Przepisy prawa cywilnego zakładają różne sytuacje, w których umowa przestaje wiązać strony. Może to nastąpić przez jej wypowiedzenie, rozwiązanie za porozumieniem stron lub odstąpienie od umowy. Istotą odstąpienia od umowy jest powstanie fikcji prawnej pozwalającej na przyjęcie, że do zawarcia umowy nigdy nie doszło. Odstąpienie może bazować zarówno na przepisach ustawy, jak i zapisach umowy, a zależy to od okoliczności. Jest to oświadczenie woli, skutkujące brakiem zobowiązania (wynikającego z umowy) od samego początku jego istnienia. Odstąpienie od umowy o roboty budowlane należy do jednych z bardziej kontrowersyjnych zagadnień w prawie cywilnym.
Materiały Budowlane 7/2024, strona 134-135 (spis treści >>)

jrs.pl
Materiały Budowlane 7/2024, strona 104 (spis treści >>)
Z raportu firmy badawczej Spectis pt. „Rynek budowlany w Polsce 2024 – 2029 – analiza 16 województw” wynika, że łączna wartość 960 największych realizowanych i planowanych inwestycji w szesnastu regionach Polski szacowana jest na ok. 880 mld zł, wobec 865 mld zł rok wcześniej. Oznacza to, że w ciągu dwunastu miesięcy wartość największych projektów zwiększyła się nieznacznie i była wynikiem obecnej inflacji, a nie pojawienia się nowych projektów.
Materiały Budowlane 7/2024, strona 137 (spis treści >>)
Andrzej Kolbrecki
Redakcja otrzymała uwagi dra inż. Andrzeja Kolbreckiego do artykułu naukowego pt. „Palność fasad – analiza problemu i porównanie metod badań ogniowych”, autorstwa dr hab. inż. Doroty Brzezińskiej prof. PŁ i Marii Brzezińskiej z Politechniki Łódzkiej, opublikowanego w miesięczniku „Materiały Budowlane” nr 3/2024 str. 50 – 55. Ostatni punkt polemiki jest skierowany do redakcji i dotyczy formularza recenzji artykułów naukowych, zgłoszonych do publikacji w miesięczniku „Materiały Budowlane”, aby został uzupełniony o szczegółową ocenę dotyczącą poprawności nomenklatury stosowanej w artykułach. Dziękujemy za propozycję i skorzystamy z niej, skoro ma to pomóc recenzentom w ocenie i przynieść efekt w postaci poprawy jakości merytorycznej artykułów. A oto treść polemiki.
Materiały Budowlane 7/2024, strona 136-137 (spis treści >>)
Franciszek Konwisarz
Kancelaria Radców Prawnych
Licht & Przeworska s.c.
Adres do korespondencji: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Serwis Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego eWykonania Zastępcze to strona, na której przedsiębiorcy mogą szybko znaleźć zlecenia dotyczące prac budowlanych. Są one zlecane przez organy administracji architektoniczno- budowlanej i organy nadzoru budowlanego na terenie całego kraju. Na stronę można wejść przez portale-budownictwo.gunb.gov.pl.
Materiały Budowlane 7/2024, strona 133 (spis treści >>)
Co roku od czternastu lat Związek Polskie Okna i Drzwi (POiD) organizujeKongres Stolarki Polskiej. W tegorocznej edycji imprezy, która odbyła sie23.05.br. w Jachrance k. Warszawy, uczestniczyło przeszło 300 osób. Obrady otworzył Janusz Komurkiewicz, prezes zarządu Związku Polskie Okna i Drzwi. Głównym tematem XIV Kongresu Stolarki Polskiej były szanse i zagrożenia, przed jakimi stoi przemysł materiałów budowlanych, a w szczególności branża stolarki budowlanej w dobie kryzysu i związanych z nim przemian politycznych, ekonomicznych oraz społecznych. Program merytoryczny tegorocznego spotkania został podzielony na cztery bloki tematyczne.
