logo

e-ISSN 2449-951X
ISSN 0137-2971
Pierwotna wersja - elektroniczna
Pierwotna wersja językowa - angielska

100 punktów za artykuły naukowe!

Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułów naukowych w miesięczniku „Materiały Budowlane” z dyscyplin: inżynieria lądowa, geodezja i transport; architektura i urbanistyka; inżynieriamateriałowa; inżynieria chemiczna; inżynieria mechaniczna, a także inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, otrzymują 100 pkt.

   Zniszczenia zewnętrznych powierzchni ścian to najczęściej skutek destrukcyjnego działania wody, która transportuje do wnętrza rozpuszczone, agresywne związki chemiczne, np. chlorki. Zawilgocenia mogą stanowić przyczynę zacieków, uszkodzeń lub zniszczenia tynków, powstawania wysoleń na powierzchni murów, a w konsekwencji prowadzić do rozwoju grzybów i pleśni oraz utraty wytrzymałości przez materiały konstrukcyjne.

   Skuteczną ochronę elewacji przed niepożądanymwnikaniemwód opadowych i wilgoci z powietrza może zapewnić wykonanie impregnacji hydrofobizującej. Polega ona na wprowadzeniu środków chemicznych nadających powierzchni właściwości odpychania wody (niezwilżalności) do nawierzchniowej porowatej hydrofilowej warstewki, tj. zdolnej do wchłaniania wody. Zadaniemśrodków hydrofobizujących jest zmniejszenie napięcia powierzchniowego materiału, dzięki czemu nie jestmożliwe zwilżanie go wodą. Nośnikami wprowadzającymi substancję czynną są rozpuszczalniki organiczne lub woda. Po wniknięciu w kapilary nośnik odparowuje, a substancja czynna cienką błonką pokrywa ścianki kapilar.