logo

e-ISSN 2449-951X
ISSN 0137-2971
Pierwotna wersja - elektroniczna
Pierwotna wersja językowa - angielska

100 punktów za artykuły naukowe!

Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułów naukowych w miesięczniku „Materiały Budowlane” z dyscyplin: inżynieria lądowa, geodezja i transport; architektura i urbanistyka; inżynieriamateriałowa; inżynieria chemiczna; inżynieria mechaniczna, a także inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, otrzymują 100 pkt.

Konferencja Naukowo -Techniczna KONSTRUKCJE SPRĘŻONE KS2024

13 – 15 maja 2024 r. odbyła się w Krakowie Konferencja Naukowo-Techniczna KONSTRUKCJE SPRĘŻONE KS2024, zorganizowana przez Katedrę Konstrukcji Żelbetowych i Sprężonych na Wydziale Inżynierii Lądowej Politechniki Krakowskiej. Udział w niej wzięło wielu wybitnych specjalistów z dziedziny konstrukcji sprężonych – przedstawiciele firm wykonawczych, biur projektowych, ośrodków naukowo-badawczych i studenci. Spotkanie otworzył Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego dr inż. Piotr Gwoździewicz. Obrady podzielono na cztery sesje tematyczne: sesja I – Awarie obiektów sprężonych; sesja II – Analizy obliczeniowe konstrukcji sprężonych; sesja III – Przykłady realizacji konstrukcji sprężonych; sesja IV – Badania doświadczalne elementów sprężonych. Celem konferencji była wymiana informacji na temat najnowszych osiągnięć i problemów teoretyczno-praktycznych. Prezentowana tematyka wzbudziła ożywioną dyskusję.

Sprężanie konstrukcji jest jedną z najbardziej skutecznych technologii zapewnienia bezpiecznej i długotrwałej pracy ustrojów o dużej rozpiętości, skomplikowanej geometrii i nietypowym schemacie pracy. Z powodzeniem wznosi się m.in. mosty sprężone i podwieszone o dużej rozpiętości, obiekty kubaturowe o dużym rzucie, których przekrycia nie mają podpór. Zdarzają się niekiedy pojedyncze przypadki usterek i awarii konstrukcji sprężonych, których dotyczył jeden z referatów kluczowych. Drugi z kolei pokazywał niedoskonałości międzynarodowych standardów obliczeń strefy kotwienia cięgien w strunobetonie, zidentyfikowane w trakcie badań w Politechnice Krakowskiej. Zagadnienia obliczeniowe konstrukcji sprężonych były tematem wielu prezentacji zarówno na poziomie naukowym – w aspekcie minimalnego zbrojenia czy postępu pełzania betonu, jak i praktyki projektowej – na polu doboru sprężenia czy oceny istniejących konstrukcji pod względem nośności. Przedstawiono przykłady ciekawych realizacji konstrukcji kablobetonowych, strunobetonowych oraz cięgnowych, a także wzmacniania konstrukcji przez sprężenie, które wydłuża okres eksploatacji obiektów. Ośrodki wiodące zaprezentowały najnowsze wyniki badań przyczepności cięgien, a także zachowania się sprężonego fibrobetonu i betonu lekkiego.

Konferencji towarzyszyły warsztaty pt. „Dobre praktyki w projektowaniu konstrukcji sprężonych”.

Wieczorne spotkanie podczas kolacji uświetnił znakomity występ jazzowego trio ORGANIC GENERATION. Kolejna edycja konferencji za 3 lata. 

Materiały Budowlane 6/2024, strona 92 (spis treści >>)

Dzień Otwarty Nowoczesnych Konstrukcji Drewnianych

14.05.2024 r. odbył się w Politechnice Warszawskiej Dzień Otwarty Nowoczesnych Konstrukcji Drewnianych (NKD) zorganizowany przez Wydział Inżynierii Lądowej we współpracy z firmą Andrewex Construction – Partnerem Głównym. Wydarzenie zgromadziło ponad 130 uczestników: przedstawicieli środowiska akademickiego, studentów i doktorantów, a także praktyków – projektantów, inwestorów, członków samorządów i organizacji zajmujących się wykonywaniem nowoczesnych konstrukcji drewnianych. Przeszło dwa razy większa liczba uczestników w porównaniu z poprzednią edycją świadczy o rosnącym zainteresowaniu tematyką budownictwa drewnianego.

