logo

ISSN 0137-2971, e-ISSN 2449-951X

100 punktów za artykuły naukowe!

Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułów naukowych w miesięczniku „Materiały Budowlane” z dyscyplin: inżynieria lądowa, geodezja i transport; architektura i urbanistyka; inżynieriamateriałowa; inżynieria chemiczna; inżynieria mechaniczna, a także inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, otrzymują 100 pkt.

Instytut Techniki Budowlanej organizuje 12-13 maja w Miedzeszynie seminarium szkoleniowe poświęcone nowym regulacjom wyrobów budowlanych.

Zmieniają się przepisy dotyczące wyrobów budowlanych. Najnowsze przykłady to wprowadzenie zasady wzajemnego uznawania do ustawy o wyrobach budowlanych oraz wprowadzenie Eurokodów jako norm do projektowania przywołanych w rozporządzeniu dotyczącym warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki
i ich usytuowanie.
W trakcie seminarium zostaną przedstawione kompleksowe informacje dotyczące specyfiki zasady wzajemnego uznawania w przypadku wyrobów budowlanych, bowiem obecność na rynku wyrobów bez oznakowania CE lub „B” stanowi wyzwanie dla odpowiedzialnych za prawidłowe stosowanie wyrobów budowlanych. Szanse i zagrożenia dla krajowych producentów wyrobów budowlanych związane ze stosowaniem zasady wzajemnego uznawania zostaną omówione
w nawiązaniu do funkcjonowania Krajowych Punktów Kontaktowych ds. Produktów i systemu SOLVIT.
 Obecne zmiany w przepisach wynikają przede wszystkim z wprowadzania regulacji UE. Eksperci Instytutu Techniki Budowlanej, uczestnicząc w pracach organizacji i instytucji UE, zyskują informacje o kierunkach kolejnych zmian, które będą stanowić nowe ramy prawne działania wszystkich uczestników rynku budowlanego już w niedalekiej perspektywie. Seminarium będzie okazją do poznania specyfiki nowych inicjatyw legislacyjnych Komisji Europejskiej, głownie z zakresu efektywności energetycznej oraz kryteriów zrównoważonego budownictwa, które przekładają się na nowe wymagania stawiane wyrobom budowlanym. Odpowiedzią na te wyzwania jest oferta ITB w zakresie ocen środowiskowych wyrobów, technologii i budynków.
 Najważniejszym wyzwaniem dla krajowych producentów będzie spodziewana w pierwszej połowie br. publikacja rozporządzenia w sprawie zharmonizowanych warunków wprowadzania na rynek wyrobów budowlanych, które zastąpi dyrektywę 89/106/EWG. Wprowadzane zmiany obejmują m.in.:


• nowe wymagania podstawowe, przekładające się na nowe wymagania dla wyrobów budowlanych, związane z oceną pod kątem spełnienia wymagań zrównoważonego rozwoju,
• nowe obowiązki producentów związane z deklarowaniem właściwości użytkowych wyrobów,
• nowe obowiązki wszystkich uczestników łańcucha dostaw, w tym importerów i dystrybutorów,
• zasady weryfikacji i oceny stałości właściwości użytkowych,
• procedury uproszczone,
• nowe obowiązki jednostek oceny technicznej i jednostek notyfikowanych.


 Funkcjonowanie na nowych zasadach wymaga odpowiedniego przygotowania, szczególnie, że nowe rozporządzenie będzie obowiązywało wprost w wersji opublikowanej w Dzienniku Ustaw UE, bez potrzeby transpozycji do prawa krajowego. Postanowienia rozporządzenia wymuszą też zmianę w dotychczasowych krajowych przepisach, definiując na nowo zakres wyrobów budowlanych, wzmacniając rolę oznakowania CE, ustalając zasady funkcjonowania systemów krajowych uzupełniających w stosunku do systemu europejskiego.
 W toku dwudniowego seminarium eksperci Instytutu Techniki Budowlanej są do państwa dyspozycji zarówno  w trakcie wykładów jak i dyskusji kuluarowych.
Seminarium odbędzie się w Centrum Konferencyjno-Szkoleniowym BOSS w Miedzeszynie, ul. Żwanowiecka 20 (dogodny dojazd samochodem, autobusem, pociągiem podmiejskim; do dyspozycji uczestników bezpłatny parking przed hotelem).
Koszt pełnego uczestnictwa obejmuje część dydaktyczną, materiały szkoleniowe oraz wyżywienie (obiady, kolacja, przerwy kawowe) i zakwaterowanie (1 nocleg 12/13.05.2011 – w cenę noclegu wliczone śniadanie).

• Koszt uczestnictwa przy zakwaterowaniu w pok. 1-os. wynosi: 1.025,- PLN (+23% VAT) = 1.260,75 PLN
• Koszt uczestnictwa przy zakwaterowaniu w pok. 2-os. wynosi: 900,- PLN (+23% VAT) = 1.107,00 PLN
• Koszt udziału bez zakwaterowania wynosi: 755,- PLN (+23% VAT) = 928,65 PLN

W przypadku rezygnacji z udziału w terminie do dwóch tygodni przed rozpoczęciem seminarium koszty uczestnictwa mogą być zwrócone w wysokości 50% wniesionej wpłaty.
W przypadku rezygnacji z udziału w terminie krótszym niż dwa tygodnie przed rozpoczęciem seminarium koszty uczestnictwa nie będą zwracane.
Wpłaty należy dokonać po otrzymaniu potwierdzenia udziału w seminarium na konto bankowe:
Instytut Techniki Budowlanej
Bank PEKAO S.A.
nr 77 1240 5918 1111 0000 4913 4568
 (koniecznie z nazwiskiem osoby, której dotyczy wpłata)

Liczba miejsc ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń.
ADRES SEKRETARIATU ORGANIZACYJNEGO
Instytut Techniki Budowlanej
Dział Współpracy z Gospodarką
00-611 Warszawa, ul. Filtrowa 1
tel. (22) 57-96-279, fax (22) 57-96-479
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

PROGRAM KONFERENCJI I KARTA ZGŁOSZENIOWA DO POBRANIA TUTAJ