Perspektywy rozwoju
Pierwszy blok Kongresu poświęcony był funkcjonowaniu branży stolarki budowlanej w obecnej sytuacji geopolitycznej. Dr hab. Waldemar Rogowski, prof. SGH, przedstawił jak otoczenie makroekonomiczne wpływa na sytuację w budownictwie. W drugiej części tego bloku odbyła się dyskusja z udziałem: dr. hab. inż. Szymona Firląga, prof. PW, prezesa zarządu Związku Pracodawców – Producentów Materiałów dla Budownictwa; dr. Damiana Kaźmierczaka, członka zarządu i głównego ekonomisty Polskiego Związku Pracodawców Budownictwa; Konrada Płochockiego, wiceprezesa zarządu Polskiego Związku Firm Deweloperskich; Łukasza Rymarza, głównego specjalisty w Departamencie Architektury, Budownictwa i Geodezji Ministerstwa Rozwoju i Technologii oraz dr. hab. Waldemara Rogowskiego, prof. SGH. Jako szanse dla dalszego rozwoju branży wskazano zaangażowanie w odbudowę Ukrainy oraz odpowiednie wykorzystanie środków z Krajowego Planu Odbudowy, a do kluczowych wyzwań zaliczono m.in. odpływ pracowników z rynku pracy.
Jak budować konkurencyjność branży?
Drugi blok tematyczny poświęcony był budowaniu konkurencyjności branży stolarki budowlanej i przygotowano go w formie dyskusji panelowej, którą poprowadziła Małgorzata Walczak-Gomuła, prezes zarządu ASM Research Solutions Strategy. W panelu udział wzięli: Paweł Bielak, prezes zarządu firmy Vetrex; Aleksandra Kocemba, dyrektor sprzedaży ID Logistics Polska; Piotr Nadolny, dyrektor handlowy MS więcej niż OKNA; Wojciech Stanowski, CEO debesto.com i Maciej Wenta, prezes zarządu Venska. Podkreślono, że Polska jest największym na świecie eksporterem okien i drzwi, a nasi producenci już nie konkurują ceną, lecz jakością, wzornictwem i serwisem. Jednak obecna sytuacja geopolityczna przyczyniła się do spadku eksportu, głównie na rynkach europejskich. Szansy na powrót na ścieżkę wzrostu eksportu upatruje się w rynku Stanów Zjednoczonych, ale też w poprawie logistyki oraz bardziej efektywnej współpracy z dystrybutorami.
Wpływ transformacji energetycznej na budownictwo
Trzeci blok tematyczny Kongresu poświęcony był zmianom, jakie czekają budownictwo w związku z transformacją energetyczną. Wprowadzeniem do dyskusji był wykład arch. Kamila Wiśniewskiego, dyrektora Akademii Zdrowego Budownictwa i Polskiego Instytutu Budownictwa Pasywnego. W panelu dyskusyjnym udział wzięli: Anna Bączyk, koordynator ds. ESG i Rozwoju Produktu Dom Development; Michał Kowalczyk, właściciel firmy Kowalczyk Fabryka Okien; Maciej Mańko, marketing manager Saint-Gobain Glassolutions oraz arch. Kamil Wiśniewski. Zwrócili oni uwagę na ważną rolę stolarki okiennej w transformacji energetycznej oraz wskazali na konieczność dostosowania produktów do nowych wymagań.
Najważniejsze trendy w marketingu
Na Kongresie nie mogło zabraknąć tematów dotyczących marketingu. Poświęcony był im czwarty blok, przygotowany w formie debaty ekspertów z branży. W roli prowadzącego wystąpiła sztuczna inteligencja – Stolaris AI, natomiast w debacie uczestniczyli: Joanna K. Cypryańska, właścicielka firmy ABR; Monika Młynarczyk, dyrektor marketingu WIŚNIOWSKI; Tomasz Popielawski, dyrektor marketingu i PR w Grupie Petecki; Alicja Rzeczkowska, EE Communication Manager Somfy i Dominika Zajączkowska, dyrektor zarządzająca EVVA Polska. Wskazano m.in. na znaczenie wykorzystania social mediów i sztucznej inteligencji w codziennym funkcjonowaniu firmy, żeby sprzedawać więcej i lepiej.
