st. kpt. dr inż. Sylwia Jasińska, Szkoła Główna Służby Pożarniczej, Wydział Inżynierii Bezpieczeństwa i Ochrony Ludności
Adres do korespondencji: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Stopnie naukowe doktora habilitowanego w dyscyplinie inżynieria lądowa i transport
(informacje podane zostaną w następującym porządku: miejsce zatrudnienia; stopień nadany przez; tytuł osiągnięcia naukowego)
dr hab. inż. Maciej Klósak, Politechnika w Agadirze; Wydział Inżynierii Lądowej i Transportu, Politechnika Poznańska; „Analiza eksperymentalna i numeryczna właściwości materiałów poddanych obciążeniom uderzeniowym w szerokim spektrum temperatur”;
dr hab. inż. Przemysław Sekuła, Wydział Informatyki i Komunikacji, Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach; Wydział Inżynierii Lądowej, Politechnika Krakowska; „Zastosowanie uczenia maszynowego i data science w badaniach i analizach ruchu drogowego”.
Materiały Budowlane 02/2023, strona 83-84 (spis treści >>)
XVI Konferencja Naukowo-Techniczna REMO 2022 Problemy remontowe w budownictwie ogólnym i obiektach zabytkowych, która odbyła się 06 – 09.12.2022 r. w Szklarskiej Porębie, to miejsce prezentacji wyników badań naukowych, a także dyskusji naukowych i eksperckich, łączące inżynierów, architektów i konserwatorów zabytków.
Organizatorem konferencji był Polski Związek Inżynierów i Techników Budownictwa Oddział we Wrocławiu we współpracy z Katedrą Budownictwa Ogólnego Wydziału Budownictwa Lądowego i Wodnego Politechniki Wrocławskiej, a wśród patronów merytorycznych znaleźli się: Wydział Architektury Politechniki Wrocławskiej; Dolnośląska Okręgowa Izba Inżynierów Budownictwa; Opolska Okręgowa Izba Inżynierów Budownictwa; Stowarzyszenie Konserwatorów Zabytków Oddział Śląski; Dolnośląski Wojewódzki Konserwator Zabytków oraz Śląski Wojewódzki Konserwator Zabytków.
Tematyka konferencji dotyczyła m.in.:
- nowoczesnych metod badania obiektów budowlanych;
- diagnostyki przyczyn destrukcji obiektów;
- naprawy, wzmacniania i konserwacji obiektów budowlanych;
- nowych materiałów i technologii w budownictwie remontowym i konserwacji zabytków;
- rewaloryzacji i modernizacji budynków;
- problemów związanych z posadowieniem i ochroną przeciwwilgociową istniejących budynków;
- termomodernizacji obiektów budowlanych, w tym obiektów historycznych;
- ochrony przeciwpożarowej w obiektach budowlanych.
W konferencji uczestniczyło ponad 130 osób. Byli wśród nich przedstawiciele uczelni, instytutów badawczych, organizacji zawodowych działających w budownictwie, stowarzyszeń m.in. konserwatorów zabytków oraz menedżerowie firm. Podczas sześciu sesji wygłoszono 50 referatów, a w sesji plakatowej zostało zaprezentowanych 26 posterów. Odbyła się również sesja panelowa poświęcona prezentacji ośrodków związanych z tematyką konferencji, takich jak: Politechnika Białostocka; Politechnika Bydgoska; Politechnika Gdańska; Politechnika Krakowska; Politechnika Śląska; Politechnika Wrocławska; Uniwersytet Zielonogórski; Dolnośląska Okręgowa Izba Inżynierów Budownictwa.
Podczas obrad konferencji prof. dr hab. inż. Jerzy Jasieńko został uhonorowany statuetką Sokratesa za wybitny wkład w rozwój tematyki remontowej w budownictwie ogólnym i obiektach zabytkowych oraz wygłosił wykład wprowadzający „Quo vadis REMO”.
Prof. dr hab. inż. Krzysztof Schabowicz
dr inż. Mariusz Szóstak
dr inż. Łukasz Bednarz
Materiały Budowlane 02/2023, strona 82 (spis treści >>)
Tegoroczna, dziewiąta już konferencja ICCX Central Europe odbędzie się 8 – 9 marca 2023 r. w warszawskim hotelu konferencyjnym Double Tree by Hilton. Jak zwykle na uczestników czekać będzie wielu wystawców z kraju i zagranicy oraz referaty dotyczące najnowszych i najistotniejszych osiągnięć w branży betonów o zasięgu lokalnym i regionalnym.
