logo

e-ISSN 2449-951X
ISSN 0137-2971
Pierwotna wersja - elektroniczna
Pierwotna wersja językowa - angielska

100 punktów za artykuły naukowe!

Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułów naukowych w miesięczniku „Materiały Budowlane” z dyscyplin: inżynieria lądowa, geodezja i transport; architektura i urbanistyka; inżynieriamateriałowa; inżynieria chemiczna; inżynieria mechaniczna, a także inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, otrzymują 100 pkt.

PREFA technologia przyszłości

Elewacja i dach muszą być pokryte materiałem estetycznym, dopasowanym do architektury budynku i jego otoczenia a także trwałym, gwarantującym bezpieczeństwo, ekonomicznymi charakteryzującym się doskonałą jakością. Wszystkie te wymagania spełnia aluminium, z którego PREFA od ponad 50 lat wytwarza systemy dachowe, elewacyjne oraz rynnowe. Aluminium jest bardzo lekkie, przyjazne dla środowiska naturalnego, wytrzymałe, długowieczne i odporne na destrukcyjny wpływ otoczenia. Nie rdzewieje, nie zmienia barwy, nie wymaga malowania czy łatania. Jest materiałem designerskim, który – z uwagi na swoje właściwości – można idealnie dopasować zarówno do starych, jak i nowoczesnych form architektonicznych.

Sufity podwieszane Rigips - nowości w ofercie

Rigips konsekwentnie poszerza swoją ofertę płyt do sufitów podwieszanych zarówno kasetonowych, jak imonolitycznych. Ostatnio wśród nowości Rigips znalazły się płyty: GYPREX ASEPTA, CORATONEiGYPTONEBIGSIXTO63. GYPREX ASEPTA to płyta sufitowa o wymiarach 600 x 600 x 8 mm, wykonana z płyty gipsowo-kartonowej powlekanej folią od strony widocznej i nasączana specjalnym środkiem bakterio- i grzybobójczym. Powierzchnia płyty ma delikatną fakturę tkaniny. Płyty GYPREX ASEPTA są zmywalne i służą do wykonywania sufitów podwieszanych w pomieszczeniach o podwyższonych wymaganiach higienicznych, tzw. Clean Rooms, a zwłaszcza w pomieszczeniach narażonych na rozwój grzybów, pleśni czy mikrobów. W związku z tym zalecane są przede wszystkim do: obiektów służby zdrowia, aptek, kuchni, łazienek i sanitariatów, szatni oraz laboratoriów.

Kasetowe ściany osłonowe w budownictwie przemysłowym

W budownictwie przemysłowym do pionowej obudowy obiektów, oprócz płyt warstwowych, coraz częściej wykorzystuje się kasetowe ściany osłonowe. Wskład ściany kasetowej wchodzą: kasety; blachy trapezowe lub fałdowe; wełna mineralna oraz taśmy uszczelniające i łączniki (rysunek).

Wpływ sposobu zamocowania na ugięcia płyt warstwowych

Płyty warstwowe, stosowane do wykonywania lekkich przegród w obiektach budowlanych, mocowane są do konstrukcji nośnej, którą najczęściej stanowi szkielet z elementów stalowych. W przypadku płyt ściennych istnieją dwa podstawowe warianty zamocowania: tzw. mocowanie niewidoczne (wyprofilowanie styków umożliwia zakrycie łba łącznika) oraz standardowe: łącznik przechodzi przez całą grubość płyty, a jego łeb jest widoczny od strony zewnętrznej. Przykład takiego zamocowania przedstawiono na rysunku 1.

Zastosowanie systemu rusztowań Blitz do wykonania skomplikowanej fasady

System rusztowań ramowych Blitz firmy Layher umożliwia realizację najbardziej skomplikowanych konstrukcji rusztowaniowych. Przykładem może być fasada budynku opery w Poznaniu. Jest ona na tyle skomplikowana (kolumny frontowe, ozdobne gzymsy itp.), iż większość firm wykorzustujących konkurencyjne systemy zdecydowałaby się zastosować rusztowania modułowe (przestrzenne). Przy realizacji fasady budynku opery szczególnie opłacalne okazało się wykorzystanie stalowych pomostów z otworami, które nie tylko zmniejszają wagę, ale przede wszystkim umożliwiają poszerzenie powierzchni roboczej w niespotykany dotychczas sposób, tzn. bez konieczności zmiany siatki i długości pól zarusztowania oraz bez użycia tradycyjnych konsol zawieszanych na ramie. Konstrukcja rusztowania Blitz oparta jest na ramie pionowej Euro.

Aspekty środowiskowe w projektowaniu elewacji szklanych

Ściany elewacyjne budynku należą do grupy elementów, które najsilniej wpływają na jego zewnętrzny wyraz. Określają jego formę i wyznaczają granicę między przestrzenią wewnętrzną a otoczeniem. Wielu architektów, np. zespół Herzog i de Meuron, Toyo Ito, Eric van Egeraat i inni, wykorzystuje ściany zewnętrzne jako główny element definiujący estetykę budynku. Proste, mało wyrafinowane czy minimalistyczne formy ubierają w oryginalne powłoki elewacyjne, tajemnicze, niedopowiedziane, iluzjonistyczne, zaskakujące detalem, kompozycją plastyczną czy zmieniające się w czasie.

Analiza projektu normy prEN 998-3

Projekt normy prEN 998-3 dotyczy: organicznych oraz polimerowych zapraw tynkarskich; rozwiązań systemowych stosowanych na zewnątrz i wewnątrz budynków w postaci gotowej do zastosowania pasty, substancji ciekłej lub proszku, a także zapraw tynkarskich na bazie silikatów, siloksanów, silikonów oraz tynków z dodatkami mineralnymi. Zaprawy te mogą być stosowane w celu ochrony, wyrównania lub dekoracji powierzchni podłoża. W artykule omówię zmiany dotyczące badań zapraw tynkarskich po przyjęciu tego projektu w porównaniu z ZUAT-15/VIII.06/2003 Polimerowe masy tynkarskie do wykonania wypraw wewnętrznych, wg których dotychczas badano omawiane wyroby

Elewacje ceramiczne

Zaletą elewacji z okładziną z płytek ceramicznych jest odporność na starzenie, łatwość utrzymania w czystości oraz różnorodność kształtówi kolorów. Płytki elewacyjne, tworzące zewnętrzną warstwę elewacji ceramicznej, stanowią grupę materiałów, w skład której wchodzą:
• płytki mozaikowe – o polu powierzchni ≤ 25 cm2;
• płytki mało- i średniowymiarowe (klinkier, terakota, gresy) – o wymiarach boku do 40 cm;
• płytki wielkowymiarowe (gresy) – o wymiarach boku powyżej 40 cm.