ARBOCEL®
Materiały Budowlane 03/2025, strona 66 (spis treści >>)
100 punktów za artykuły naukowe!
Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułów naukowych w miesięczniku „Materiały Budowlane” z dyscyplin: inżynieria lądowa, geodezja i transport; architektura i urbanistyka; inżynieriamateriałowa; inżynieria chemiczna; inżynieria mechaniczna, a także inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, otrzymują 100 pkt.
Materiały Budowlane 03/2025, strona 66 (spis treści >>)
Materiały Budowlane 03/2025, strona 45 (spis treści >>)
www.austrotherm.pl/dobra-decyzja
Materiały Budowlane 03/2025, strona 88 (spis treści >>)
Tegoroczna edycja Międzynarodowych Targów Budownictwa i Architektury BUDMA przebiegła z udziałem przedstawicieli Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego i organów nadzoru budowlanego z całego kraju. Podczas oficjalnego otwarcia Dorota Cabańska, Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego, odebrała statuetkę w uznaniu za dotychczasowe osiągnięcia, profesjonalizm i wkład w rozwój budownictwa, przyznaną przez Grupę MTPi Zespół Targów BUDMA.
Materiały Budowlane 03/2025, strona 87 (spis treści >>)
11 lutego 2025 r., podczas targów BUDMA 2025, w Centrum Prasowym Międzynarodowych Targów Poznańskich (MTP), odbyła się uroczysta gala z okazji rozstrzygnięcia konkursu o statuetkę im. Rogera Sławskiego za lata 2023 – 2024. Konkurs został zorganizowany przez Wielkopolską Izbę Budownictwa (WIB) we współpracy z MTP i TVP Oddział Poznań. Wśród gości obecni byli przedstawiciele:
Po powitaniu gości, prof. dr hab. inż. Józef Jasiczak, Prezydent Rady WIB wygłosił referat na temat zielonego ładu. Zgodnie zporozumieniemzKiotoz1997r., emisja gazów cieplarnianych ma być ograniczona do 2050 r. tak, aby temperatura naszej planety nie była wyższa niż w 1990 r. Jak stwierdził prof. Jasiczak, w 2023 r. wykonano pomiary i okazało się, że temperatura zwiększyła się już o 1,2°C. Konieczne jest więc wprowadzenie niskoemisyjnych rozwiązań, aby zahamować ten wzrost. Dobrym przykładem takiego działania jest np. przemysł cementowy – podkreślił prof. Jasiczak.
Przed przystąpieniem do głównego punktu programu gali, czyli wręczenia nagród w konkursie, zaprezentowano sylwetkę Rogera Sławskiego – architekta, urodzonego w Poznaniu w 1871 r. Zaprojektował on wspaniałe obiekty w Niemczech, gdzie studiował architekturę, a także w Polsce, przede wszystkim w Poznaniu i Wielkopolsce, za które otrzymał wiele prestiżowych nagród. Do takich obiektównależąm.in. ratusz w Lipsku, dom zdrojowy w Wiesbaden, gmachy Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk, Banku Przemysłowców, Hotelu Francuskiego, Muzeumim. Mielżyńskich oraz szpitala św. Józefa w Poznaniu. Po II wojnie światowej był głównym architektem odbudowy Ratusza i Starego Miasta w Poznaniu.
Jury konkursowe pod przewodnictwem Prezesa Zarządu Wielkopolskiej Izby Budownictwa dr. inż. Zenona Kierczyńskiego, prof. PAM, przyznało statuetki i wyróżnienia w trzech kategoriach:
Statuetkę w pierwszej kategorii za lata 2023 – 2024 otrzymała firma WP1P– Mardom Sp. z o.o., a wyróżnienie Pracownia Architektoniczna INSOMIA. W kategorii edukacja statuetką nagrodzono zespół Politechniki Poznańskiej – prof. dr hab. inż. Katarzynę Rzeszut oraz dr inż. Marlenę Kucz, prof. PP. Natomiast indywidualnie statuetkę w tej kategorii otrzymała mgr Karolina Dobrzyńska-Szefer, nauczycielka prowadząca zajęcia w szkołach budowlanych w Poznaniu, współpracująca z Wielkopolską Okręgową Izbą Architektów.
Statuetkę w kategorii wielkopolski człowiek roku w budownictwie wręczono prof. dr. hab. inż. Tomaszowi Łodygowskiemu z Politechniki Poznańskiej (fotografia 1), a wyróżnienie dr. hab. inż. arch. Eugeniuszowi Skrzypczakowi, prof. UAP. Wszyscy laureaci otrzymali nagrody z rąk Minister Doroty Cabańskiej i prof. Józefa Jasiczaka.
Fot. 1. W kategorii wielkopolski człowiek roku w budownictwie statuetkę otrzymał prof. dr hab. inż. Tomasz Łodygowski (pierwszy z prawej). Od lewej – prof. Józef Jasiczak i Minister Dorota Cabańska
Kolejnym punktem programu gali było wręczenie certyfikatów nowym członkom Wielkopolskiej Izby Budownictwa. Otrzymały je firmy: Przedsiębiorstwo Robót Drogowych DROBUD S.A. (fotografia 2) oraz UNIMA System Sp. z o.o. Trzeci nowy członek – firma FERRIMA Sp. z o.o. odbierze certyfikat w innym terminie. Certyfikaty wręczyli Prezydent Rady WIB prof. Józef Jasiczak oraz Prezes Zarządu dr inż. Zenon Kierczyński, prof. PAM. Następnie przyszedł czas na wystąpienia gości i rozmowy kuluarowe podczas bankietu.
Fot. 2.Wręczenie certyfikatu członkowskiego Przedsiębiorstwu Robót Drogowych DROBUD S.A. Od lewej: Prezes WIB Zenon Kierczyński; Prezydent Izby Józef Jasiczak i Prezes firmy DROBUDS. A. Andrzej Silińskia
Krystyna Wiśniewska
Materiały Budowlane 03/2025, strona 86 (spis treści >>)
Materiały Budowlane 03/2025, strona 83 (spis treści >>)
W dobie coraz większej świadomości ekologicznej oraz konieczności oszczędzania energii, należy wznosić budynki przyjazne dla środowiska i efektywne energetycznie. Wybór pianki poliuretanowej NanoPur, jako materiału izolacyjnego, może mieć wpływ na osiągnięcie tych celów.
Materiały Budowlane 03/2025, strona 85 (spis treści >>)
Okna tarasowe FOP, nagrodzone Złotym Medalem MTP BUDMA 2025, to najnowszy i najnowocześniejszy produkt z linii Fakro GREENVIEW, który łączy funkcjonalność, doskonałe parametry techniczne i design.
Materiały Budowlane 03/2025, strona 84 (spis treści >>)