logo

e-ISSN 2449-951X
ISSN 0137-2971
Pierwotna wersja - elektroniczna
Pierwotna wersja językowa - angielska

100 punktów za artykuły naukowe!

Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułów naukowych w miesięczniku „Materiały Budowlane” z dyscyplin: inżynieria lądowa, geodezja i transport; architektura i urbanistyka; inżynieriamateriałowa; inżynieria chemiczna; inżynieria mechaniczna, a także inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, otrzymują 100 pkt.

Mgr inż. Maria Dreger

    W Polsce jeszcze na dobre nie rozpoczęło się wdrażanie, a Komisja Europejska już zdążyła ogłosić propozycję tzw. recastingu EPBD – Dyrektywy w sprawie charakterystyki energetycznej budynków. Chodzi o nowelizację, która uwzględniając dotychczasowe doświadczenia, wzmocni skuteczność oddziaływania Dyrektywy i jej pozytywny wpływ na poprawę energooszczędności nowych i istniejących budynków. Prace nad przygotowaniem projektu zmian trwały kilka lat i towarzyszyły im szerokie konsultacje we wszystkich środowiskach wszystkich krajów Unii.
    Dlaczego taka akcja została podjęta i jakie są najważniejsze proponowane zmiany? Monitorując uważnie wdrożenie Dyrektywy we wszystkich krajach UE, Komisja uznała, że jak dotychczas głównym osiągnięciem jest zwrócenie uwagi na problem nadmiernej energochłonności budynków i uświadomienie, jak ważny to temat politykom i użytkownikom obiektów. Jednak wbrew możliwościom uzyskania ogromnych, opłacalnych kosztowo, oszczędności energii, wciąż nie są one w pełni wykorzystywane. Wpływa na to wiele przyczyn, spośród których najważniejsze to kompleksowość zagadnienia i tym samym konieczność
uwzględniania budownictwa w szerszym kontekście energetyczno-klimatycznym, nieuwzględnianie kosztów zewnętrznych wytwarzania energii, konflikt interesów pomiędzy właścicielami i użytkownikami mieszkań, niedostateczna informacja, ale również niedostatki sformułowań i zapisów pierwotnej wersji Dyrektywy i te ostatnie  wymienione przyczyny Komisja chce wyeliminować.(…)