logo

e-ISSN 2449-951X
ISSN 0137-2971
Pierwotna wersja - elektroniczna
Pierwotna wersja językowa - angielska

100 punktów za artykuły naukowe!

Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułów naukowych w miesięczniku „Materiały Budowlane” z dyscyplin: inżynieria lądowa, geodezja i transport; architektura i urbanistyka; inżynieriamateriałowa; inżynieria chemiczna; inżynieria mechaniczna, a także inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, otrzymują 100 pkt.

Płyty warstwowe GORLICKA


Image Firma Gór-Stal produkuje obecnie cztery rodzaje płyt warstwowych:
• ścienne GORLICKAS 1000 z łącznikiem standardowym;
• ścienne GORLICKA U 1000 z łącznikiem ukrytym;
• dachowe GORLICKA D 1000;
• chłodnicze GORLICKA CH 1000.
Są one wytwarzane z bardzo dobrej jakości surowców, przy zachowaniu najwyższych standardów organizacji pracy i na nowoczesnej linii produkcyjnej. Jest ona tak zaprojektowana, aby można było na niej produkować: płyty w różnych okładzinach stalowych (blacha powlekana, blacha nierdzewna itp.); płyty w różnych okładzinach elastycznych (papier, folia aluminiowa); płyty (ścienne i dachowe) w okładzinie zewnętrznej z blachy, a wewnętrznej z papieru lub folii aluminiowej.

System nowoczesnego budownictwa PaNELTECH


Image
Firma PaNELTECH oferuje nowoczesny i efektywny system lekkiej obudowy z płyty warstwowej z rdzeniem styropianowym lub wełny mineralnej, a także specjalistyczne usługi w dziedzinie projektowania, modernizacji oraz kompleksowego wykonawstwa obiektów przemysłowych. Firma jako pierwsza w Polsce wprowadziła na rynek płyty warstwowe z rdzeniem styropianowym

Wprowadzenie do obrotu i stosowania płyt warstwowych

Zasady wprowadzania wyrobów budowlanych do obrotu określa ustawa o wyrobach budowlanych z 16 kwietnia 2004 r. (Dz.U. nr 92/2004, poz. 881). Zgodnie z art. 9 ust. 1 tej ustawy, aprobaty technicznej udziela się na wyrób budowlany, dla którego nie ustanowiono Polskiej Normy, albo którego właściwości użytkowe, odnoszące się do wymagań podstawowych różnią się istotnie od właściwości określonej w Polskiej Normie wyrobu, objętego:
- mandatem udzielonym przez Komisję Europejską na opracowanie norm zharmonizowanych lub wytycznych do europejskich aprobat technicznych (Art. 9. ust. 1, p. 1);
- rozporządzeniem ministra właściwego do spraw budownictwa, gospodarki przestrzennej i mieszkaniowej, określającym wykaz wyrobów nie objętych mandatami, dla których możliwe jest ustanowienie aprobaty technicznej (Art. 9,ust.1, p. 2).

Płyty warstwowe TRIMOTHERM


Image
Słoweńska firma Trimo d.d., której przedstawicielem na polskim rynku jest firma TRIMO Polska Sp. z o.o., oferuje kompleksowy system obudowy ścian i dachów. Oferta firmy zawiera ognioodporne płyty warstwowe z rdzeniem z wełny mineralnej:

- ścienne TRIMOTHERM FTV z widocznym mocowaniem - grubości 60, 80, 100, 120, 150, 200 mm;
- ścienne TRIMOTHERM FTV-H z ukrytym mocowaniem (tzw. HIDDEN JOINT) – grubości 60, 80, 100, 120, 150 mm;
- ścienne TRIMOTHERM GLADIO z gładką powierzchnią paneli;

System Module 4 - nowoczesne elewacje z płyt warstwowych

 

Image

Racjonalnie budować, to znaczy budować w systemie. Aby osiągnąć maksymalnie pozytywny wynik, przy minimalnym nakładzie sił i środków w odpowiednio krótkim czasie, konieczne jest stosowanie funkcjonalnych elementów,  które charakteryzuje dobra izolacyjność oraz duży stopień przygotowania, co jest jednoznaczne z szybkim montażem. Elementy warstwowe Pflaum produkowane przez austriacką firmę Pflaum & Söhne Bausysteme rozwiązują to zagadnienie w prosty sposób.

Zakładowa Kontrola Produkcji płyt warstwowych

Termin Zakładowa Kontrola Produkcji ZKP został wprowadzony w Dyrektywie Rady Wspólnot Europejskich w sprawie ujednolicenia przepisów prawnych krajów należących do UE (89/106/EWG). Oznacza, prowadzoną przez producenta, stałą wewnętrzną kontrolę produkcji. Wszystkie elementy, wymagania i postanowienia przyjęte przez producenta powinny być w sposób systematyczny dokumentowane przez zapisywanie procedur postępowania oraz wyników kontroli i badań.

Płyty EcoTherm w płaskich dachach wielkopowierzchniowych


Image Firma EcoTherm Polska Sp. z o.o., należąca do europejskiego holdingu EcoTherm, oferuje bardzo dobrej jakości płyty do izolacji cieplnej dachów płaskich: EcoTherm XR; EcoTherm MEGA; EcoTherm BG. Wykonane są one ze sztywnej pianki PIR, czyli nowoczesnej odmiany poliuretanu. Przekrycia dachowe z płytami EcoTherm mają odporność ogniową E30, potwierdzoną badaniami wg PN-EN 13501-2.

Zabezpieczenia antykorozyjne metalowych okładzin płyt warstwowych w świetle wymagań normy PN-EN 1450

Wnormie EN 14509, wprowadzonej przez PKN do Katalogu Polskich Norm 5 marca 2007 r (w języku angielskim), ogólnikowo zostały potraktowane zagadnienia dotyczące ochrony antykorozyjnej okładzin metalowych. Ponadto przedstawione wymagania nie są podane w sposób bezpośredni, lecz jako odwołania do innych istniejących norm, które nie zawsze są ze sobą spójne. Wymusza to na producencie i laboratoriach badawczych analizę kilkudziesięciu norm w celu zawężenia wymagań dotyczących doboru materiału na okładzinę metalową, zabezpieczeń antykorozyjnych oraz zakresu i metod badań kontrolnych, które byłyby spełnione jednocześnie przez przywoływane dokumenty.