logo

e-ISSN 2449-951X
ISSN 0137-2971
Pierwotna wersja - elektroniczna
Pierwotna wersja językowa - angielska

100 punktów za artykuły naukowe!

Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułów naukowych w miesięczniku „Materiały Budowlane” z dyscyplin: inżynieria lądowa, geodezja i transport; architektura i urbanistyka; inżynieriamateriałowa; inżynieria chemiczna; inżynieria mechaniczna, a także inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, otrzymują 100 pkt.

Awanse naukowe w architekturze, urbanistyce oraz inżynierii lądowej, geodezji i transporcie w I – II kwartale 2024 roku

dr inż. Maja Kępniak, Politechnika Warszawska, Wydział Inżynierii Lądowej
dr hab. inż. Tomasz Piotrowski, prof. PW, Politechnika Warszawska, Wydział Inżynierii Lądowej

Adres do korespondencji: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Tytuły naukowe profesora w dziedzinie nauk technicznych w dyscyplinie inżynieria lądowa, geodezja i transport

(informacje podane zostaną w następującym porządku: miejsce zatrudnienia; postępowanie o nadanie tytułu przeprowadziła)

prof. dr hab. inż. Sławomir Cellmer, Wydział Geoinżynierii, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie; Rada Doskonałości Naukowej;

prof. dr hab. inż. Kazimierz Ćmielewski, Instytut Geodezji i Geoinformatyki, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu; Rada Doskonałości Naukowej;

prof. Dr hab. inż. Paweł Grzegorz Droździel, Wydział Mechaniczny, Politechnika Lubelska; Rada Doskonałości Naukowej;

prof. dr hab. inż. Dariusz Władysław Heim, Wydział Inżynierii Procesowej i Ochrony Środowiska, Politechnika Łódzka; Rada Doskonałości Naukowej;

prof. dr hab. inż. Mariusz Izdebski, Wydział Transportu, Politechnika Warszawska; Rada Doskonałości Naukowej;

prof. dr hab. inż. Paweł Grzegorz Kossakowski, Wydział Budownictwa i Architektury, Politechnika Świętokrzyska; Rada Doskonałości Naukowej;

prof. dr hab. inż. Jakub Jerzy Montewka, Wydział Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa, Politechnika Gdańska; Rada Doskonałości Naukowej;

prof. dr hab. inż. Maria Magdalena Mrówczyńska, Wydział Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska, Uniwersytet Zielonogórski; Rada Doskonałości Naukowej;

prof. dr hab. inż. Jacek Paweł Nurzyński, Instytut Techniki Budowlanej; Rada Doskonałości Naukowej;

prof. dr hab. inż. Katarzyna Rzeszut, Wydział Inżynierii Lądowej i Transportu, Politechnika Poznańska; Rada Doskonałości Naukowej. 

Materiały Budowlane 8/2024, strona 128-130 (spis treści >>)

Rodzaje wynagrodzenia w umowie o roboty budowlane

Franciszek Konwisarz, Kancelaria Radców Prawnych Licht & Przeworska s.c.

Adres do korespondencji: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

Umowa o roboty budowlane jest kluczowym dokumentem regulującym współpracę pomiędzy inwestorem a wykonawcą w procesie realizacji projektu budowlanego. Artykuł 647 kodeksu cywilnego wskazuje, że przez umowę o roboty budowlane wykonawca zobowiązuje się oddać przewidziany w umowie obiekt, zgodny z projektem i zasadami wiedzy technicznej. Inwestor zaś zobowiązuje się do dokonania wymaganych przez właściwe przepisy czynności. Wiążą się one z przygotowaniem robót, w szczególności przekazaniem terenu budowy i dostarczeniem projektu. Inwestor zobowiązuje się również do odebrania obiektu i zapłaty umówionego wynagrodzenia. W przypadku umowy o roboty budowlane występują dwa rodzaje wynagrodzenia: kosztorysowe i ryczałtowe. Decyzja o wyborze określonego typu wynagrodzenia wpływa na poziom ryzyka związanego z realizacją projektu, jego całkowity koszt oraz elastyczność w zarządzaniu pracami budowlanymi. 

Materiały Budowlane 8/2024, strona 126-127 (spis treści >>)

Wyniki Rankingu Budowlana Marka Roku i Champion Roku 2024

Ranking Budowlana Marka Roku, organizowany przez firmę ASM Research Strategy, to klasyfikacja kilkudziesięciu kategorii materiałów budowlanych oraz firm generalnego wykonawstwa i dystrybutorów działających na krajowym rynku, jak również mediów branżowych. W 2024 r. projekt został zrealizowany po raz dwudziesty. Uroczysta Gala odbyła się w hotelu Windsor w Jachrance. Najlepsi otrzymali tytuł Budowlana Marka Roku 2024, a marki utrzymujące najwyższe pozycje od kilku lat tytuł Championów Roku 2024.

