logo

e-ISSN 2449-951X
ISSN 0137-2971
Pierwotna wersja - elektroniczna
Pierwotna wersja językowa - angielska

100 punktów za artykuły naukowe!

Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułów naukowych w miesięczniku „Materiały Budowlane” z dyscyplin: inżynieria lądowa, geodezja i transport; architektura i urbanistyka; inżynieriamateriałowa; inżynieria chemiczna; inżynieria mechaniczna, a także inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, otrzymują 100 pkt.

mgr inż. Tomasz Chyła COMFORT S.A.

Autor do korespondencji : Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

DOI: 10.15199/33.2018.04.40

Modelowanie przestrzenne budynków mieszkalnych na etapie koncepcji architektonicznej pozwala nie tylko tworzyć realistyczne wizualizacje, ale przede wszystkim stanowi bazę wyjściową do późniejszych etapów projektowania. Dobrze zbudowany model BIM w 3D umożliwia komplementarne zaprojektowanie elementów konstrukcyjnych i instalacyjnych w połączeniu z założeniami architektonicznymi. Dzięki współpracy architektów, konstruktorów i branżystów w systemie BIM możliwa jest bieżąca koordynacja przedsięwzięcia budowlanego. Oznacza to tworzenie obiektu w jednym pliku przez poszczególne branże jednocześnie, co pozwala w sposób ciągły weryfikować występowanie kolizji pomiędzy branżami lub wramach jednej branży, np. konstrukcyjnej.W przypadku elementów prefabrykowanych jest to szczególnie ważne ze względu na dużą liczbę akcesoriów w elemencie. Projektowanie z wykorzystaniem technologii BIM pozwala także modelować elementy żelbetowe i ich połączenia z dokładnością domilimetra, a także zależności pomiędzy nimi a materiałami uzupełniającymi, takimi jak podkładki elastomerowe lub np. wytyki.

Otrzymano :  26.02.2018 r.

Przeczytaj cały artykuł >>

Materiały Budowlane 04/2018, str. 114-115 (spis treści >>)