Referat wygłasza Wojciech Terlikowski z Wydziału Inżynierii Lądowej Politechniki Warzawskiej

W programie konferencji znalazło się osiem wystąpień prelegentów, w tym trzech z zagranicy, którzy reprezentowali różnorodne spojrzenie na nowoczesne konstrukcje drewniane i zrównoważone budownictwo. Podtytułem tegorocznej konferencji były „Innowacyjne rozwiązania dla budownictwa zrównoważonego”. W prelekcji otwierającej wydarzenie Albert Dwan z firmy Arup z Berlina mówił o konieczności balansowania pomiędzy tradycyjnymi metodami a innowacyjnym podejściem, podkreślając potrzebę dostosowania rozwiązania do konkretnego przypadku. Wojciech Terlikowski z Wydziału Inżynierii Lądowej Politechniki Warszawskiej (fotografia) zaprezentował istotę gospodarki cyrkularnej i jej miejsce w procesie restauracji budynków, a Bartosz Kawecki z Politechniki Lubelskiej możliwości wzmacniania i zbrojenia elementów drewnianych, wskazując kierunki rozwoju pozwalające na zwiększenie wykorzystania drewna w konstrukcjach. Benjamin Kromoser, przedstawiciel University of Natural Resources and Life Sciences z Wiednia opowiedział o renowacji budynków w duchu gospodarki cyrkularnej, uwzględniając innowacyjne podejście, które wypracował ze swoim zespołem, natomiast Franco Piva z włoskiej firmy Ergodomus skupił się na najnowszych trendach w automatyzacji i cyfryzacji procesów projektowych, wskazując na znaczenie BIM oraz Design for Manufacturing Assembly (DfMA). Wiktor Kowalski z Buro Happold, na przykładzie swoich doświadczeń, przedstawił przypadki, w których zastosowanie konstrukcji drewnianych wpłynęło na obliczenia śladu węglowego, a Tomasz Perkowski reprezetujący Andrewex Construction opowiedział o znaczeniu prefabrykacji drewnianej, zyskującej coraz więcej zwolenników. Wydarzenie zakończyła prelekcja Tomasza Śnieżka z Andrewex Construction, który omówił zagadnienia dotyczące obliczania konstrukcji szkieletowych. Jeden przykład z praktyki projektowej dotyczył awarii konstrukcji w trakcie realizacji, a drugi zmiany technologii ścian wewnętrznych.

Osoby uczestniczące w Dniu Otwartym miały też okazję wysłuchać czterech prezentacji sponsorskich, które dostarczyły wartościowych informacji merytorycznych, uzupełniających główne panele dyskusyjne. Spotkanie miało na celu zainspirować do dalszego rozwoju i aplikowania nowoczesnych konstrukcji drewnianych w praktyce. 

Materiały Budowlane 6/2024, strona 91 (spis treści >>)

Jubileusz 90-lecia PZITB

Uroczystość z okazji 90-lecia Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa (PZITB), zorganizowana przez Zarząd Główny tej organizacji, odbyła się 9 maja br. w gmachu Naczelnej Organizacji Technicznej (NOT) w Warszawie. Po powitaniu gości i przyjęciu listów gratulacyjnych przez prof. Marię Kaszyńską – Przewodniczącą PZITB, zaprezentowana została historia Polskiego Związku Inżynierów Budownictwa przez Ryszarda Trykosko – byłego Przewodniczącego, Członka Honorowego Związku.

