dr inż. Aleksander Panek
mgr inż. Joanna Rucińska
Jednym z działań państwa zmierzającym do racjonalizacji użytkowania i oszczędzania energii jest wprowadzenie regulacji zachęcających do oszczędności energii lub wspierających podejmowanie decyzji inwestycyjnych prowadzących do oszczędności energetycznych. Przejawem takiego działania jest Dyrektywa 91/2002/WE (EPBD), która została wdrożona do polskiego systemu prawnego i zgodnie z przyjętymi zapisami obowiązuje od 1 stycznia 2009 r. Polskie przepisy wykonawcze zostały opublikowane 6 listopada 2008 r. i były zaskoczeniem dla środowiska poszanowania energii. Zawierają one wiele błędów i niejednoznaczności, przy czym najważniejszym ich brakiem jest dopuszczenie możliwości wznoszenia budynków
charakteryzujących się gorszym standardem energetycznym niż budynki budowane zgodnie z poprzednio obowiązującymi przepisami.
W artykule opisano sposoby wdrażania postanowień dyrektywy w wybranych krajach UE, które od lat są liderami oszczędzania energii w budynkach (Dania, Holandia), mają długą tradycję poszanowania prawa (Niemcy), znane są z innowacyjnych i centralistycznych rozwiązań gospodarczych (Francja) i wreszcie są najbliższe naszym realiom gospodarczym (Czechy). Trzeba podkreślić, że podobne kompilacje były publikowane we wcześniejszych wydaniach miesięcznika „Materiały Budowlane”, ale tym razem przedstawiamy nie projekty lub zamiary wymienionych krajów, lecz końcowe rozwiązania wdrażające Dyrektywę 91/2002/WE.