logo

e-ISSN 2449-951X
ISSN 0137-2971
Pierwotna wersja - elektroniczna
Pierwotna wersja językowa - angielska

100 punktów za artykuły naukowe!

Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułów naukowych w miesięczniku „Materiały Budowlane” z dyscyplin: inżynieria lądowa, geodezja i transport; architektura i urbanistyka; inżynieriamateriałowa; inżynieria chemiczna; inżynieria mechaniczna, a także inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, otrzymują 100 pkt.

Warto odwiedzić targi BAU 2013

Danuta Kostrzewska-Matynia

Targi Architektury, Materiałów i Systemów Budowlanych BAU w Monachium należą do najważniejszych światowych imprez branży budowlanej. Organizowane są co dwa lata; najbliższe targi BAU 2013 odbędą się się 14–19 stycznia 2013 r. pod hasłem: The future of building (Przyszłość budownictwa). Udział w tych targach zapowiedziało ponad 2000 wystawców (w tym 25 polskich firm), reprezentujących 46 krajów.

Zamów dostęp do artykułu >>

15 lat spółki Prefabet Ełk

Relacja z uroczystych obchodów 15-lecia Prefabetu Ełk Sp. z o.o., które miały miejsce 22 listopada 2012 r. w Hotelu Rydzewski w Ełku. W spotkaniu wzięli udział m.in. przedstawiciele lokalnych władz samorządowych oraz odbiorców i dostawców firmy, jednostek badawczo-rozwojowych i stowarzyszeń, bez których nie byłby możliwy dynamiczny rozwój przedsiębiorstwa. Wśród osób, które przybyły na jubileusz, byli też reprezentanci zaprzyjaźnionych firm z branży betonów, goście z zagranicy, m.in. z USA, Niemiec, Włoch i Litwy, członkowie Rady Nadzorczej i udziałowcy spółki Prefabet Ełk oraz przedstawiciele załogi.

Zamów dostęp do artykułu >>

Stowarzyszenie Producentów Betonów promuje prefabrykację betonową i ABK na Akademii Górniczo-Hutniczej

Obszerna relacja z seminarium Stowarzyszenia Producentów Betonów (SPB) poświęconemu przemysłowi prefabrykacji betonowej oraz autoklawizowanemu betonowi komórkowemu, które odbyło się 6 listopada 2012 . na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Relację uzupełniają wypowiedzi współorganizatorów prof. dr. hab. inż. Jana Małolepszego, Kierownika Katedry Technologii Materiałów Budowlanych oraz Jarosława Kwaśniaka, Product Managera w firmie Bruk-Bet Sp. z o.o.

Zamów dostęp do artykułu >>

Sytuacja ekonomiczna i finansowa producentów materiałów budowlanych w 2012 roku

mgr Adam Sochacki, PAB-PCR&F Institute

Oznaki osłabienia koniunktury inwestycyjnej w polskiej gospodarce potwierdza coraz niższa dynamika produkcji dóbr inwestycyjnych, która we wrześniu 2012 r. zmniejszyła się o 8,8% w stosunku do września roku poprzedniego. Głębokiemu spadkowi tempa wzrostu sprzedaży produkcji towarzyszyło obniżenie tempa wzrostu liczby zatrudnionych z 1,6% w okresie trzech kwartałów 2011 r. do 0,9% w okresie trzech kwartałów 2012 r. 

Zahamowanie wzrostu popytu budowlanego i spadek skali realizowanych robót budowlanych doprowadziły do osłabienia sytuacji finansowej producentów materiałów i wyrobów dla budownictwa w 2012 r., ale w ocenie GUS zanotowali oni po trzech kwartałach o wiele lepsze wyniki finansowe niż przedsiębiorstwa budowlane. Przychody z działalności 386 producentów wyrobów z pozostałych surowców niemetalicznych w 3 kwartałach 2012 r. wyniosły 29,2 mld zł i były o 3,9% niższe od osiągniętych w roku poprzednim. Obniżyły się również o 1,3% koszty ich uzyskania. W rezultacie pogorszeniu uległ wskaźnik poziomu kosztów z 90,1% do 92,2%.

