100 punktów za artykuły naukowe!
Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułów naukowych w miesięczniku „Materiały Budowlane” z dyscyplin: inżynieria lądowa, geodezja i transport; architektura i urbanistyka; inżynieriamateriałowa; inżynieria chemiczna; inżynieria mechaniczna, a także inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, otrzymują 100 pkt.
Temat wydania - Stropy
FABET [reklama]
SOLBET [reklama]
Wybrane wymagania konstrukcyjne dotyczące żelbetowych stropów zespolonych
Wykorzystanie prefabrykatów stropowych współpracujących z betonem układanym na budowie umożliwia spełnienie wysokich wymagań dotyczących jakości wykończenia powierzchni stropów, warunków ich pracy oraz rozpiętości. Ponadto wybór technologii zespolonej radykalnie przyśpiesza realizację obiektu. Elementy prefabrykowane są obecnie dostarczane na budowę z pełną dokumentacją montażową. Pozwala to na ograniczenie kosztownych tradycyjnych robot budowlanych, takich jak deskowanie i układanie zbrojenia na budowie. Projektowanie zespolonych stropów betonowych polega na spełnieniu warunków stanów granicznych…
Przykłady oparcia stropów na ścianach
Normy dotyczące projektowania konstrukcji murowych określają kwestie związane z projektowaniem i w pewnym zakresie wykonawstwem konstrukcji murowych. Brak w nich natomiast zaleceń dotyczących sposobu realizacji oparcia stropów na ścianach, ponieważ jest bardzo dużo systemów stropowych, a więc wiele sposobów realizacji tego detalu. Bardzo ważnym elementem w konstrukcji budynku jest właściwe wykonanie węzłów łączących strop ze ścianami. Szczególnie istotny jest sposób i długość podparcia stropu. Pod pojęciem sposób kryje się to, czy elementy stropu układa się bezpośrednio na ścianie, czy wykonuje się to za pośrednictwem innych elementów.
Nowe rozwiązania w systemach stropowych (cz. 2)
Produkowane przez KONBET wyroby charakteryzują się innowacyjnością – wiele z nich to nowości nie tylko w skali krajowej, kompatybilnością – możliwość stosowania wybranych produktów w różnych konfiguracjach, a także bardzo korzystnym wskaźnikiem jakość/ cena. Wszystkich zainteresowanych opisanymi w artykule produktami oraz pozostałą ofertą „OD FUNDAMENTU PO DACH” zapraszamy na stronę internetową www.konbet.com.pl lub bezpośrednio do Biura Obsługi Klienta.
Stropy w technologii VELOX
W systemie VELOX można wykonać dwa rodzaje monolitycznych stropów: żebrowy lub kasetonowy z elementów prefabrykowanych (rysunek 1) bądź z płyt do szalowania WSL( rysunek 2) stosowanych jako deskowanie tracone. Skrzynkowe elementy stropowe (rysunek 3a)wykonane są z płyt zrębkowo-cementowych VELOX WS grubości 25 mm wytwarzanych z rozdrobnionych odpadów z drewna iglastego (ok. 90% objętości), nasyconych roztworem szkła wodnego i połączonych zaprawą cementową. Dodatek szkła wodnego zapewnia elementom odporność na działanie wilgoci. Są one również odporne na ogień, łatwo dają się obrabiać mechanicznie, a ze względu na niewielką masę transportować i montować bez użycia ciężkiego sprzętu.
Wykonywanie stropów belkowo-pustakowych na przykładzie stropów TERIVA
Stropy belkowo-pustakowe są stosowane w polskim budownictwie od wielu lat. W latach powojennych były to stropy DMS. Później wprowadzono stropy DZ3 i DZ4. Stropy DMS i DZ składały się z belek żelbetowych i pustaków betonowych. Do stropów DZ3 opracowano pustak ceramiczny, ale zakres jego stosowania był znikomo mały. W latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku wprowadzono stropy ceramiczno-żelbetowe FERT, które w późniejszych latach, po wprowadzeniu niewielkich zmian, zostały przekształcone w stropy CERAM. Zaletą tych stropów były lekkie belki kratownicowe z dolną stopką ceramiczno-żelbetową.
Strona 1 z 3
- start
- Poprzedni artykuł
- 1
- 2
- 3
- Następny artykuł
- koniec