Rezolucja kongresowa
Wnioski z XIV Kongresu Stolarki Polskiej, a także z poprzedzającego go Walnego Zgromadzenia Członków Związku POiD, zostały zebrane w formie rezolucji. Związek podejmie działania na rzecz stworzenia spójnej marki parasolowej „made in Poland”, aby skuteczniej promować polską stolarkę na zagranicznych rynkach. Zwrócono także uwagę, że zwiększenie obecności polskiej stolarki budowlanej na rynku ukraińskim i udział w odbudowie Ukrainy to duża szansa rozwoju, która wymaga jednak ścisłej kooperacji całej branży. W związku z tym Związek POiD będzie dążył do zbudowania wspólnej, spójnej branżowej strategii. Natomiast w przypadku kompleksowej termomodernizacji, aktywność POiD skoncentruje się na dążeniu do zapewnienia stałego finansowania programu „Czyste Powietrze” i wykorzystania na ten cel środków z Krajowego Programu Odbudowy. Ważnym elementem wpływającym na efektywność energetyczną i ograniczenie emisji CO2 są osłony okienne. Związek POiD podejmie więc działania promujące ich wykorzystanie w nowych i termomodernizowanych budynkach.
XIV edycji Kongresu Stolarki Polskiej towarzyszyła uroczysta gala, podczas której Honorowe Członkostwo Związku POiD przyznane zostało Arturowi Litwińskiemu, współzałożycielowi i właścicielowi firmy Gerda. Wręczono też nagrody Orłów Polskiej Stolarki, zaś firmy członkowskie, które w tym roku obchodzą jubileusz działalności otrzymały okolicznościowe statuetki.
Danuta Kostrzewska-Matynia
Materiały Budowlane 7/2024, strona 132 (spis treści >>)

jrs.pl
Materiały Budowlane 7/2024, strona 98 (spis treści >>)
W tym roku mija 50 lat od pierwszego sympozjum dotyczącego awarii i katastrof budowlanych, które z inicjatywy doc. Hieronima Priebe zorganizowali pracownicy Wydziału Budownictwa i Architektury Politechniki Szczecińskiej. W latach 1974 – 1993 odbyło się 14 sympozjów, a w maju 1994 r. została po raz pierwszy zorganizowana konferencja naukowo-techniczna „Awarie Budowlane” przez zespół Wydziału Budownictwa i Inżynierii Środowiska Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego (ZUT) w Szczecinie pod przewodnictwem prof. Andrzeja Bani i prof. Marii Kaszyńskiej, która nie tylko kontynuuje i rozwija to wydarzenie naukowe, ale przede wszystkim podniosła jego prestiż i znaczenie w środowisku. Konferencja została objęta honorowym patronatem Komitetu Inżynierii Lądowej i Wodnej PAN oraz Komitetu Nauki PZITB. Jest organizowana przez Wydział Budownictwa i Inżynierii Środowiska ZUT oraz Szczeciński Oddział PZITB przy wsparciu Instytutu Techniki Budowlanej.
Tegoroczna XXXI Międzynarodowa Konferencja „Awarie Budowlane”, która odbyła się 20 – 24 maja w Hotelu Amber w Międzyzdrojach, była okazją nie tylko do omawiania przyczyn oraz skutków katastrof i awarii budowlanych, które wydarzyły się w ostatnich latach w Polsce i na świecie, sposobów diagnostyki konstrukcji i naprawy obiektów, ale także do świętowania dwóch jubileuszy – pięćdziesięciu lat od pierwszego sympozjum i trzydziestolecia konferencji „Awarie Budowlane”.
