logo

e-ISSN 2449-951X
ISSN 0137-2971
Pierwotna wersja - elektroniczna
Pierwotna wersja językowa - angielska

100 punktów za artykuły naukowe!

Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułów naukowych w miesięczniku „Materiały Budowlane” z dyscyplin: inżynieria lądowa, geodezja i transport; architektura i urbanistyka; inżynieriamateriałowa; inżynieria chemiczna; inżynieria mechaniczna, a także inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, otrzymują 100 pkt.

DACHY - teoria i praktyka

mgr inż. Krzysztof Patoka, Rzeczoznawca Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Przemysłu Materiałów
Budowlanych;

Adres do korespondencji: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Wszyscy projektanci, którzy zobowiązani są do obliczania współczynników przenikania ciepła U projektowanych przegród budowlanych, posługując się metodą podaną w obligatoryjnej normie PN-EN ISO 6946 [2], określają ten współczynnik dla najprostszego, modelowego schematu projektowanej przegrody. W przypadku dachów takie metody mają sens jedynie, gdy dach jest jedno- lub dwuspadowy (rysunek 1a) bez lukarn i wykuszy.

Liateratura
[1] Pawłowski Krzysztof. 2013. „Projektowanie przegród zewnętrznych w świetle nowych warunków technicznych WT 2013 dotyczących budynków”. Izolacje. Wydanie specjalne (2).
[2] PN-EN ISO 6946:2008; „Komponenty budowlane i elementy budynku. Opór cieplny i współczynnik przenikania ciepła. Metoda obliczania”.
[3] Rozporządzenie Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z 5 lipca 2013 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz.U. Z 2013 r., poz. 926).

Zobacz więcej >>

Materiały Budowlane 4/2019, strona 90 (spis treści >>)