W dniach od 6 do 8 listopada 2014 r. w Lipsku (Niemcy) odbędą się Europejskie Targi Konserwacji i Restauracji Zabytków oraz Renowacji Starych Budowli denkmal. Tematem specjalnym 11 edycji targów denkmal będą „Zabytkowe elewacje: farby, tynki, stiuki”.
Targi denkmal są najważniejszym spotkaniem branży ochrony i zachowania zabytków z całego świata. Organizowane są w cyklu dwuletnim i stanowią najistotniejszą platformę wymiany kontaktów i doświadczeń w zakresie europejskiego dziedzictwa i ochrony zabytków, w tym zabytkowych budowli, zabytków przemysłowych, zabytkowych ogrodów oraz zabytków kultury i sztuki, a także restauracji oraz rewitalizacji miast. Patronat nad targami obejmuje UNESCO.
Równolegle z targami denkmal odbędą się w dniach 6 – 8 listopada 2014 r. Branżowe Targi Budownictwa z Gliny Lehmbau oraz Międzynarodowe Targi Technik Muzealnych i Wystawienniczych MUTEC. Podczas ostatniej edycji targów denkmal w roku 2012 swoją ofertę zaprezentowało 453 wystawców z 14 krajów, a odwiedziło je 13 600 specjalistów z 36 krajów. Polska reprezentowana była przez 20 wystawców, w tym przez Narodowy Instytut Dziedzictwa, który był także organizatorem dwóch wystaw specjalnych „Drewniane cerkwie w polskim i ukraińskim regionie Karpat” oraz „Drewniana architektura sakralna w Polsce”.
Zakres tematyczny Targów Konserwacji i Restauracji Zabytków oraz Renowacji Starych Budowli denkmal
Zakres tematyczny targów denkmal obejmuje m.in.: rzemiosło w ochronie zabytków; materiały i elementy budowlane; przyrządy budowlane, narzędzia i maszyny; konserwacja i restauracja dzieł sztuki oraz dóbr kultury; materiały konserwatorskie i restauratorskie; narzędzia i wyposażenie techniczne dla restauratorów; zachowanie i ochrona zabytków kultury; ochrona zabytków archeologicznych; ochrona zabytkowych ogrodów i krajobrazów; rewitalizacja miast i wsi; technika bezpieczeństwa dla publicznych i prywatnych obiektów zabytkowych; elektroniczne przetwarzanie danych, dokumentacja i inwentaryzacja; urzędy, instytucje, izby, kościoły, ministerstwa, fundacje, zrzeszenia; wydawnictwa branżowe, literatura fachowa; edukacja i kształcenie zawodowe; turystyka a ochrona zabytków; usługi dla branży.
Wydarzenia towarzyszące
Cechą charakterystyczną targów denkmal jest bogaty program towarzyszący, na który składają się wystawy specjalne, warsztaty konserwatorskie oraz konferencje, wykłady, sympozja i prezentacje. Dzięki temu targi te cieszą się wielkim uznaniem zarówno wśród przedsiębiorców, jak i przedstawicieli placówek ochrony zabytków z całej Europy. Do grona odwiedzających należą architekci, planiści, inżynierowie budownictwa, restauratorzy, konserwatorzy, przedstawiciele samorządów, wykonawcy inwestycji prywatnych, publicznych i kościelnych oraz inwestorzy i właściciele zabytkowych obiektów.
Jednym z ważniejszych wydarzeń targów denkmal jest ceremonia przyznania Złotych Medali targów denkmal za wybitne osiągnięcia w branży ochrony i zachowania zabytków w Europie. Złote Medale przyznawane są przez fachowe jury, w skład którego wchodzą światowej sławy eksperci w dziedzinie ochrony zabytków: członkowie Rady Merytorycznej i Międzynarodowego Kuratorium targów denkmal.
Informacje dla wystawców oraz odwiedzających
Wszystkich chętnych zapraszamy do bezpłatnego udziału w Międzynarodowej Giełdzie Kooperacji CONTACT, organizowanej w ramach światowej sieci Enterprise Europe Network. Jej celem jest stworzenie wymiany kontaktów, usług, produktów oraz know-how dla wszystkich podmiotów reprezentujących branżę ochrony zabytków, konserwacji i restauracji, a także rewitalizacji miast i modernizacji budynków. W giełdzie udział biorą firmy, instytucje oraz zakłady z całej Europy (fomularz zgłoszeniowy: http://www.targi-denkmal.pl/)
Firmy zainteresowane nawiązaniem nowych kontaktów mogą zgłaszać indywidualny udział w w/w imprezach targowych. W przypadku targów denkmal polscy przedsiębiorcy mają możliwość zgłoszenia swojego udziału w ramach wspólnego polskiego stoiska, tj. w ramach Polskiego Wystąpienia Narodowego zapewniającego wystawcom indywidualne stoisko z pełną zabudową, centralną recepcję wraz z usługami tłumaczy, kawiarenkę z obsługą hostess, zaplecze kuchenne i magazynowe oraz wsparcie w obszarze PR przed i po targach. Polskie stoisko posiadać będzie także akcenty architektoniczno-graficzne podkreślające narodowy charakter wystąpienia oraz połączone będzie z wystawą specjalną i z warsztatami polskich restauratorów.
Dodatkowe informacje o targach na stronie http://www.targi-denkmal.pl/.
Więcej informacji o wszystkich imprezach udziela polskie przedstawicielstwo organizatora:
Targi Lipskie Polska Sp. z o.o.
tel. (22) 414 44 71,
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
http://www.targilipskie.pl/
Zdjęcia: Targi Lipskie Polska
19.12.2013 r.