logo

e-ISSN 2449-951X
ISSN 0137-2971
Pierwotna wersja - elektroniczna
Pierwotna wersja językowa - angielska

100 punktów za artykuły naukowe!

Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułów naukowych w miesięczniku „Materiały Budowlane” z dyscyplin: inżynieria lądowa, geodezja i transport; architektura i urbanistyka; inżynieriamateriałowa; inżynieria chemiczna; inżynieria mechaniczna, a także inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, otrzymują 100 pkt.

Pokrycia papowe nowej generacji - Szybki Syntan SBS

Przedstawiona w artykule Wpływ czynników fizyczno-chemicznych na kształtowanie trwałych i skutecznych hydroizolacji papowych („Materiały Budowlane” nr 6/2008) analiza korzyści techniczno-ekonomicznych dotycząca zastosowania papy Szybki Syntan® SBS wraz z Siplast Primer® Szybki Grunt SBS dowodzi, że ten system hydroizolacyjny jest bardzo dobrym rozwiązaniem. Na szczególne podkreślenie zasługuje użycie w tym systemie preparatu gruntującego, który zawiera specjalny gatunek twardego asfaltu o wysokiej temperaturze mięknienia (ok. 100 şC) oraz rozpuszczalnik tego asfaltu o stosunkowo niskiej temperaturze wrzenia (60 – 140 şC) i niskim cieple parowania.

Zastosowanie Renocemu SCC do naprawy dylatacji

Uszkodzone dylatacje są ogromnym problemem użytkowników betonowych posadzek przemysłowych. Dochodzi do tego najczęściej w wyniku dużych obciążeń pochodzących z ruchu wózków widłowych i paleciaków, często znacznie przekraczających pierwotnie zakładane oraz nierównomiernie pracujących sąsiednich płyt posadzki. Częste próby pobieżnych napraw nie przynoszą oczekiwanej poprawy. Uszkodzenia powtarzają się i pogarszają stan posadzki.

INIEKCJA KRYSTALICZNAŽ

Charakterystyka metody
Nazwa handlowa: AKTYWATOR – środek iniekcyjny.
Skład: wodny roztwór związków krzemu nieorganicznego i cementu (uzależniony od rodzaju materiału osuszanego muru, jego zasolenia i zawilgocenia).
Podstawowe parametry: współczynnik pH = 14; wydajność – 2 m2/kg; temperatura wykonywania izolacji – od –5 do +40 °C.
Sposób działania: blokowanie kapilar podciągających wodę w murach przez wykorzystanie unikatowego zjawiska samoorganizacji kryształów (IV zasada termodynamiki).

Papy Izolacji - Matizol do wykonywania izolacji pionowych i poziomych

Izolacja – Matizol S. A., producent pap i gontów asfaltowych, ma w swej ofercie, oprócz pap do pokryć dachowych, papy do izolacji przeciwwilgociowych i przeciwwodnych. Papy te spełniają wymagania normy PN-EN 13969 i są przeznaczone do wykonywania izolacji poziomej i pionowej obiektów lub ich części, zwłaszcza tych, które narażone są na ciśnienie hydrostatyczne.
Asortyment pap produkcji Izolacji – Matizol S.A. pozwala na kompletne wykonanie izolacji pionowej i poziomej obiektów. W celu uniknięcia błędów w montażu opracowane zostały konkretne rozwiązania hydroizolacji z zastosowaniem poszczególnych pap. Przykład hydroizolacji fundamentów z zastosowaniem pap Izolacji – Matizol S.A. przedstawiono na rysunku.

System Preprufe - nowoczesna hydroizolacja typu ciężkiego

Szczelność fundamentów i tuneli uzyskuje się przez zastosowanie ciągłych i efektywnych systemów hydroizolacyjnych, gdyż nawet niewielkie ich defekty umożliwiają penetrację wody w strukturę betonu, szczególnie w przypadku wysokiego poziomu wód gruntowych. Klasyczne systemy hydroizolacyjne (izolacje bitumiczne układane na gorąco, izolacje samoprzylepne lub folie PVC) nie zawsze wytrzymują stałe działanie ciśnienia hydrostatycznego. Przecieki wody pojawiają się, gdy system hydroizolacyjny jest uszkodzony bądź zamiast przylegać do betonu konstrukcyjnego, częściowo przylega do chudego betonu i pionowego deskowania. Powoduje to, że woda swobodnie wnika pomiędzy beton (żelbet) i izolację, a następnie w beton/żelbet. Widoczne na jego powierzchni przecieki nie wskazują ani źródła przecieku, ani jego przyczyny. Zlokalizowanie ich jest kosztowne i trudne.

Izolacja tarasów z wykończeniem okładziną ceramiczną

Taras może być posadowiony bezpośrednio na ziemi, słupach, ścianach, pod którymi znajduje się wolna przestrzeń, lub też przekrywać pomieszczenia. Wartykule skoncentruję się na tarasachwykonanych nad pomieszczeniami ogrzewanymi, ale większość omawianych zaleceń odnosi się także do tarasównad pomieszczeniami nieogrzewanymi oraz balkonów.

Płyta nośna W przypadku braku spadku na płytach konstrukcyjnych należy wykonać dodatkową wylewkę spadkową z betonu o takiej samej klasie co płyta konstrukcyjna, minimalnej grubości 3,5 cm (w najcieńszym miejscu przy krawędzi). Natomias, gdy warstwa niwelacyjna musi mieć mniejszą grubość (nawet miejscowo), tani beton trzeba zastąpić wyższej jakości mieszanką typu PCC, np. IZOHAN renobud R-103 lub R-104 z warstwą sczepną IZOHAN renobud R-102

Jak dobrze zrobić płaski dach

Dynamiczny rozwój infrastuktury magazynowej i logistycznej spowodował wzrost zapotrzebowania na budynki wielkopowierzchniowe. Wraz z tymi potrzebami zmieniają się technologie i materiały stosowane w takich obiektach, a stałe pozostają rygorystyczne wymagania, jakiemuszą one spełniać, dotyczące odpowiedniej termoizolacyjności oraz hydroizolacyjności dachu. Kwestia termoizolacyjności sprowadza się zazwyczaj do obliczenia odpowiedniegowspółczynnika przenikania ciepła i dobraniamateriału z uwzględnieniemjego charakterystyki i grubości. Jako termoizolacje stosuje się styropian, wełnęmineralną lub ostatnio coraz częściej pianką poliuretanową

Technologia Hydrostop to więcej niż hydroizolacja

Wbudownictwie coraz częściej stosowane są nowoczesne, bezszwowe technologie uszczelniania podziemnych części budowli, które stopniowo wypierają materiały bitumiczne i rolowane. Hydroizolacje Hydrostop wykazują samonaprawcze właściwości penetrujące, zapewniające dużą skuteczność izolowania płyt i ścian fundamentowych oraz płyt dennych przy ściankach szczelinowych. Porównanie technologii Hydrostop z tradycyjnym uszczelnieniem przedstawiono w tabeli