Honorowy patronat nad tegoroczną konferencją objęło Ministerstwo Rozwoju i Technologii, Ministerstwo Infrastruktury, Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Ministerstwo Klimatu i Środowiska, Państwowa Inspekcja Pracy, Polska Izba Inżynierów Budownictwa, Wojewoda i Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego, Prezydent Miasta Szczecin, Prezydent Miasta Świnoujście, Porozumienie dla Bezpieczeństwa w Budownictwie, Amerykański Instytut Betonu i Polski Związek Pracodawców Budownictwa, natomiast patronatu medialnego udzieliło kilkanaście czasopism, w tym miesięcznik „MateriałyBudowlane”, portale internetowe oraz radio i telewizja.
Tematyka awarii i katastrof budowlanych wciąż budzi duże zainteresowanie, o czym najlepiej świadczy liczba uczestników tegorocznej konferencji. Jak podają organizatorzy – 562 osoby z całego świata, w tymm.in. z USA, Włoch, Francji, Niemiec, Turcji i Australii. Ponadto prawie trzydzieści firm zaangażowało się w sponsorowanie i pomoc przy organizacji tego wydarzenia.
Uroczyste otwarcie konferencji „Awarie Budowlane 2024” odbyło się 20 maja tradycyjnie w Międzynarodowym Domu Kultury w Międzyzdrojach. Rozpoczęło się wystąpieniem prof. Marii Kaszyńskiej – Przewodniczącej Komitetu Organizacyjnego (fotografia 1), a następnie głos zabrali przedstawiciele patronów honorowych, którzy gratulowali organizowania tej kultowej konferencji. Na zakończenie sesji otwarcia odbyło się wręczenie symbolicznych betonowych odznak, przedstawiających od pięćdziesięciu lat logo sympozjum, a następnie konferencji „Awarie Budowlane”. Otrzymały je osoby reprezentujące patronów i sponsorów (fotografia 2).

Fot. 1. Otwarcie konferencji „Awarie Budowlane 2024”. Od lewej: prof. dr hab. inż. Cezary Madryas – Przewodniczący Komitetu Nauki PZITB; prof. dr hab. inż. Kazimierz Furtak – Przewodniczący Komitetu Inżynierii Lądowej i Wodnej PAN; prof. dr hab. inż. Maria Kaszyńska – Przewodnicząca Komitetu Organizacyjnego Konferencji, Przewodnicząca PZITB; dr hab. inż. Jacek Wróbel, prof. ZUT – Rektor ZUT w Szczecinie; dr inż. Robert Geryło – Dyrektor Instytutu Techniki Budowlanej

Fot. 2. Osoby nagrodzone betonowymi odznakami z logo konferencji „Awarie Budowlane” wraz z wręczającą prof. Marią Kaszyńską
Część merytoryczna rozpoczęła się 21 maja. Podczas trzydniowych obrad wygłoszono 68 referatów, w tym 6 plenarnych w ramach dwunastu sesji tematycznych, oraz zaprezentowano 37 posterów.