Ranking tworzony jest na podstawie ogólnopolskich badań rynkowych wśród kilku tysięcy firm wykonawczych. W kategorii materiałów budowlanych fachowcy wskazują marki charakteryzujące się bardzo dobrą jakością, najlepszym stosunkiem jakości do ceny oraz najczęstszym wykorzystaniem.

W przypadku dystrybutorów uwzględniane są takie kryteria, jak dostosowanie oferty do potrzeb klientów, programy lojalnościowe, profesjonalne doradztwo oraz wygodny system zamawiania.

Wśród generalnych wykonawców wyróżniane są firmy polecane jako najlepsi partnerzy do współpracy, zapewniające najwyższe standardy bezpieczeństwa na placach budowy oraz oferujące najkorzystniejsze warunki finansowe.

Na podstawie badań przyznano również nagrody indywidualne osobom, które szczycą się osiągnięciami w dziedzinie marketingu oraz strategii produktowej. Tytułem MARKETER 2024 została uhonorowana Joanna Woźniak – Dyrektor Marketingu firmy Profix, a tytuł PROMOTOR 2024 został przyznany Marcinowi Stachewiczowi – Dyrektorowi Zarządzającemu firmy Budmat Bogdan Więcek.

Złotym Championem Roku 2024 zostały uhonorowane m.in. marka Fakro w kategorii „Okna dachowe” oraz marka Soudal w kategorii „Piany montażowe” i „Kleje montażowe w kartuszach”. Tytuł Srebrnego Championa Roku 2024 otrzymała również marka Soudal w kategorii „Masy uszczelniające – silikony”, a Brązowego Championa 2024 marka Anwis w kategorii „Rolety i żaluzje zewnętrzne”. Ponadto przyznano 24 Złote Budowlane Marki Roku 2024, 13 Srebrnych i 4 Brązowe oraz 10 wyróżnień.

Szczegóły na: www.budowlanamarkaroku.com 

Przedstawiciele nagrodzonych firm i marek z organizatorami Rankingu Budowlana Marka Roku i Champion Roku 2024 Fot. Archiwum ASM

Materiały Budowlane 8/2024, strona 125 (spis treści >>)

Świętowanie Dnia Przedsiębiorcy, to budowanie kapitału społecznego

Takie hasło przyświecało wystąpieniom Ryszarda Florka, Prezesa Zarządu firmy FAKRO oraz Przewodniczącego Rady Głównej RPPG podczas uroczystości z okazji Dnia Przedsiębiorcy, ustanowionego w 2016 r. przez Sejm RP, która została zorganizowana przez Szkołę Główną Handlową (SGH), Fundację „Pomyśl o Przyszłości” oraz Radę Polskich Przedsiębiorców Globalnych (RPPG) i odbyła się 21 czerwca br. na terenie SGH w Warszawie. Podczas śniadania prasowego otwierającego obchody Dnia Przedsiębiorcy 2024 Prezes Ryszard Florek podkreślił, że jest to święto poświęcone kreatywności, innowacyjności i codziennej pracy przedsiębiorców, której efektem jest zamożność Polski i Polaków. Przedsiębiorcy tworzą bowiem PKB, miliony miejsc pracy i są kołem zamachowym rozwoju gospodarczego. Jak twierdzi Prezes Florek, do 1989 r. prywatny przedsiębiorca był traktowany jako wróg systemu. Wszystko zmieniło się po wprowadzeniu gospodarki wolnorynkowej. Firmy zaczęły się rozwijać i zmienił się wizerunek przedsiębiorcy. O początkach prowadzenia biznesu w Polsce mówił też podczas śniadania prasowego Henryk Orfinger, Prezes Zarządu firmy „Dr Irena Eris”, który uważa, że Polacy byli zawsze i są przedsiębiorczy, ale zdjęcie w końcu lat osiemdziesiątych XX wieku kagańca biurokracji PRL spowodowało ekspansję przedsiębiorczości. W pierwszym roku po wejściu w życie słynnej ustawy Wilczka, która regulowała prowadzenie działalności gospodarczej w kraju, zarejestrowało się 2,5 mln nowych polskich firm.