Zamów dostęp do artykułu >>

Produkcja materiałów budowlanych w październiku 2012 roku

mgr Małgorzata Kowalska, Główny Urząd Statystyczny

Największy spadek produkcji w październiku 2012 r. w porównaniu z październikiem 2011 r., o ponad 30%, wykazali producenci farb i pokostów na bazie polimerów akrylowych lub winylowych, o masie rozpuszczalnika organicznego powyżej 50% – o 56,7%, betoniarek – o 36,8%, wykładzin podłogowych, ściennych lub sufitowych z tworzyw sztucznych – o 29,4%, w tym wykładzin podłogowych z PVC – o 40,5%. Znaczny spadek produkcji, o 20 – 25%, raportowali również producenci ceramicznych pustaków stropowych – o 25,2%, farb i pokostów na bazie poliestrów, o masie rozpuszczalnika organicznego powyżej 50% – o 24,6%, dachówek ceramicznych – o 24,5%, wyrobów sanitarnych z porcelany – o 24,4%, masy betonowej – o 22,7%, cegły i elementów budowlanych ceramicznych, wypalanych z gliny – o 20,9%, w tym ceramicznych pustaków ściennych – o 18,9%, a cegły wypalanej z gliny – o 18,4%. O 10 – 20% mniej wyprodukowano cementu – o 18,9%, filców i płyt z włókna szklanego – o 15,6%, gazomierzy – o 11,7%. 

Spośród 16 grup wyrobów z dodatnią dynamiką produkcji w październiku 2012 r. w porównaniu z październikiem 2011 r. najwyższy wzrost, o ponad 15%, wykazali producenci szyb wielokomorowych – o 39,2%, wodomierzy – o 31,3%, farb i lakierów na bazie polimerów akrylowych lub winylowych, wodorozpuszczalnych – o 25,3%, płyt parkietowych do podłóg niemozaikowych – o 25,2%, blachy walcowanej na zimno – o 21,0% oraz farb i pokostów chlorokauczukowych, chemoutwardzalnych, epoksydowych oraz poliuretanowych, o masie rozpuszczalnika organicznego powyżej 50% – o 17,2%

Zamów dostęp do artykułu >>

Sprzedaż produkcji budowlano-montażowej w okresie dziesięciu miesięcy 2012 roku

mgr Janusz Kobylarz, Główny Urząd Statystyczny

W okresie styczeń – październik 2012 r. produkcja budowlano-montażowa zwiększyła się o 1,8% w porównaniu z analogicznym okresem poprzedniego roku (w okresie styczeń – październik 2011 r. wzrost wyniósł 17,2%). Wzrost odnotowano we wszystkich działach budownictwa, największy – o 2,4% – w podmiotach, których podstawowym rodzajem działalności jest budowa obiektów inżynierii lądowej i wodnej.
Produkcja sprzedana budownictwa – obejmująca przychody z działalności budowlanej i niebudowlanej, tj. ze sprzedaży wyrobów własnej produkcji, robót i usług – zrealizowana w okresie dziesięciu miesięcy 2012 r. przez przedsiębiorstwa budowlane o liczbie pracujących powyżej 9 osób była (w cenach bieżących) o 2,7% wyższa niż przed rokiem (w okresie dziesięciu miesięcy 2011 r. wyższa o 18,9%). Wzrost zrealizowanej sprzedaży odnotowano w siedmiu województwach, największy w przedsiębiorstwach z siedzibą na terenie: lubelskiego o 14,1%, śląskiego – o 11,0% i warmińsko-mazurskiego – o 8,8%. Wyniki sprzedaży przedsiębiorstw z siedzibą na terenie województwa mazowieckiego były lepsze o 7,6%. Spośród pozostałych dziewięciu województw, w których odnotowano spadek produkcji sprzedanej, największy jego poziom odnotowano w przedsiębiorstwach z siedzibą na terenie województwa: lubuskiego – o 15,7%, opolskiego – o 13,8% i zachodniopomorskiego – 6,6%. Wzrostowi przychodów ze sprzedaży wyrobów i usług towarzyszył także wzrost przeciętnego zatrudnienia w przedsiębiorstwach budowlanych (o 3,1%, wobec 8,0% w okresie dziesięciu miesięcy 2011 r.).

Zamów dostęp do artykułu >>