logo

e-ISSN 2449-951X
ISSN 0137-2971
Pierwotna wersja - elektroniczna
Pierwotna wersja językowa - angielska

100 punktów za artykuły naukowe!

Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułów naukowych w miesięczniku „Materiały Budowlane” z dyscyplin: inżynieria lądowa, geodezja i transport; architektura i urbanistyka; inżynieriamateriałowa; inżynieria chemiczna; inżynieria mechaniczna, a także inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, otrzymują 100 pkt.

System QS firmy Sto umożliwia prowadzenie prac w niskiej temperaturze

Image Prowadzenie prac na elewacjach w okresie jesienno-zimowym skutecznie utrudnia zmienna temperatura, nagłe opady deszczu lub deszczu ze śniegiem. Technologią, która w porównaniu z  tradycyjnymi rozwiązaniami o ok. 70 dni w roku wydłuża sezon, jest system produktów QS firmy Sto-ispo

Cement portlandzki wapienny CEM II/A-LL 42,5R

Cement CEM II/A-LL 42,5R jest wytwarzany przez wspólne zmielenie klinkieru portlandzkiego, kamienia wapiennego (LL) i regulatora czasu wiązania.
Skład cementu CEM II/A-LL 42,5R odpowiada wymaganiom normy PN-EN 197-1 Cement. Część 1. Skład, wymagania i kryteria zgodności dla cementów powszechnego użytku.

Beton towarowy jako wyrób budowlany

Image Zagadnienie sformułowane w tytule wydaje się oczywistością, ale brak europejskiej normy zharmonizowanej i nieuwzględnienie betonu towarowego w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z 11 sierpnia 2004 r. w sprawie sposobu deklarowania zgodności wyrobów budowlanych oraz sposobu znakowania ich znakiem budowlanym może budzić, jeśli chodzi o zapewnienie jakości betonu, wątpliwości legislacyjne o poważnych skutkach.

Uboczne efekty nadmiernego napowietrzenia zapraw cementowych

Image „Primum non nocere” – po pierwsze nie szkodzić. Ta zasada etyczna znana jest już studentom medycyny. Ma ona przypominać lekarzom, aby przed podjęciem leczenia pacjenta, rozważyli, czy ich działanie nie spowoduje nieodwracalnych szkód w jego zdrowiu. Rozszerzając wspomnianą zasadę na budownictwo, lekarzami są projektanci i wykonawcy, a pacjentami budynki i ich użytkownicy.

ZIMOBET - sposób na zimę

Pragniemy zaprezentować Państwu domieszkę do betonów serii ZIMOBET oraz domieszkę do zapraw EKONBET-Z, które umożliwiają prowadzenie prac w obniżonej temperaturze.

Roboty wykończeniowe w obniżonej temperaturze

Ograniczenia związane z wykonywaniem robót wykończeniowych w obniżonej temperaturze związane są z pracami wykonywanymi przede wszyst kim na zewnątrz. Przy pracach wewnątrz obiektów istnieje wiele ekonomicznie uzasadnionych metod umożliwiających utrzymanie odpowiedniej temperatury pozwalającej na prowadzenie prac bez konieczności wprowadzania materiałów specjalnych, dodatkowo modyfikowanych i uszlachetnianych (zmiana receptury, wprowadzanie włó kien itp.).

Domieszka MAPEI ANTIGELO S pomocna przy betonowaniu w obniżonej temperaturze

Image Obecnie coraz częściej kontynuuje się betonowanie w obniżonej temperaturze, dążąc do skrócenia czasu realizacji budowy oraz efektywniejszego wykorzystania maszyn i siły roboczej. Proces wiązania betonu zachodzi pod wpływem reakcji chemicznych i zależy m.in. od temperatury otoczenia (np. niska temperatura spowalnia reakcje).

Technologie ułatwiające prowadzenie robót budowlanych zimą

Duża grupa technologii budowlanych, w tym podstawowy materiał konstrukcyjny, jakim jest beton czy zaprawy murarskie, bazuje na spoiwach hydraulicznych, utwardzających się na placu budowy w wyniku reakcji chemicznej z wodą. W obniżonej temperaturze czas tej reakcji gwałtownie spada, wydłużając proces uzyskiwania oczekiwanej wytrzymałości oraz wpływając negatywnie na jakość i trwałość.