logo

ISSN 0137-2971, e-ISSN 2449-951X

100 punktów za artykuły naukowe!

Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułów naukowych w miesięczniku „Materiały Budowlane” z dyscyplin: inżynieria lądowa, geodezja i transport; architektura i urbanistyka; inżynieriamateriałowa; inżynieria chemiczna; inżynieria mechaniczna, a także inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, otrzymują 100 pkt.

Julia Przeworska, Kancelaria Radców Prawnych Licht & Przeworska s.c.

Adres do korespondencji: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

Instytucja użytkowania wieczystego była istotnym elementem polskiego prawa nieruchomości. Od lat stanowi jednak problem, ponieważ niepotrzebnie komplikuje kwestię prawa własności do nieruchomości gruntowych, m.in. utrudniając zabudowę wielu terenów, hamując rozwój czy blokując inwestycje. W związku z tym, ustawodawca przez różne akty prawne dąży do stopniowej likwidacji tej konstrukcji prawnej. W przypadku gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe, 1 stycznia 2019 r. prawo użytkowania wieczystego przekształciło się w prawo własności tych gruntów. Nowelizacja ustawy o gospodarce nieruchomościami, która weszła w życie 31.09.2023 r. przynosi kolejne ważne zmiany, tym razem dla użytkowników wieczystych nieruchomości komercyjnych. 

Materiały Budowlane 5/2024, strona 67-68 (spis treści >>)