W pierwszym dniu odbyło się 5 sesji tematycznych:
- dwie pierwsze dotyczyły awarii obiektów mostowych, podczas których wygłoszono 14 referatów, w tym referat plenarny pt. Zintegrowane podejście do oceny redundancji wewnętrznej stalowych elementów mostu, wygłoszony przez prof. Roberta Connora z Purdue University w USA. Był on poświęcony przede wszystkim badaniu prawdopodobieństwa występowania usterek i ich wykrywania. Obecnie w USA jest dostępny nowy sposób prognozowania spękań;
- sesja III, to sesja specjalna poświęcona budowie elektrowni jądrowych w Polsce, której współorganizatorem był Departament Energii Jądrowej w Ministerstwie Klimatu i Środowiska. W tej sesji wygłoszono 3 referaty plenarne: Wyzwania i możliwości nowych konstrukcji jądrowych – lekcje zapamiętane, ale niezastosowane – prof. Adrew Kadak z USA; Budowa elektrowni jądrowej w Polsce – prawo, standardy i local content – dr hab. inż. Tomasz Piotrowski, prof. uczelni z Wydziału Inżynierii Lądowej Politechniki Warszawskiej i Andrzej Sidło z Ministerstwa Klimatu i Środowiska oraz Aktualny stan zaawansowania realizacji pierwszej polskiej elektrowni jądrowej – Chris Hollender z firmy Bechtel. Jak podkreślali prelegenci, obecnie na różnym etapie realizacji są dwie elektrownie jądrowe w naszym kraju: na Pomorzu w gminie Choczewo oraz w Pątnowie k. Konina. Ponadto na podstawie doświadczeń amerykańskich omówiono wyzwania, jakie stoją przed projektantami i wykonawcami, aby elektrownie były bezpieczne na każdym etapie realizacji i użytkowania. Zgodnie z umową podpisaną przez spółkę Polskie Elektrownie Jądrowe w 2023 r., elektrownię na Pomorzu zaprojektuje i wybuduje konsorcjum Westinghouse – Bechtel;
- sesja IV, to dyskusja panelowa dotycząca bezpieczeństwa w budownictwie, której współorganizatorem było Porozumienie dla Bezpieczeństwa w Budownictwie. Jak stwierdził Piotr Kledzik – Prezydent tej organizacji i Prezes firmy PORR, poprawy wymaga kultura bezpieczeństwa na małych budowach w Polsce, ponieważ duże plasują się pod względem zapewnienia bezpieczeństwa w czołówce europejskiej;
- sesja V poświęcona awariom konstrukcji stalowych. Pierwszy dzień obrad konferencji „Awarie Budowlane 2024” zakończyło posiedzenie Komitetu Inżynierii Lądowej i Wodnej PAN.
22 maja odbyły się dwie sesje tematyczne: materiałowe aspekty awarii oraz geotechniczne aspekty awarii, a także posiedzenie Komitetu Nauki PZITB. W ramach sesji geotechniczne aspekty awarii zaprezentowano 2 referaty plenarne: Procesy zapadliskowe w rejonie Trzebini – geneza i przyczyny powstania, który wygłosił prof. Marek Cała z AGH w Krakowie oraz Zachowanie się zabudowy podczas trzęsień ziemi w Turcji w lutym 2023 roku”, przedstawiony przez prof. Ilki Alpera z Turcji.
Tego dnia, po obradach, została zorganizowana wycieczka techniczna do Szczecina. Uczestnicy konferencji mieli okazję obejrzeć Morskie Centrum Nauki (MCN) i poznać historię jego budowy, którą przedstawił dyrektor placówki Witold Jabłoński. Następnie odbył się rejs statkami po Odrze z nabrzeża przy MCN do Teatru Polskiego. Prezentację dotyczącą rozbudowy tego teatru przedstawił Jarosław Maślanka z firmy „Budimex”, a następnie w nowo wybudowanej Sali Szekspirowskiej obejrzano występ kabaretowy artystów Teatru Polskiego.
W czwartym dniu konferecji odbyło się 5 sesji tematycznych: sesja VIII poświęcona awariom obiektów zabytkowych; sesje IX i X dotyczące awarii konstrukcji żelbetowych; sesja XI – budownictwo ogólne oraz sesja XII – diagnostyka.
Obrady XXXI Międzynarodowej Konferencji „Awarie Budowlane” zakończyła dyskusja generalna, a następnie na uczestników czekała specjalna atrakcja – „Wieczór ABBA” z artystami z Teatru Muzycznego w Koszalinie.
Krystyna Wiśniewska
Materiały Budowlane 7/2024, strona 130-131 (spis treści >>)