Nasz kraj może rozwijać się jeszcze szybciej, a receptą na to jest zwiększenie liczby rodzimych firm globalnych. Dane statystyczne jasno pokazują, że im więcej takich firm ma dany kraj, tym większa jest zamożność obywateli. Przedsiębiorcy globalni zarabiają bowiem na rynku globalnym i akumulują kapitał w swoich krajach – powiedział Prezes Florek. W interesie całego społeczeństwa jest więc zwiększenie liczby przedsiębiorstw globalnych i dlatego w 2023 r. została powołana RPPG przez grupę polskich firm z największym doświadczeniem oraz sukcesami w ekspansji zagranicznej. Jej celem jest m.in. budowanie i wzmacnianie kapitału społecznego oraz dobrego wizerunku polskiej gospodarki na świecie.

Drugim punktem programu obchodów Dnia Przedsiębiorcy 2024 była prezentacja raportu dotyczącego wizerunku polskiego przedsiębiorcy, który przygotowała redakcja „Wprost”. Przeprowadzone w 2024 r. badanie obejmowało 800 wywiadów on-line z Polkami i Polakami powyżej 18. roku życia, różniącymi się wykształceniem, dochodami i miejscem zamieszkania. Wyniki raportu pt. „Wizerunek polskiego przedsiębiorcy”, omówili Szymon Krawiec, Redaktor Naczelny „Wprost” oraz prof. Sławomir Winch z SGH.

Prelegenci uczestniczący w śniadaniu prasowym. Od lewej: Ryszard Florek, Prezes Zarządu FAKRO; Henryk Orfinger, Prezes Zarządu firmy „Dr Irena Eris”; Grzegorz Piątkowski, Prezes Rady Polskich Przedsiębiorców Globalnych Fot. Fundacja „Pomyśl o Przyszłości”

Zdaniem respondentów polski przedsiębiorca, to pracowity kombinator, działający w nieprzyjaznym dla siebie kraju, bardzo pożyteczny dla społeczeństwa, ale jego wizerunek pozostaje dla przeciętnego Polaka obojętny. Nie jest ani pozytywny, ani negatywny. Za przyczyny takiego stanu uznano m.in.: brak kampanii edukacyjnych mówiących o wpływie polskich przedsiębiorców na rozwój kraju; brak kampanii wizerunkowych, które pomogłyby zmienić mentalność Polaków w postrzeganiu prywatnego biznesu; zwiększająca się liczba zatrzymań i tymczasowych aresztowań polskich przedsiębiorców, co potęguje wrażenie, że prywatny biznes, to nieuczciwa grupa społeczna, mimo że wiele tych spraw kończy się umorzeniem lub uniewinnieniem.

Podczas debaty, prowadzonej przez Bożenę Damasiewicz, Prezes Fundacji „Pomyśl o Przyszłości”, przedsiębiorcy Marzena Gradecka (Drogerie „Jaśmin”), Mikołaj Czekaj (Dragon Poland), Jan Załubski (ZET Transport) i Maciej Paradowski (KB Folie) uznali, że konieczna jest zmiana podejścia aparatu państwowego do przedsiębiorców. Ponadto stwierdzili, że typowo polska cecha radzenia sobie w każdych okolicznościach jest fundamentem rozwoju naszej gospodarki.

Ostatnim punktem uroczystości Dnia Przedsiębiorcy 2024 była dyskusja Okrągłego Stołu z udziałem: Ryszarda Florka (FAKRO); Zbigniewa Jakubasa (Multico); Pawła Jarskiego (Grupa Elemental) i Adama Sikorskiego (Unimot), którą prowadził prof. Piotr Wachowiak, Rektor SGH. Jej uczestnicy stwierdzili jednogłośnie, że w Polsce konieczny jest stabilny i prorozwojowy system prawno-podatkowy. Jako ważne uznali też pokazywanie ogromnego wkładu przedsiębiorców w tworzenie polskiego PKB, a także ich działalności charytatywnej oraz odpowiedzialności za lokalną społeczność.

W podsumowaniu dyskusji stwierdzono, że społeczeństwo, biznes i państwo muszą działać synergicznie i wspierać się wzajemnie w tworzeniu bezpiecznej i bogatej Polski.

Krystyna Wiśniewska 

Materiały Budowlane 8/2024, strona 124 (spis treści >>)

Systemowe rozwiązanie na posadzki przemysłowe w czasach niedoboru pracowników

Posadzki przemysłowe mają różne przeznaczenie i dlatego powinny spełniać wiele wymagań. Płyta nośna przejmuje i przenosi znaczne obciążenia od maszyn do składowanych materiałów na niższe warstwy. Poprawne zaprojektowanie posadzki przemysłowej polega na takim doborze poszczególnych jej warstw, aby tworzyły spójny układ, w którym nie zostaną przekroczone stany graniczne. 

www.cemex.pl

Zobacz więcej / Read more >>

Materiały Budowlane 8/2024, strona 120 (spis treści >>)