mgr inż. Krzysztof Patoka, Rzeczoznawca Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Przemysłu Materiałów Budowlanych;
Adres do korespondencji: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Dążenie do ograniczenia zużycia energii we wszelkiego rodzaju budynkach zwiększyło zainteresowanie odblaskowymi (refleksyjnymi) materiałami do stosowania na dachach. W efekcie powstała tendencja polegająca na automatycznym wybieraniu takich materiałów do budowy dachów bez względu na miejsce ich zastosowania. Warto zastanowić się nad zasadnością tego typu decyzji. Wiadomo, że na całym świecie, w tym i w Europie, wzrasta popularność tzw. dachów chłodnych (cool roofs), które są pokrywane materiałami odblaskowymi i z tego powodu znacznie ograniczają zużycie energii na klimatyzację. Jest to szczególnie zauważalne w klimacie ciepłym i gorącym oraz w budynkach o dużej kubaturze. W regionach chłodniejszych, w tym w Polsce, tego typu pokrycia dachowe też mogą przynosić oszczędności [1].
Literatura
[1] Monczyński Bartłomiej, Natalia Rzeszowska. 2018. „Opłacalność zastosowania chłodnych dachów w polskich warunkach klimatycznych”. Izolacje (9): 96 – 101.
[2] Staniszewski Bogumił. 1980.Wymiana ciepła. Podstawy teoretyczne. PWN.
[3] Schunck Eberhard, Hans Jochen Oster, Rainer Bartel, Kurt Kiessl. 2005. Atlas dachów. Dachy spadziste. MDM Sp. z o.o.
Przyjęto do druku: 22.02.2019 r.
Materiały Budowlane 3/2019, strona 62-63 (spis treści >>)