logo

e-ISSN 2449-951X
ISSN 0137-2971
Pierwotna wersja - elektroniczna
Pierwotna wersja językowa - angielska

100 punktów za artykuły naukowe!

Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułów naukowych w miesięczniku „Materiały Budowlane” z dyscyplin: inżynieria lądowa, geodezja i transport; architektura i urbanistyka; inżynieriamateriałowa; inżynieria chemiczna; inżynieria mechaniczna, a także inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, otrzymują 100 pkt.

dr hab. inż. Wiesława Głodkowska
dr inż. Mariusz Ruchwa
mgr inż. Mariusz Staszewski


Problem wzmocnień i napraw konstrukcji z betonu nabiera coraz większego znaczenia ze względu na wiek budowli i stale zwiększającą się agresywność chemiczną środowiska zewnętrznego. Obniżenie nośności konstrukcji następuje w wyniku długotrwałej jej eksploatacji w niekorzystnych warunkach bądź uszkodzeń losowych. Przekroczenie stanu granicznego nośności może być również następstwem zwiększenia obciążeń użytkowych, błędów popełnionych na etapie projektowania lub wznoszenia projektu.

Obecnie do wzmacniania obiektów budowlanych często stosowane są taśmy kompozytowe (CFRP) z włókien węglowych i żywicy epoksydowej o średnim lub wysokim module sprężystości.Wzrost zainteresowania tymi kompozytami jest wynikiem dużej ich przydatności użytkowej. Charakteryzują się onem.in. kilkakrotnie większą wytrzymałością na rozciąganie oraz zmęczeniową w porównaniu ze stalą konstrukcyjną połączoną z dobrą odpornością chemiczną, ok. czterokrotnie mniejszym ciężarem jednostkowym w porównaniu ze stalą, łatwością wykonania wzmocnienia czy też niskimi nakładami na utrzymanie elementów konstrukcji z kompozytów. Moduł sprężystości taśm CFRP wynosi 150 ÷ 270 GPa, co umożliwia dobór taśmo odpowiedniej sprężystości w zależności od warunków pracy przekroju. Możliwe jest też wstępne sprężanie taśm w celu efektywniejszego wykorzystania właściwości kompozytu.