logo

e-ISSN 2449-951X
ISSN 0137-2971
Pierwotna wersja - elektroniczna
Pierwotna wersja językowa - angielska

100 punktów za artykuły naukowe!

Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułów naukowych w miesięczniku „Materiały Budowlane” z dyscyplin: inżynieria lądowa, geodezja i transport; architektura i urbanistyka; inżynieriamateriałowa; inżynieria chemiczna; inżynieria mechaniczna, a także inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, otrzymują 100 pkt.

DACHY - teoria i praktyka

mgr inż. Krzysztof Patoka, Rzeczoznawca Stowarzyszenia Inżynierów i Techników PrzemysłuMateriałów Budowlanych;

Adres do korespondencji: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Większość pokryć dachowych produkowana jest w postaci elementów, które ułożone i połączone na dachu tworzą pokrycie. Każde z nich charakteryzuje się innymi tolerancjami na połączeniach poszczególnych elementów, co wpływa na sposób dopasowania pokrycia do nierówności połaci dachów. Im połączenia poszczególnych elementów pokrycia mają większe tolerancje, tym łatwiej pokonać odchyłki kształtu połaci (rysunek 1). I odwrotnie, im połać jest bardziej doskonała, tym pokrycie może mieć mniejsze tolerancje połączeń. Jest to istotny element w technice układania, ponieważ więźby dachowe zmieniają swoje wymiary w stopniu uzależnionym od klasy drewna i jego suchości.

Czytaj więcej >>

Materiały Budowlane 2/2020, strona 32-33 (spis treści >>)