logo

ISSN 0137-2971, e-ISSN 2449-951X

100 punktów za artykuły naukowe!

Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułów naukowych w miesięczniku „Materiały Budowlane” z dyscyplin: inżynieria lądowa, geodezja i transport; architektura i urbanistyka; inżynieriamateriałowa; inżynieria chemiczna; inżynieria mechaniczna, a także inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, otrzymują 100 pkt.

Keramzyt Leca WeberKeramzyt - popularne kruszywo, wykorzystywane w budownictwie, ogrodnictwie i rolnictwie, przy budowie dróg, a nawet w akwarystyce – znalazł zupełnie nowe zastosowanie... „Odkrywcami” okazali się bardzo kreatywni i bardzo młodzi mieszkańcy Gniewu oraz okolic.

Ponad 100 dzieci z 10 placówek oświatowych z Gniewu i okolic przez miesiąc tworzyło… bociany z keramzytu. Dzieci wyklejały swoje bociany na wielkoformatowych planszach w ramach konkursu artystycznego „Nasz bocian”. Organizatorami akcji byli ekologiczne Stowarzyszenia Heliantus przy współpracy z zakładami Weber w Gniewie produkującymi keramzyt. Konkurs był jednym z elementów obchodów Dnia Bociana Białego 2013, czyli święto jednego z najbardziej lubianych ptaków w Polsce.

Każda z 10 szkół biorących udział w konkursie otrzymała od Webera keramzytowe granulki do wyklejania, ekologiczne farby i kleje oraz specjalnie przygotowane plansze. Po ostatecznym ułożeniu kompozycji bociany zostały pomalowane według dziecięcych upodobań i wyobraźni. Dzięki temu każdy bocian stał się kolorowy i niepowtarzalny! Wszystkie prace oceniło jury konkursowe. I miejsce zajęli uczniowie z Publicznej Szkoły Podstawowej Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich w Tymawie (praca na zdjęciu). Dzięki sponsorowi - firmie Weber - zwycięzcy (miejsca I-IV) pojechali do Centrum Hewelianum w Gdańsku – nowoczesnego ośrodka przybliżającego naukę poprzez zabawę i samodzielne eksperymentowanie.

Jakie jeszcze zastosowanie znajdą keramzytowe kulki? Kto wie, przecież dziecięca wyobraźnia nie zna granic…

Zdjęcie: Weber