IBERSIL/EBROSIL
Wejdź na stronę www.jrs.eu
Materiały Budowlane 05/2021, strona 76 (spis treści >>)
100 punktów za artykuły naukowe!
Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułów naukowych w miesięczniku „Materiały Budowlane” z dyscyplin: inżynieria lądowa, geodezja i transport; architektura i urbanistyka; inżynieriamateriałowa; inżynieria chemiczna; inżynieria mechaniczna, a także inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, otrzymują 100 pkt.
Wejdź na stronę www.jrs.eu
Materiały Budowlane 05/2021, strona 76 (spis treści >>)
st. kpt. dr inż. Sylwia Boroń, Szkoła Główna Służby Pożarniczej
Adres do korespondencji: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Tytuły naukowe profesora w dziedzinie nauk technicznych (informacje podane zostaną w następującym porządku: miejsce zatrudnienia; postępowanie o nadanie tytułu przeprowadziła) prof. dr hab. inż. Przemysław Litewka, Wydział Inżynierii Lądowej i Transportu, Politechnika Poznańska; Senat Politechniki Poznańskiej; prof. dr hab. inż. Magdalena Rucka, Wydział Inżynierii Lądowej i Środowiska, Politechnika Gdańska; Rada Wydziału Inżynierii Lądowej i Środowiska Politechniki Gdańskiej; prof. dr hab. inż. Wojciech Sumelka, Wydział Inżynierii Lądowej i Transportu, Politechnika Poznańska; Senat Politechniki Poznańskiej; prof. dr hab. inż. Artur Zbiciak, Wydział Inżynierii Lądowej, Politechnika Warszawska; Rada Wydziału Inżynierii Lądowej Politechniki Warszawskiej.
Materiały Budowlane 05/2021, strona 76 (spis treści >>)
mgr Janusz Kobylarz
W każdym miesiącu I kwartału br. odnotowano zmniejszenie o ponad 10%sprzedaży produkcji budowlano-montażowej zrealizowanej przez przedsiębiorstwa budowlane, o liczbie pracujących 10 i więcej osób, działające na terenie kraju. Spadek ten był konsekwencją gorszych wyników działalności odnotowanych także w każdym miesiącu we wszystkich działach budownictwa. W efekcie w I kwartale br. sprzedaż produkcji budowlano-montażowej była mniejsza (w cenach stałych) o 13,2%niż w analogicznym okresie ub. roku, kiedy notowano wzrost o 5,8%.
Materiały Budowlane 05/2021, strona 72-74 (spis treści >>)
Wejdź na stronę www.jrs.eu
Materiały Budowlane 05/2021, strona 71 (spis treści >>)
Marzena Mysior-Syczuk, Główny Koordynator ds. Public Relations Grupa PSB Handel S.A.
Zgodnie z danymi Grupy PSB Handel S.A. (tabela), ceny w marcu 2021 r., w porównaniu z marcem 2020 r., zwiększyły się średnio o 4,5%, m.in. w takich grupach towarowych, jak: płyty OSB (+24,5%); sucha zabudowa (+15,6%); izolacje termiczne (+9,9%); oświetlenie, elektryka (+7,4%); instalacje, ogrzewanie (+6,2%); narzędzia (+4,8%); dachy, rynny (+4,0%); cement, wapno (+3,9%); wykończenie (+2,6%); chemia budowlana (+2,4%); stolarka (+2,4%); płytki, łazienki, kuchnie (+2,4%); farby, lakiery (+1,6%); dekoracje (+1,5%) oraz izolacje wodochronne (+0,5%). Spadek cen nastąpił tylko w grupie ściany, kominy (-5,6%).
Materiały Budowlane 05/2021, strona 71 (spis treści >>)
mgr Małgorzata Kowalska
Z raportów dużych przedsiębiorstw przemysłowych, o liczbie pracujących 50 i więcej osób, przesyłanych do GUS wynika, że w marcu 2021 r. nastąpiło znaczne zwiększenie wielkości produkcji materiałów budowlanych zarówno w porównaniu z analogicznym miesiącem 2020 r., jak i z poprzednim miesiącem br. Należy jednak zwrócić uwagę na bardzo niską bazę odniesienia w ubiegłym roku spowodowaną początkiem pandemii. Cieszy natomiast systematyczny wzrost produkcji w kolejnych miesiącach br. (w porównaniu z miesiącem poprzednim). Spośród 45 obserwowanych grup wyrobów, w marcu 2021 r. (tabela) wzrost produkcji w porównaniu z marcem 2020 r. zanotowano w 35 grupach (w lutym– tylkow13), a ażw42 poziom produkcji był wyższy niż w lutym2021 r. (w styczniu – w 27 wyższy niż w grudniu 2020 r., w lutym – w 32 wyższy niż w styczniu 2021 r.).
