logo

e-ISSN 2449-951X
ISSN 0137-2971
Pierwotna wersja - elektroniczna
Pierwotna wersja językowa - angielska

100 punktów za artykuły naukowe!

Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułów naukowych w miesięczniku „Materiały Budowlane” z dyscyplin: inżynieria lądowa, geodezja i transport; architektura i urbanistyka; inżynieriamateriałowa; inżynieria chemiczna; inżynieria mechaniczna, a także inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, otrzymują 100 pkt.

Kierunki rozwoju okien i drzwi z PVC

mgr inż. Jerzy Płoński

Producenci systemów okiennych od lat poszukują rozwiązań pozwalających na uzyskanie jak najlepszych parametrów wytrzymałościowo-funkcjonalnych, uatrakcyjnienie oferty, przy jednoczesnej racjonalizacji produkcji okien (obniżenie kosztów). Szczególnie w produkcji profili okiennych bardzo ważne jest zmniejszenie współczynnika przenikania ciepła. Sposób najbardziej powszechny w przypadku profili z PVC, to zwiększenie liczby komór, ale ma to pewne granice.

Zamów dostęp do artykułu >>

Rola badań w procesie rewitalizacji budynków zabytkowych

dr inż. Wojciech Terlikowski

W odróżnieniu od zwykłych zadań inwestycyjnych dotyczących wznoszenia nowego obiektu budowlanego, inwestycyjny proces rewitalizacyjny budynku zabytkowego wymaga przeprowadzenia dodatkowych badań istniejącej zabytkowej substancji budynku. Właściwie przeprowadzone badania obiektu zabytkowego [1], w tym jego diagnostyka określająca stan techniczny elementów konstrukcyjnych tworzących układ nośny oraz całego budynku, dają podstawę do prawidłowego przeprowadzenia procesu rewitalizacji, uwzględniającego zdolność rewitalizacyjną budynku [2]. Jednak nawet najbardziej skrupulatnie i prawidłowo przeprowadzone badania nie gwarantują w pełni, że w czasie prac konserwatorsko-budowlanych nie natrafimy na zagadnienia nieuwzględnione wcześniej w badaniach. Z tego powodu przez cały czas trwania procesu rewitalizacji należy weryfikować wyniki przeprowadzonych badań, a w razie konieczności wykonywać nowe.

Publikacja powstała w ramach projektu Innowacyjne środki i efektywne metody poprawy bezpieczeństwa i trwałości obiektów budowlanych i infrastruktury transportu w strategii zrównoważonego rozwoju” współfinansowanego w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i budżetu państwa w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka (działanie 1.1.2) i jest bezpośrednim rezultatem tego projektu.

Zamów dostęp do artykułu >>

Projektowanie konstrukcji stalowych zgodnie z PN-EN 1993. Wymiarowanie przekrojów

prof. dr hab. inż. Antoni Biegus
Politechnika Wrocławska

Design of steel structures according to PN-EN 1993. Design of cross sections

Proporcje geometryczne części składowych przekrojów poprzecznych (półek i środników) elementów ściskanych, zginanych oraz zginanych i ściskanych sprawiają, iż w granicznych stanach wytężenia ich ścieżki równowagi statycznej mogą się zasadniczo różnić. Podstawowe rodzaje przekrojów to: grubościenne i smukłościenne (cienkościenne). Podstawowymi kryteriami zaliczania przekrojów do poszczególnych klas są: smukłość, warunki podparcia ścianek kształtowników oraz gatunek stali. Zarówno w PN-EN 1993-1-1, jak iwPN-90/B-03200 przekroje podzielono na 4 klasy, przy czym przekroje klasy1,2i3sązaliczanedogrubościennych, a przekroje klasy 4 do cienkościennych. W związku z różną ścieżką równowagi statycznej (ŚRS) w przypadku każdej z klas przekroju stosuje się inne procedury obliczeniowe dotyczące zarówno oceny nośności przekrojów i nośności elementów, jak i wyznaczania sił wewnętrznych w konstrukcji.

