logo

e-ISSN 2449-951X
ISSN 0137-2971
Pierwotna wersja - elektroniczna
Pierwotna wersja językowa - angielska

100 punktów za artykuły naukowe!

Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułów naukowych w miesięczniku „Materiały Budowlane” z dyscyplin: inżynieria lądowa, geodezja i transport; architektura i urbanistyka; inżynieriamateriałowa; inżynieria chemiczna; inżynieria mechaniczna, a także inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, otrzymują 100 pkt.

System izolacji okien Integra

Długoletnie użytkowanie stolarki otworowej wymaga nie tylko wysokiej jakości samych okien i drzwi. Niezmiernie ważna dla właściwej izolacji jest również trwałość i odporność połączenia okna z budynkiem na działanie warunków atmosferycznych. Firma AIB wychodząc naprzeciw współczesnym wymaganiom ciepłego montażu stolarki otworowej wprowadziła na rynek system uszczelnień okiennych Integra. Jest to nowoczesne i uniwersalne rozwiązanie pozwalające zamontować okna i drzwi w sposób zapewniający ich szczelność przez wiele lat. System składa się z wielu taśm dylatacyjnych wykonanych z najlepszej jakości materiałów, które można wymiennie stosować w zależności od konstrukcji otworu okiennego lub drzwiowego.

 

Soudal Window System

Błędy wykonawcze, w szczególności dotyczące uszczelnienia połączenia okno-ściana, powodują osłabienie struktury warstwy izolacyjnej, przyczyniając się do powstania mostków termicznych – miejsc powodujących znaczne straty ciepła w budynku. By tego uniknąć, musimy przestrzegać zasad dotyczących prawidłowego montażu i uszczelnienia stolarki budowlanej. Sposób montażu uzależniony jest od miejsca osadzenia okna w ościeżu oraz produktów stosowanych do izolacji i uszczelnienia. Oznacza to, że w przypadku ściany trzywarstwowej zaleca się umiejscowienie okna dokładnie w płaszczyźnie ocieplenia, dwuwarstwowej – optymalne będzie położenie bliżej zewnętrznej krawędzi, a jednowarstwowej –w połowie jej grubości. Niezależnie od miejsca osadzenia, tylko sucha warstwa wypełnienia z pianki poliuretanowej zapewnia idealną izolację termiczną i akustyczną domu przez cały rok. Stosując Soudal Window System (SWS), opracowany specjalnie na potrzeby budownictwa energooszczędnego, perfekcyjnie wypełnimy i uszczelnimy złącze ościeże- -ościeżnica.

 

Coraz więcej okien energooszczędnych na polskim rynku

Od momentu przystąpienia Polski do Unii Europejskiej produkcja okien i fasad energooszczędnych w naszym kraju zwiększa się o ponad 50% rocznie, wynika z danych Centrum Analiz Branżowych. Tak duża dynamika spowodowana jest m.in. popytem na rynku krajowym. Począwszy od 2005 r. następuje stały wzrost stosowania w oknach ciepłych pakietów szklanych, złożonych nie jak dotychczas z dwóch, ale już z trzech szyb (rysunek). Dzięki temu izolacyjność cieplna okien zwiększyła się do Uw < 0,9 W/m2K. Niestety, nie wszyscy producenci właściwie wykorzystują najnowszą technikę okienną, a w poszukiwaniu najniższej ceny próbują oszczędzać stosując m.in.: profile z PVC o coraz cieńszych ściankach i wzmocnieniach stalowych; coraz mniejszą liczbę zaczepów okuciowych; coraz gorszej jakości drewno i materiały uszczelniające; coraz gorszej jakości powłoki. Takie oszczędne okna bardzo często przeciekają w czasie deszczu, wwiewany jest przez nie wiatr, a w zimie przemarzają. W wyniku tego dochodzi do zawilgocenia murów i zagrzybienia ościeży. Czasami ekipa montażowa może naprawić drobne niedociągnięcia produkcyjne, ale przede wszystkim nie powinna dopuścić do zamontowania źle wykonanego, źle funkcjonującego lub uszkodzonego okna.

 

Okna i drzwi w I półroczu 2009 roku

Najnowszy Biuletyn Centrum Analiz Branżowych podajewyniki branży stolarki budowlanej po pierwszych pięciu miesiącach 2009 r. Wynika z niego, że dość dobrze wiedzie się producentom drzwi, które wykorzystywane są w pracach wykończeniowych mieszkań oddanych do użytkowania. Natomiast nieco gorzej sytuacja wygląda w segmencie okien, w którym spadek sprzedaży wyniósł 11%. W okresie od stycznia do maja wyprodukowano w Polsce 4,3 mln sztuk okien, z czego ponad 72% w systemach PCW, a 26% z drewna. Wyraźnie spadło w tym okresie zaangażowanie eksportowe polskich producentów.

Przyszłość okien aktywnych w budynkach

Okno takie musi powstrzymywać ucieczkę ciepła z budynku, ale jednocześnie wpuszczać do pomieszczeń zimą wystarczającą ilość energii cieplnej promieniowania słonecznego. Prof. Feist uznał, że poza wiatroszczelnością, dwa zasadnicze parametry powinny charakteryzować takie okno. Po pierwsze jego współczynnik przenikania ciepła nie może być wyższy niż 0,8 W/m2K i najlepiej gdyby nie uzyskiwało się jej za pomocą drogiego i rzadkiego gazu, jakim jest krypton. Tak więc najrozsądniejszym rozwiązaniem wydaje się być ciepły profil ramy i pakiet trzyszybowy z argonem. Ale drugim istotnym parametrem jest współczynnik g szyby, określający ilość energii słonecznej przepuszczanej do wnętrza.

Nowości POL-SKONE

POL-SKONESp. z o.o. jest producentem doskonałej jakości drzwi i okien drewnianych. Przez 19 lat działalności firma stała się jedną z największych i najbardziej dynamicznie rozwijających się w branży stolarki budowlanej. Ofertę POL-SKONE stanowią: drzwi wewnątrz lokalowe, drzwi antywłamaniowe, techniczne (dźwiękoizolacyjne i przeciwpożarowe), zewnętrzne, okna drewniane, ościeżnice i listwy. Wszystkie produkty wyróżniają się na rynku zastosowanymi w nich materiałami oraz najnowszymi rozwiązaniami technologicznymi.

Nowe okno dachowe VELUX GGL Uo 0,77

Od marca 2009 r. w ofercie firmy VELUX jest okno dachowe VELUX GGL Uo 0,77 o najniższym na rynku współczynniku przenikania ciepła U dla całego okna, który wynosi 0,77 W/(m2K). Nowy produkt jest rekomendowany do budynków pasywnych i energooszczędnych, gdyż pozwala aż o 45% zredukować straty ciepła przez okno (w porównaniu z oknem o standardowej izolacyjności Uo = 1,4 W/(m2K).
Okno GGL Uo 0,77 wykonano z wysokiej jakości drewna sosnowego, trzykrotnie pokrytego impregnatem i lakierem.

VENTALIS - nowy zintegrowany system wentylacyjny Reynaers Polska do konstrukcji okiennych i drzwi...

Reynaers Polska to największy europejski dostawca systemów aluminiowych: fasad, okien, drzwi, systemów przesuwnych, ogrodów zimowych i żaluzji. W 2009 r. firma wprowadziła nowy system wentylacyjny – VENTALIS. Spełnia on coraz większe wymagania architektów i producentów stolarki aluminiowej, związane z estetyką, wydajnością oraz integracją takiego rozwiązania z konstrukcjami okiennymi i drzwiami przesuwnymi.