Dominującym tematem na świecie jest obecnie wojna w Ukrainie – zarówno jeśli chodzi o jej skutki, jak i prognozy odbudowy Ukrainy po wyczekiwanym przez wszystkich zakończeniu działań zbrojnych. W związku z tym referat inauguracyjny wygłosi prof. Mykoła Savytskyi, rektor Państwowej Akademii Inżynierii Lądowej i Architektury w Dnieprze w Ukrainie oraz doradca prezydenta Zełeńskiego ds. budownictwa. Profesor będzie mówił o aktualnej sytuacji budownictwa w Ukrainie i możliwościach, które pojawią się przed firmami zagranicznymi, gdy tylko dojdzie do zakończenia konfliktu.
Program tegorocznej konferencji powstał na podstawie propozycji producentów betonów. Przykładowe tematy, to m.in. kierunki rozwoju lekkich prefabrykatów żelbetowych, budownictwo mieszkaniowe ze specjalnych prefabrykatów betonowych, rury betonowe produkowane bez cementu, beton o znacznie podwyższonej kwasoodporności, kostka brukowa wykonana z materiałów pochodzących z recyklingu oraz nowa eksperymentalna wibroprasa do produkcji bloczków betonowych.
Szczegółowe informacje o programie konferencji, wystawcach czy zakwaterowaniu znajdziecie Państwo na stronie www.iccx.org, klikając na ICCX Central Europe. Dla uczestników konferencji hotel oferuje rabaty na noclegi.
Materiały Budowlane 02/2023, strona 82 (spis treści >>)
Marzena Mysior-Syczuk
Główny Koordynator ds. Public Relations
Grupa PSB Handel S.A.
Grupa PSB Handel S.A. śledzi ceny materiałów budowlanych, co pozwala obserwować zmianę trendów na rynku (tabela). Ceny w grudniu 2022 r., w porównaniu z grudniem 2021 r., zwiększyły się średnio o 20%, m.in. w takich grupach towarowych jak: cement, wapno (+43%); sucha zabudowa (+37%); ściany, kominy (+25%); izolacje wodochronne (+25%); płytki, łazienki, kuchnie (+23%)…
Materiały Budowlane 02/2023, strona 81 (spis treści >>)
mgr Małgorzata Kowalska
Ze wstępnych danych GUS wynika, że w 2022 r. oddano do użytkowania więcej mieszkań niż w 2021 r., natomiast zmniejszyła się liczba mieszkań, na budowę których wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym. Zmniejszyła się również liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto w 2022 r.
Materiały Budowlane 02/2023, strona 80-81 (spis treści >>)
mgr Janusz Kobylarz
Z wstępnych szacunków GUS wynika, że sprzedaż produkcji budowlano-montażowej zrealizowana w 2022 r. na terenie kraju we wszystkich przedsiębiorstwach budowlanych, tj. łącznie z firmami o liczbie pracujących do 9 osób, była większa (w cenach stałych) o 6,5%niżw2021 r., w którym notowano wzrost o 8,5%, wobec spadku o 1,3% w2020 r. W przedsiębiorstwach budowlanych o liczbie pracujących 10 i więcej osób, zwiększenie sprzedaży produkcji budowlano- montażowej było minimalnie słabsze i wyniosło 6,2%, wobec wzrostu przed rokiem o 3,2%, na który wpływ miało odniesienie do mniejszej o 2,2% sprzedaży produkcji w 2020 r.
Materiały Budowlane 02/2023, strona 77-79 (spis treści >>)
mgr Małgorzata Kowalska
Badania statystyczne GUS, prowadzone w cyklu miesięcznym w dużych przedsiębiorstwach przemysłowych, o liczbie pracujących 50 i więcej osób, produkujących materiały budowlane wykazały, że dodatnią dynamikę produkcji w 2022 r. w porównaniu z 2021 r. zanotowano tylko w 10 grupach wyrobów, spośród 42 obserwowanych, a aż w 32 poziom produkcji był niższy niż przed rokiem (tabela).
Materiały Budowlane 02/2023, strona 74-76 (spis treści >>)

Wejdź na stronę
www.youtube.com/@TV_NOT
worldengineeringday.net/live/
Materiały Budowlane 02/2023, strona 73 (spis treści >>)