PZITB jest kontynuatorem Polskiego Związku Inżynierów Budowlanych (PZIB), utworzonego z inicjatywy działającego wówczas Koła Inżynierów Dróg i Mostów. Zjazd Założycielski PZIB odbył się 4 i 5 maja 1934 r. w Warszawie, również w gmachu NOT, podczas którego uchwalono statut Związku i wybrano pierwszy Zarząd Główny w składzie: Andrzej Pszenicki – Prezes; Stefan Bryła i Wacław Paszkowski –Wiceprezesi; Jerzy Nechay – Sekretarz oraz Wacław Żenczykowski – Skarbnik.

Wypowiedź Dariusza Wieczorka, Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego podczas jubileuszowej uroczystości 

Oficjalną działalność PZIB przerwała II wojna światowa. Wznowienie nastąpiło 24 września 1945 r. Decyzję o połączeniu PZIB oraz powstałego w 1947 r. Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Budownictwa NOT podjęto podczas Zjazdu Organizacyjnego Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa, który odbył się 14 – 15 czerwca 1948 r. w Warszawie.

Kolejnym punktem jubileuszowej uroczystości było wręczenie Członkom Honorowym PZITB medali pamiątkowych ustanowionych przez Zarząd Główny z okazji 90-lecia Związku. Następnie przedstawiciele Komitetu Młodej Kadry PZITB wygłosili prelekcję pt. Stawić czoła wyzwaniom, czyli przyszłość PZITB. Uroczystość jubileuszową uświetnił występ Kwartetu Obsession. 

Członkowie Honorowi PZITB nagrodzeni pamiątkowymi medalami. Od lewej: Ryszard Trykosko; Nina Szklennik; Waldemar Szleper; Kazimierz Flaga; Andrzej Bratkowski; Katarzyna Łażewska-Hrycko – Główny Inspektor Pracy (wręczająca medale); Tadeusz Durak; Stefan Pyrak; Maria Kaszyńska (wręczająca medale); Wiktor Piwkowski; Zygmunt Rawicki; Włodzimierz Starosolski 

Materiały Budowlane 6/2024, strona 90 (spis treści >>)

Konferencja „Projektowanie Przyszłości 2024”

Otwartość i merytoryka, wzajemne inspirowanie się do wytyczania nowych ścieżek i łamania utartych schematów... to tylko wybrane elementy idei projektowania. Dziewiąta edycja konferencji „Projektowanie Przyszłości” odbyła się 17 – 18.04.2024 r. w Krakowskim Parku Technologicznym. Pierwszego dnia blisko 200 osób z całej Polski wysłuchało prezentacji zaproszonych gości, wśród których byli projektanci, przedstawiciele inwestorów, konsultanci, producenci i dystrybutorzy narzędzi informatycznych, prawnicy, a także producenci materiałów budowlanych. Zaprezentowano 11 referatów, które stanowiły przyczynek do dyskusji w kuluarach. Ich tematyka dotyczyła m.in. zarządzania informacjami; współpracy na linii inwestor – projektant – producent rozwiązań – wykonawca – zarządca; zrównoważonego rozwoju; odkrywania ukrytych wymiarów i technologii jutra. Dużo uwagi poświęcono nowym regulacjom prawnym w kontekście przyszłości BIM w zamówieniach publicznych. Inicjatywę legislacyjną BIM Klastra przybliżył Konrad Majewski – członek zarządu BIM Klastra. Pojawiło się wiele trafnych spostrzeżeń i wskazówek, a także celnych pytań i sugestii z sali. Podczas spotkania odbył się BIM Pitch, tzw. krótkie – 3-minutowe prezentacje firm. Zadaniem klastra jest łączyć i wspierać biznes. Wręczano więc nagrody BIMfriendly niezwykłym firmom i ludziom, którzy ujęli swoją postawą i zaangażowaniem.

