logo

e-ISSN 2449-951X
ISSN 0137-2971
Pierwotna wersja - elektroniczna
Pierwotna wersja językowa - angielska

100 punktów za artykuły naukowe!

Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułów naukowych w miesięczniku „Materiały Budowlane” z dyscyplin: inżynieria lądowa, geodezja i transport; architektura i urbanistyka; inżynieriamateriałowa; inżynieria chemiczna; inżynieria mechaniczna, a także inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, otrzymują 100 pkt.

mgr inż. Jerzy Żurawski

    6 listopada 2008 roku ostatecznie wdrożono w naszym kraju wymagania dyrektywy EPBD przez przyjęcie rozporzadzenia Ministra Infrastruktury w sprawie metodologii obliczania charakterystyki energetycznej budynku i lokalu mieszkalnego lub części budynku stanowiącej samodzielną całość techniczno-użytkową oraz sposobu sporządzania i wzorow swiadectw charakterystyki energetycznej. Pełna implementacja dyrektywy EPBD dotyczącej jakości energetycznej budynków do polskiego prawa wymagała nowelizacji Prawa budowlanego oraz rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie i rozporządzenia w sprawie szczegółowego zakresu i formy projektu budowlanego. Oba dokumenty prawne zostały przyjęte 6 listopada br. Jest w nich jednak tak wiele nieścisłości, a nawet błędów, że trudno przewidzieć, jakie będą skutki
wdrożenia do praktyki.
    Od 2 stycznia 2009 r.wymagane są świadectwa energetyczne budynków imieszkań przy zawarciu umowy najmu i sprzedaży nieruchomości, przy odbiorze nowowznoszonych budynków oraz po wykonaniu remontu lub termomodernizacji. Nie zostało sprecyzowane dokładnie, po jakim remoncie budynku będzie wymagane wykonanie świadectwa. Jest pewne, że przy każdym, po  którym inwestor będzie ubiegał się o pozwolenie na użytkowanie.