logo

ISSN 0137-2971, e-ISSN 2449-951X

100 punktów za artykuły naukowe!

Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułów naukowych w miesięczniku „Materiały Budowlane” z dyscyplin: inżynieria lądowa, geodezja i transport; architektura i urbanistyka; inżynieriamateriałowa; inżynieria chemiczna; inżynieria mechaniczna, a także inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, otrzymują 100 pkt.

Franciszek Konwisarz, Kancelaria Radców Prawnych Licht & Przeworska s.c.

Adres do korespondencji: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

Umowa o roboty budowlane jest kluczowym dokumentem regulującym współpracę pomiędzy inwestorem a wykonawcą w procesie realizacji projektu budowlanego. Artykuł 647 kodeksu cywilnego wskazuje, że przez umowę o roboty budowlane wykonawca zobowiązuje się oddać przewidziany w umowie obiekt, zgodny z projektem i zasadami wiedzy technicznej. Inwestor zaś zobowiązuje się do dokonania wymaganych przez właściwe przepisy czynności. Wiążą się one z przygotowaniem robót, w szczególności przekazaniem terenu budowy i dostarczeniem projektu. Inwestor zobowiązuje się również do odebrania obiektu i zapłaty umówionego wynagrodzenia. W przypadku umowy o roboty budowlane występują dwa rodzaje wynagrodzenia: kosztorysowe i ryczałtowe. Decyzja o wyborze określonego typu wynagrodzenia wpływa na poziom ryzyka związanego z realizacją projektu, jego całkowity koszt oraz elastyczność w zarządzaniu pracami budowlanymi. 

Materiały Budowlane 8/2024, strona 126-127 (spis treści >>)