Materiały Budowlane 05/2021, strona 68-70 (spis treści >>)
Czy inspektor nadzoru budowlanego musi okazać legitymację i upoważnienie przed przeprowadzeniem kontroli?
Zgodnie z art. 81a ust. 1 ustawy Prawo budowlane organy nadzoru budowlanego lub osoby działające z ich upoważnienia mają prawo wstępu do obiektu budowlanego, na teren budowy, a także na teren zakładu pracy.
Czy zarządca, który nie przestrzega przepisów dotyczących okresowych kontroli obiektów budowlanych, może otrzymać grzywnę?
Zgodnie z przepisami ustawy Prawo budowlane, właściciel bądź zarządca obiektu budowlanego jest zobowiązany do przeprowadzania okresowych kontroli obiektów budowlanych. Niespełnianie tego obowiązku, o którym mowa w art. 62 ust. 1 ustawy, podlega karze grzywny.
Czy można łączyć funkcję kierownika budowy i inspektora nadzoru inwestorskiego?
Zgodnie z art.24 ustawy Prawo budowlane łączenie funkcji kierownika budowy i inspektora nadzoru inwestorskiego jest niedopuszczalne.
Jakie są wymagania dotyczące wyrobów budowlanych?
Jakie są konsekwencje stosowania wyrobów, które nie spełniają odpowiednich wymagań?
Zgodnie z art. 10 ustawy Prawo budowlane wyroby wytworzone w celu zastosowania w obiekcie budowlanym i umożliwiające prawidłowo zaprojektowanym i wykonanym obiektom budowlanym spełnienie podstawowych wymagań można zastosować przy wykonywaniu robót budowlanych wyłącznie wtedy...
Materiały Budowlane 05/2021, strona 66 (spis treści >>)
adwokat Piotr Paszkowski, Kancelaria Radców Prawnych Licht & Przeworska s.c.
Adres do korespondencji: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Decyzja o pozwoleniu na budowę jest najważniejszym dokumentem umożliwiającym prowadzenie prac budowlanych. Określone są w niej warunki prowadzenia prac, zabezpieczenia terenu oraz nadzoru nad pracami. Do wniosku o wydanie decyzji o pozwoleniu na budowę należy dołączyć projekt architektoniczno-budowlany oraz projekt zagospodarowania działki lub terenu. Tym samym wydana decyzja, przez odwołanie do tych dwóch projektów, określa także zakres prowadzonych prac.
Literatura
[1] Art. 36a Prawa budowlanego stanowi, że każde „Istotne odstąpienie od zatwierdzonego projektu zagospodarowania działki lub terenu oraz projektu architektoniczno-budowlanego lub innych warunków decyzji o pozwoleniu na budowę jest dopuszczalne jedynie po uzyskaniu decyzji o zmianie pozwolenia na budowę wydanej przez organ administracji architektoniczno-budowlanej”.
[2] Art. 40 ust. 2, 4 i 5 Prawa budowlanego.
[3] Art. 40a Prawa budowlanego.
[4] https://www.gunb.gov.pl/strona/skorzystaj- -ze-skrzynki-podawczej.
[5] Orzeczenie Naczelnego Sądu Administracyjnego z 6 grudnia 2001 r., sygn. akt II SA/Kr 76/98, publ: MoP 2002, Nr 19, s. 867; Legalis.
[6] Ustawa z 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (t.j. Dz.U. z 2020 r., poz. 1333 ze zm.), dalej jako ustawa lub Prawo budowlane.
[7] Ustawa o zmianie ustawy – Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw z 13 lutego 2020 r. (Dz.U. z 2020 r., poz. 471).
[8] Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 25 kwietnia 2007 r., sygn. akt II OSK 679/06, Legalis. adwokat Piotr Paszkowski Kancelaria Radców Prawnych Licht & Przeworska s.c. Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Materiały Budowlane 05/2021, strona 64-65 (spis treści >>)