mgr inż. Krzysztof Patoka, Rzeczoznawca Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Przemysłu Materiałów Budowlanych
Adres do korespondencji: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
W numerze 6miesięcznika „Materiały Budowlane” z 2012 r. [1] została zamieszczona propozycja zasad układania pokryć z blach profilowanych opracowana przez członków Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Przemysłu Materiałów Budowlanych (SITPMB).W ramach tej pracy przygotowano zalecenia dotyczące doboru stopnia szczelności warstw wstępnego krycia, uszczelniających pokrycia z blachodachówek. Temat ten był kontynuowany w artykułach publikowanych w „Materiałach Budowlanych” w latach 2014 – 2015. Powodem częstego poruszania tej problematyki był wyraźny, wieloletni brak prawidłowych informacji dotyczących wpływu kąta nachylenia dachu na technikę układania pokryć z blach profilowanych, wśród których w tamtych latach najczęściej stosowano blachodachówki. Żaden z wielu polskich producentów i importerów tych materiałów pokryciowych nie podawał pełnej informacji na ten temat.
Literatura
[1] Patoka K. W prowadzenie do zasad układania blachodachówek. Materiały Budowlane. 2012; 478 (6): 24 ÷ 26.
[2] Patoka K. Stopnie szczelności dachów pokrytych blachodachówkami. Materiały Budowlane. 2014; 502 (6): 7 ÷ 8.
[3] Wytyczne dekarskie. Zeszyt 4. Zasady doboru warstw wstępnego krycia dla pokryć dachów pochyłych z detalami wykonawczymi. Warszawa 2020 r.
[4] Fachregel fur Metallarbeiten im Dachdeckerhandwerk” – Wyd. Rudolf Muller, 03. 2011.
Materiały Budowlane 9/2024, strona 179-181 (spis treści >>)