logo

e-ISSN 2449-951X
ISSN 0137-2971
Pierwotna wersja - elektroniczna
Pierwotna wersja językowa - angielska

100 punktów za artykuły naukowe!

Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułów naukowych w miesięczniku „Materiały Budowlane” z dyscyplin: inżynieria lądowa, geodezja i transport; architektura i urbanistyka; inżynieriamateriałowa; inżynieria chemiczna; inżynieria mechaniczna, a także inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, otrzymują 100 pkt.

15 – 17 września 2022 r. odbyła się w Krakowie XIV Naukowo-Techniczna Konferencja ENERGODOM pt. „Problemy projektowania, realizacji i eksploatacji budynków o niskim zapotrzebowaniu na energię”, zorganizowana przez Katedrę Budownictwa Ogólnego i Fizyki Budowli na Wydziale Inżynierii Lądowej Politechniki Krakowskiej. Miejscem obrad był budynek Galerii GIL znajdujący się na głównym kampusie uczelni.

Geneza konferencji, jej nazwa i historia od zawsze były związane z budownictwem niskoenergetycznym. Każdej kolejnej edycji konferencji towarzyszył wzrost znaczenia tej tematyki, widoczny przez coraz ostrzejsze wymagania formalne oraz coraz większe zainteresowanie społeczne tymi sprawami. Obecny rok przyniósł jednak zmiany dramatyczne w tym zakresie i dlatego główne przesłanie konferencji, dotyczące praktycznych aspektów wznoszenia budynków o niskim zapotrzebowaniu na energię stało się nadzwyczaj aktualne.

Program konferencji zawierał 50 zgłoszonych referatów z kilkunastu ośrodków krajowych oraz prezentacje firm sponsorujących konferencję (Termoorganika, H+H, Synthos, Railing). W obradach uczestniczyło dziewięćdziesiąt osób. Komitet Naukowy konferencji będzie rekomendował publikację wybranych artykułów na łamach medialnych partnerów konferencji, a mianowicie: czasopism Archiwum Inżynierii Lądowej; Builder; Materiały Budowlane i Przegląd Budowlany.

Program konferencji ENERGODOM 2022 obejmował spektrum zagadnień związanych ze współczesnym budownictwem niskoenergetycznym, m.in. modelowanie i projektowanie komputerowe budynków i instalacji, izolacyjność termiczną i wilgotnościową obudowy, pozyskiwanie energii odnawialnej, jakość środowiska wewnętrznego, zrównoważony rozwój budownictwa, a także rewitalizację i termomodernizację obiektów istniejących.

Wykład inauguracyjny pt. „Światło dzienne w budynkach energooszczędnych, kilka nowych koncepcji” wygłosiła prof. Barbara Szybińska-Matusiak, z Norwegian University of Science and Technology. Następnie odbyło się 8 sesji tematycznych:

  1. modelowanie energooszczędnych obiektów i projektowanie komputerowe;
  2. odnawialne źródła i magazynowanie energii;
  3. rewitalizacja, termomodernizacja i problemy projektowe;
  4. badania laboratoryjne oraz in situ;
  5. jakość środowiska wewnętrznego i zewnętrznego;
  6. niskoenergetyczna i inteligentna instalacja budowlana;
  7. budownictwo, środowisko oraz zrównoważony rozwój;
  8. energooszczędne systemy i materiały budowlane.

Prezentowane referaty miały jak zwykle bardzo zróżnicowany charakter, poczynając od rozbudowanych analiz symulacyjnych czy badań materiałowych, przez zagadnienia projektowe i wykonawcze, aż do oceny i badań budynków istniejących. Duża liczba prezentacji narzucała znaczne ograniczenia czasowe, a ożywiona dyskusja chwilami przekraczała te ramy.

Jednym z tematów, który wywołał burzliwą dyskusję, była krajowa metoda sporządzania świadectw energetycznych. Kolejne żywo dyskutowane, to rzeczywista sprawność pomp ciepła oraz błędy popełniane przy docieplaniu budynków. Pojawił się także temat izolacji refleksyjnych. Podczas konferencji pokazano niewielkie faktyczne możliwości izolacyjne takich powłok, natomiast na rynku budowlanym oferowane są farby, którym dystrybutorzy przypisują w badaniach czy praktyce znakomite efekty izolacyjne bez pokrycia. Tak więc cel konferencji został poszerzony o ważną kwestię obalania mitów i prostowania nieprawdziwych informacji. 

dr hab. inż. Tomasz Kisilewicz, prof. PK
Przewodniczący Komitetu Naukowego
konferencji Energodom 2022

 

Materiały Budowlane 11/2022, strona 224 (spis treści >>)