logo

e-ISSN 2449-951X
ISSN 0137-2971
Pierwotna wersja - elektroniczna
Pierwotna wersja językowa - angielska

100 punktów za artykuły naukowe!

Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułów naukowych w miesięczniku „Materiały Budowlane” z dyscyplin: inżynieria lądowa, geodezja i transport; architektura i urbanistyka; inżynieriamateriałowa; inżynieria chemiczna; inżynieria mechaniczna, a także inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, otrzymują 100 pkt.

mgr inż. Krzysztof Patoka, Rzeczoznawca Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Przemysłu Materiałów Budowlanych

Adres do korespondencji: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

Jedną z podstawowych informacji, jakie pomagają zrozumieć procesy zachodzące w dachach, jest fakt, że tam gdzie jest powietrze, tam jest również wilgoć. Dotyczy to szczególnie strefy umiarkowanej, w tym Polski, gdzie klimat jest wyjątkowo zmienny. Zmienność temperatury sprzyja powstawaniu skroplin. Obserwując budowę dachów i ścian, zauważyłem, że chociaż jest to wiedza podstawowa, nie jest powszechna. W ostatnim okresie pojawia się wiele informacji, których autorzy nie do końca rozumieją działanie szczelin, pustek (itp.) w zewnętrznych przegrodach budowlanych. W związku z tym w artykule przypomnę to, co warto wiedzieć o wentylacji, przewiewie oraz drenażu w ścianach i dachach.

Literatura
[1] Zeszyt 4 Wytycznych Dekarskich Polskiego Stowarzyszenia Dekarzy. Warszawa 2020.
[2] Wiluś S, Patoka K, Spych P. „SŁOWNIK TERMINÓW I NAZW DEKARSKICH” Polskie Stowarzyszenie Dekarzy, Warszawa 2018.
[3] Patoka K. Paroizolacyjne standardy. Materiały Budowlane. 2019; 9: 52 ÷ 53.
[4] Patoka K. Różnica między wentylacją dachu a przewiewem. Materiały Budowlane. 2019; 1: 72 ÷ 74.
[5] Patoka K. Efekty działania pustek powietrznych budowanych wzdłuż kontrłat. Materiały Budowlane. 2020; 7: 48 ÷ 50.

 Zobacz więcej / Read more >>

Materiały Budowlane 10/2024, strona 163-165 (spis treści >>)