zastosować wszędzie tam, gdzie warunki lokalizacyjnewykluczająmontaż okna, np. gdy granica z sąsiednią działką jest w odległości 3 m. Konstrukcje z pustaków szklanych mają klasyfikację ogniową E60, są dźwiękoszczelne oraz, co ważne, trudne do sforsowania przez włamywaczy. Zainteresowanych parametrami i zastosowaniami pustaków szklanych odsyłamy do strony producenta: www.vitrosilicon.com.pl.Wtymartykule zajmiemy się montażem.

System ścian działowych z bloków MultiGips

System MultiGips jest odpowiedzią na potrzeby rynku budowlanego w zakresie ścian działowych. Prostota i szybkość montażu oraz niezwykle korzystna charakterystyka techniczno-ekonomiczna decydują o sukcesie tej technologii w wielu krajach europejskich. System MultiGips to produkt firmy VG-ORTH, jednego z liczących się producentów gipsowychmateriałów budowlanych. Firma ta jest obecna na niemieckimrynku od ponad osiemdziesięciu lat, natomiast VG-ORTH POLSKA działa bardzo dynamicznie od ponad 10 lat w krajach Europy Środkowej (Polska, Rumunia, Bułgaria, Czechy, Słowacja, Węgry, Litwa, Łotwa, Estonia) i Kaliningradzie.

Izolacja hal stalowych - Stalrock MAX

Zapotrzebowanie na wielkopowierzchniowe obiekty budowlane powstające w jak najkrótszym czasie i zapewiające dobre warunki eksploatacyjne wywołało dynamiczny rozwój systemów lekkich obudów. Wieloletnie doświadczenie w produkcji i montażu tego typu systemów pozwalają kadrze inżynierskiej na przeprowadzenie takich analiz i symulacji przed rozpoczęciem procesu inwestycyjnego, aby produkt był zoptymalizowany pod względem kosztów i oczekiwań inwestora.

Elewacje z wyrobów firmy Arcelor Construction Polska

Firma Arcelor Construction Polska Sp. z o.o., należąca do Grupy ArcelorMittal, powstała w pierwszej połowie 2006 r. w wyniku połączenia się dwóch działających na polskim rynku budowlanym firm – Haironville Polska Sp. z o. o. oraz Prekon Sp. z o. o. Grupa ArcelorMittal jest największym producentem stali na świecie. Działa w ok. 60 krajach w Europie, Ameryce Północnej i Południowej, Azji oraz Afryce i ma 27 zakładów produkcyjnych. Arcelor Construction Polska Sp. z o.o. oferuje bogaty asortyment systemów elewacyjnych w postaci blach fałdowych i falistych, płytwarstwowych z rdzeniemze styropianu (PREKONTERMOPLUS) i ze sztywnej pianki poliuretanowej (ARCTHERM)wokładzinach stalowych, stalowe kasety wzdłużne pełne i perforowane.Ważną pozycję w ofercie zajmuje zestaw elementów tworzących lekką ścianę osłonową systemu HAIROCK S z zastosowaniem stalowych kaset wzdłużnych. Ponadto w swojej ofercie ma stropy zespolone, rynny oraz systemy solarne.ObecniewPolsce firmama trzy fabryki, które znajdują sięwStarachowicach,Olkuszu oraz najnowszy zakład produkcyjny w RawieMazowieckiej. Tu na przełomie 2006/2007r. uruchomiona została jedna z najnowocześniejszych w Europie linii do produkcji ściennych i dachowych płyt warstwowych z rdzeniemze sztywnej pianki poliuretanowej w okładzinach stalowych.

Ściany prefabrykowane we współczesnym budownictwie europejskim

Elementy ścian nośnych są w stanie przenosić wszystkie obciążenia pionowe przekazywane przez elementy ścian znajdujące się powyżej oraz stropy poszczególnych kondygnacji. Zewnętrzne ściany nośne najczęściej wykonywane są jako warstwowe, składające się z warstwy konstrukcyjnej znajdującej się od wewnątrz budynku, przenoszącej całość obciążeń, warstwy izolacyjnej oraz warstwy zewnętrznej zapewniającej estetykę budynku i pełniącej funkcję ochronną przed wodą opadową. Ściany te cechuje duża pojemność cieplna i dobre właściwości akustyczne. Ściany warstwowe można wykonywać jako rozdzielone, tzn. układać na miejscu budowy każdą warstwę oddzielnie [Materiały International Seminar „Prefabrication in Europe”, Politechnika Krakowska, 2007].