Drugi dzień wydarzenia otworzył Fuckup Club, w ramach którego zebrani mieli okazję wziąć udział w dyskusji na temat porażek, tych przez duże i małe „P”. Kolejnym punktem programu były warsztaty prowadzone przez specjalistów i ekspertów z firm członkowskich BIM Klastra. Jednocześnie odbywały się wykłady i prezentacje dotyczące m.in.: zastosowania skanerów laserowych w modelowaniu informacji o budynkach; tworzenia szablonu umowy kooperacyjnej; projektowania zagospodarowania terenu w standardzie BIM; skanowania infrastruktury podziemnej. Uczestnicy wydarzenia mieli okazję poznać i przetestować nowinki technologiczne, prezentowane na stoiskach partnerów wydarzenia zlokalizowanych w strefie EXPO. 

Materiały Budowlane 6/2024, strona 89 (spis treści >>)

VI Dni Budownictwa Drewnianego

Na początku kwietnia br. odbyły się w Politechnice Gdańskiej VI Dni Budownictwa Drewnianego zorganizowane przez Koło Naukowe KOBRA oraz Wydział Inżynierii Lądowej i Środowiska Politechniki Gdańskiej, pod patronatemm. in. Dziekana Wydziału Inżynierii Lądowej i Środowiska Politechniki Gdańskiej, Pomorskiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa, Pomorskiej Okręgowej Izby Architektów RP, Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego, Stowarzyszenia Energooszczędne Domy Gotowe i miesięcznika „Materiały Budowlane”. Wydarzenie było skierowane do studentów, projektantów, architektów oraz przedstawicieli firm z tej branży. Poza prelekcjami odbyła się wystawa firm branżowych; branżowe targi pracy dla studentów oraz debata dotycząca zielonego europejskiego ładu.

Otwarcia wydarzenia dokonał dr inż. Marcin Szczepański z Politechniki Gdańskiej. Tematyka referatów obejmowała następujące zagadnienia: wpływ konstrukcji drewnianych na nasze zdrowie i samopoczucie; zastosowanie systemów CAD/CAM do efektywnego projektowania domów energooszczędnych; drewniane budownictwo zrównoważone; drewniane budynki wysokie na obszarach aktywnych sejsmicznie; nowoczesne budynki drewniane; perspektywy rozwoju rynku budownictwa drewnianego w Polsce i Europie.

Kluczowym czynnikiem ograniczającym rozwój budownictwa drewnianego w Polsce jest nadal niewielka świadomość społeczna zalet takich konstrukcji, ale stopniowo zwiększa się wykorzystanie drewna w budownictwie. Współczesne budynki drewniane charakteryzują się niewielkim śladem węglowym i dobrymi właściwościami izolacyjnymi. Konstrukcje drewniane są stosowane nie tylko w budownictwie jednorodzinnym, ale także w budynkach wielokondygnacyjnych. Coraz częściej wykorzystuje się je do wznoszenia budynków użyteczności publicznej, np. przedszkoli, hoteli, biurowców czy obiektów przemysłowych.

Polska jest trzecim, po Estonii i Litwie, największym eksporterem prefabrykowanych domów z drewna w UE, a głównymi odbiorcami są Niemcy, Wielka Brytania i Norwegia.

Zwiększająca się popularność domów z drewna jest stymulowana m.in. przez trend ograniczania emisji CO2 oraz szybki rozwój technologiczny nowoczesnych materiałów konstrukcyjnych z drewna o doskonałej nośności i trwałości. Istotna jest też stabilna podaż surowca drzewnego i racjonalnie prowadzona zrównoważona gospodarka leśna.

Budownictwo drewniane może stać się elementem polityki mieszkaniowej w Polsce. Mimo że obecnie stanowi niewielki udział w rynku mieszkaniowym, to w perspektywie kilku lat prawdopodobnie zwiększy się on. Krótki czas wznoszenia budynków w konstrukcji drewnianej oraz łatwość budowy/przebudowy, szczególnie w przypadku prefabrykatów modułowych, sprzyja wykorzystywaniu tego rodzaju konstrukcji. 

Materiały Budowlane 6/2024, strona 89 (spis treści >>)