logo

e-ISSN 2449-951X
ISSN 0137-2971
Pierwotna wersja - elektroniczna
Pierwotna wersja językowa - angielska

100 punktów za artykuły naukowe!

Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułów naukowych w miesięczniku „Materiały Budowlane” z dyscyplin: inżynieria lądowa, geodezja i transport; architektura i urbanistyka; inżynieriamateriałowa; inżynieria chemiczna; inżynieria mechaniczna, a także inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, otrzymują 100 pkt.

Prenumerata dla uczelni wyższych

W 2014 r. studenci wybranych wydziałów o profilu budowlanym otrzymują miesięcznik „Materiały Budowlane” dzięki firmom: Aarsleff, DRUTEX, ERBUD, FAKRO, H+H Polska, HUFGARD, INORA, PERI, SIKA, ViaCon, VISBUD Projekt i VISTAL CONSTRUCTION, a także Stowarzyszeniu Producentów Betonów oraz Stowarzyszeniu Inżynierów i Techników Przemysłu Materiałów Budowlanych.

Otwórz powiększenie >>

 

Otwórz powiększenie >>

Materiały Budowlane nr 3/2014, s. 78-79

Systemy ociepleń – możliwości wprowadzania na rynek

mgr inż. Jadwiga Tworek Instytut Techniki Budowlanej

Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady nr 305/2011 (Construction Products Regulation – CPR) w ogólnym zbiorze „wyrobów budowlanych” wyróżnia specyficzną kategorię wyrobów wprowadzanych do obrotu przez jednego producenta jako zestaw co najmniej dwóch odrębnych składników, które są wbudowywane łącznie w obiektach budowlanych. Definicja zestawu pojawia sięwart. 2 pkt 2 CPR, jednoznacznie przesądzając, że jest on równoważny wyrobowi budowlanemu. CPRpotwierdza kierunek zawarty w Dyrektywie 89/106/EWG,w której treści nie ma co prawda odniesienia do zestawu, ale uszczegółowienie tego pojęcia okazało się niezbędne na użytek autorów zharmonizowanych z dyrektywą specyfikacji technicznych w Dokumencie Informacyjnym C Komisji Europejskiej (Guidance Paper C) „Traktowanie zestawów i systemów w ramach dyrektywy dotyczącej wyrobów budowlanych” [1].

Przeczytaj cały artykuł >>

Materiały Budowlane 4/2014, strona 74-77 (spis treści >>)

Praktyczne algorytmy do projektowania żelbetowych przekrojów mimośrodowo ściskanych na podstawie wymagań Eurokodu 2

dr inż. Jacek Ścigałło Politechnika Poznańska, Wydział Budownictwa i Inżynierii Środowiska

W artykule przedstawiono zwięzły i zamknięty algorytm obliczeniowy do analitycznego wyznaczania zbrojenia żelbetowych przekrojów prostokątnych podwójnie zbrojonych, obciążonych parą sił M, N wg wymagań zawartych w normie Eurokod 2. Algorytmpozwala na proste zwymiarowanie przekroju żelbetowego z jednoczesną możliwością kontroli wyników i analizą występującego przypadku obliczeniowego.

Słowa kluczowe: projektowanie, przekroje żelbetowe, algorytmy, Eurokod 2, SGN.

* * *

Practical algorithms to design of RC sections under bending moment and axial compression force according to Eurocode 2

Algorithm for design of rectangular RC cross sections in Eurocode 2 was presented in the paper. In this work was posted a simple computationalmodel that can be used in a traditional design of RC structure. The presented algorithmalso can help the designers to create their own computational procedures using simple, available spreadsheets.

Keywords: design, RC cross sections, algorithms, Eurocode 2, ULS.

Przeczytaj cały artykuł >>

Materiały Budowlane 4/2014, strona 68-69 (spis treści >>)

Możliwość wykorzystania BIM w zamówieniach publicznych w Polsce

mgr inż. Piotr Miecznikowski TCiPM.pl

Podczas VI Konferencji dla Budownictwa (1 – 2 kwietnia 2014 r.) zorganizowanej przez Związek Pracodawców – Producentów Materiałów dla Budownictwa, odbyła się debata Zamówienia Publiczne kreatorem jakości w budownictwie – czy to możliwe?. W tezach do debaty znalazło się stwierdzenie, że „interes służb udzielających zamówień publicznych nie jest tożsamy z interesem zamawiającego i adresatów zamówienia, czyli społeczeństwa. O ile przełożeni są w stanie wymusić zabezpieczenie swoich interesów, takich jak wizerunek polityczny, to w procesie udzielania zamówień publicznych interes publiczny nie ma odpowiedniej reprezentacji”.

Przeczytaj cały artykuł >>

Materiały Budowlane 4/2014, strona 70 (spis treści >>)

Kontrole wyrobów budowlanych prowadzone przez Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego na przykładzie wyrobów do izolacji cieplnej w budownictwie

Tematyka artykułu była omawiana podczas III Ogólnopolskiej Konferencji Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego pt. Problemy techniczno-prawne utrzymania obiektów budowlanych, która odbyła się w styczniu 2014 r.

mgr inż. Iwona Tokarska Główny Urząd Nadzoru Budowlanego
inż. Krzysztof Myszkowski Główny Urząd Nadzoru Budowlanego

W artykule przedstawiono problematykę związaną z pobieraniem do badań próbek wyrobów budowlanych, na zlecenie organów nadzoru budowlanego sprawujących nadzór nad rynkiem wyrobów budowlanych. Dokonano również analizy jakości wyrobów do izolacji cieplnej w budownictwie – z wełny mineralnej oraz styropianu, udostępnianych u sprzedawców na terenie Warszawy i okolic, na podstawie kontroli 23 wyrobów, z których 21 poddano badaniom w zakresie deklarowanych właściwości użytkowych, charakterystycznych dla przewidywanego przez producentów zastosowania tych wyrobów.

Przeczytaj cały artykuł >>

Materiały Budowlane 4/2014, strona 78-79 (spis treści >>)

Departament Prawno-Organizacyjny GUNB informuje

Informator Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego: 

  • Kiedy należy wystąpić z wnioskiem o zgodę na odstępstwo od przepisów techniczno-budowlanych?

Możliwość odstąpienia od przepisów techniczno-budowlanych przewidziana została na etapie poprzedzającym uzyskanie decyzji o pozwoleniu na budowę (art. 9 ustawy z 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane). Ocena w tej materii należy do organów administracji architektoniczno-budowlanej oraz ministra, który ustanowił odpowiednie przepisy. Inwestor, przewidując konieczność odstąpienia od niektórych przepisów techniczno-budowlanych, powinien złożyć odpowiedni wniosek do właściwego organu administracji architektoniczno- budowlanej (starosty albo wojewody).

  • Czy można zbudować obiekt gospodarczy na gruntach leśnych?
  • Czy do zgłoszenia budowy budynku gospodarczego o powierzchni do 25 m2 należy dołączyć decyzję o warunkach zabudowy?
  • Czy obowiązek oddania do użytkowania dotyczy każdej inwestycji?
  • Kto i na jakiej podstawie przeprowadza kontrole okresowe stanu technicznego przewodów kominowych?
  • Zmiany w prawie

Przeczytaj cały artykuł >>

Materiały Budowlane 4/2014, strona 80-81 (spis treści >>)