logo

e-ISSN 2449-951X
ISSN 0137-2971
Pierwotna wersja - elektroniczna
Pierwotna wersja językowa - angielska

100 punktów za artykuły naukowe!

Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułów naukowych w miesięczniku „Materiały Budowlane” z dyscyplin: inżynieria lądowa, geodezja i transport; architektura i urbanistyka; inżynieriamateriałowa; inżynieria chemiczna; inżynieria mechaniczna, a także inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, otrzymują 100 pkt.

Awanse naukowe w architekturze, urbanistyce oraz inżynierii lądowej i transporcie w II kwartale 2021 roku

Stopnie naukowe doktora habilitowanego w dyscyplinie inżynieria lądowa i transport (informacje podane zostaną w następującym porządku:miejsce zatrudnienia; stopień nadany przez; tytuł osiągnięcia naukowego) dr hab. inż. Paweł Sikora, Wydział Budownictwa i Inżynierii Środowiska, ZachodniopomorskiUniwersytetTechnologiczny (ZUT); Wydział Budownictwa i Inżynierii Środowiska,ZUT; „Modyfikacja materiałowa kompozytów cementowych nanometrycznymi cząstkami”. Stopnie naukowe doktora nauk technicznych w dyscyplinie architektura i urbanistyka (informacje podane zostaną w następującym porządku: stopień nadany przez; tytuł rozprawy doktorskiej; promotor) dr inż. arch. Michał Dudkowski, Wydział Architektury, Politechnika Warszawska; „Architekt RomualdMiller – życie i twórczość”; prof. dr hab. inż. arch. Małgorzata Rozbicka; dr inż. arch. Michał Gołębiewski, Wydział Architektury, Politechnika ...

 

Zobacz więcej / Read more >>

Materiały Budowlane 08/2021, strona 72-73 (spis treści >>)

Ponad 680 mld zł na realizację największych inwestycji w Polsce

Z raportu firmy badawczej Spectis pt. „Rynek budowlany w Polsce 2021 – 2026 – analiza 16 województw” wynika, że całkowita wartość 960 największych realizowanych i planowanych inwestycji w Polsce szacowana jest na 682 mld zł. Przeanalizowano prawie tysiąc inwestycji mających największy wpływ na przyszłą koniunkturę na lokalnymrynku budowlanym. 

 

Zobacz więcej / Read more >>

Materiały Budowlane 08/2021, strona 71 (spis treści >>)

Efekty budownictwa mieszkaniowego w I półroczu 2021 roku

mgr Małgorzata Kowalska

W I półroczu 2021 r. oddano do użytkowania więcej mieszkań niż w analogicznym okresie 2020 r. Zwiększyła się również liczba mieszkań, na budowę których wydano pozwolenie lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym oraz liczba mieszkań, których budowę faktycznie rozpoczęto. Z wstępnych danych GUS wynika, że w okresie styczeń – czerwiec 2021 r. oddano do użytkowania 105,4 tys. nowych mieszkań (tabela), tj. o 8,6% więcej niż przed rokiem.

 

Zobacz więcej / Read more >>

Materiały Budowlane 08/2021, strona 69-70 (spis treści >>)

Sprzedaż produkcji budowlano-montażowej i produkcja sprzedana budownictwa w I półroczu 2021 roku

mgr Janusz Kobylarz

W I półroczu br. sprzedaż produkcji budowlano- -montażowej zrealizowana na terenie kraju w przedsiębiorstwach budowlanych o liczbie pracujących 10 i więcej osób była mniejsza (w cenach stałych) o 2,8%niż w analogicznym okresie ub. roku, kiedy notowano wzrost o 2,4%. Spadek ten był efektem gorszych wyników odnotowanych przez firmy budowlane w I kwartale (o 13,2%) oraz w kwietniu br. (o 4,2%). Symbolicznie lepsze wyniki przedsiębiorstw w dwóch następnych miesiącach II kwartału (średnio o 4,6%) nie zrekompensowały ponad 10% spadku odnotowanego w okresie czterech miesięcy br.

 

Zobacz więcej / Read more >>

Materiały Budowlane 08/2021, strona 65-68 (spis treści >>)