logo

e-ISSN 2449-951X
ISSN 0137-2971
Pierwotna wersja - elektroniczna
Pierwotna wersja językowa - angielska

100 punktów za artykuły naukowe!

Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułów naukowych w miesięczniku „Materiały Budowlane” z dyscyplin: inżynieria lądowa, geodezja i transport; architektura i urbanistyka; inżynieriamateriałowa; inżynieria chemiczna; inżynieria mechaniczna, a także inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, otrzymują 100 pkt.

Z Zdzisławem Kiedio – rzeczoznawcą ds. zabezpieczeń przeciwpożarowych, Sekretarzem Generalnym SITP rozmawia Ewa Krajnik-Żuk.

EwaKrajnik-Żuk: Trwający w Polsce boom budowlany, coraz wyższe i bardziej skomplikowane konstrukcje i zwiększona funkcjonalność obiektów wymaga zaprojektowania, wykonania i odebrania m.in. skutecznego systemu wentylacji pożarowej, pozwalającego na sprawną ewakuację ludzi oraz na prowadzenie akcji ratowniczo-gaśniczej przez jednostki straży pożarnej. O wadze tego elementu w systemach bezpieczeństwa użytkowania budynków znawców przedmiotu nie trzeba chyba przekonywać.

Zdzisław Kiedio: W procesach projektowania wysokich i wysokościowych obiektów biurowych, „apartamentowców”, budynków hotelowych, w tymrównież o funkcjimieszanej biurowo-apartamentowej lub hotelowo-apartamentowej, niema w Polsce narzędzi (w rozumieniu: wytycznych i standardów) umożliwiających projektowanie skutecznych systemów wentylacji pożarowej poza bardzo ogólnymi wymaganiami przepisów dotyczącymi obowiązku stosowania wentylacji pożarowej w określonych grupach obiektów.