Zamów dostęp do artykułu >>

Kontrola ugięć elementów żelbetowych wg Eurokodu 2

dr inż. Rafał Krzywoń
Politechnika Śląska

Deflection control on the basis of Eurocode 2

Graniczne wartości ugięć należy przyjmować odpowiednio do przeznaczenia konstrukcji, mając na uwadze wrażliwość współpracujących z nią warstw, elementów i urządzeń. Eurokod 2 [1] zawiera jedynie najczęściej stosowane wymagania dotyczące ugięć w budynkach mieszkalnych, biurowych, przemysłowych i użyteczności publicznej. W przypadku nietypowych konstrukcji zawsze należy rozważyć, czy są one wystarczające i ewentualnie ustalić inne – Eurokod 2 odwołuje się w tej sytuacji do bardziej szczegółowych wymagań trudno dostępnej normy ISO 4356 [2] (tabela).

* * *

Article refers to problemof deflection control given in Eurocode 2. The deflection limits specified in Eurocode and cited standard ISO4356 are shown. General considerations for the deflections are presented, effects of shrinkage and stiffness degradation due to cracking and creep are discussed. Finally procedures are demonstrated for cases, where calculations may be omitted and for checking deflection by direct calculation.

Zamów dostęp do artykułu >>

Wspomnienie o Zakładach Stolarki Budowlanej w Wołominie

mgr inż. Leszek Ners
mgr inż. Henryk Adamski
mgr inż. Cezary Góralski

We wrześniu tego roku mija 60 lat od uruchomienia Zakładów Stolarki Budowlanej „Stolbud” w Wołominie, który jako pierwszy rozpoczął produkcję okien i drzwi metodami przemysłowymi w dużych seriach z zastosowaniem nowoczesnych szwedzkich obrabiarek. Projektowa roczna zdolność zakładu wynosiła 144 000 m2/zmianę, ale już w 1954 r. zespół młodych inżynierów opracował plan modernizacji i zwiększenia produkcji do 500 000 m2/2 zmiany.

Zamów dostęp do artykułu >>

Jakie okna są najpopularniejsze...

Jan Stolczyk

Warszawskie Centrum Analiz Branżowych (CAB) zbadało na przełomie czerwca i lipca br., jak kształtują się ceny takiego samego zestawu okien, w zależności od zastosowanego materiału na ramy. Założenie było takie, aby rama była w miarę szeroka, o głębokości powyżej 80 mm (a więc cieplejsza), a pakiet szybowy charakteryzował się współczynnikiem Ug = 0,7W/m2K (okno zbudowane z takich elementów powinno mieć współczynnik Uw o wartości poniżej 1,0W/m2K). W przypadku okien drewnianych najczęściej oferowano lakierowaną ramę głębokości 86 mm, w przypadku okien tworzywowych ramę białą głębokości powyżej 82 mm, a okien aluminiowych profil lakierowany proszkowo z przekładką termiczną i wkładem ocieplającym. Rzeczywiście okna były energooszczędne (Uw < 1,0 W/m2K), ale różnice w cenach sięgały nawet 400%!

Zamów dostęp do artykułu >>

Rola i zadania jednostek notyfikowanych wg Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady UE 305/2011

dr inż. Jan Bobrowicz
Dyrektor Instytutu Techniki Budowlanej

Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej, Construction Product Regulation 305/2011 (CPR) zostało opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej 4 kwietnia 2011 i obowiązuje od 1 lipca 2013. Ustanawia ono „zharmonizowane warunki wprowadzania do obrotu wyrobów budowlanych” i podaje:

  • zasady wyrażania właściwości użytkowych wyrobów budowlanych;
  • zasady oznakowania CE na tych wyrobach;
  • Europejski Dokument Oceny, EDO (European Assessment Document, EAD) jako zharmonizowaną specyfikację techniczną;
  • zmiany w deklaracji właściwości użytkowych;
  • systemy oceny i weryfikacji stałości właściwości użytkowych;
  • nowe obowiązki podmiotów gospodarczych (importerzy, dystrybutorzy);
  • procedury uproszczone;
  • punkty kontaktowe ds. wyrobów budowlanych;
  • ujednolicone i wyższe wymagania dla jednostek notyfikowanych.

Zamów dostęp do artykułu >>