logo

e-ISSN 2449-951X
ISSN 0137-2971
Pierwotna wersja - elektroniczna
Pierwotna wersja językowa - angielska

100 punktów za artykuły naukowe!

Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułów naukowych w miesięczniku „Materiały Budowlane” z dyscyplin: inżynieria lądowa, geodezja i transport; architektura i urbanistyka; inżynieriamateriałowa; inżynieria chemiczna; inżynieria mechaniczna, a także inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, otrzymują 100 pkt.

Kontrole obiektów wielkopowierzchniowych

Podstawowe obowiązki nadzoru budowlanego to m.in. nadzór i kontrola nad przestrzeganiem przepisów Prawa budowlanego, a w szczególności warunków bezpieczeństwa ludzi i mienia w rozwiązaniach przyjętych w projektach budowlanych, przy wykonywaniu robót budowlanych oraz utrzymaniu obiektów budowlanych. W związku z tym, że nowelizacja ustawy – Prawo budowlane z 10 maja 2007 r. (Dz. U. z 2007 r. nr 99, poz. 665), obowiązująca od 20 czerwca 2007 r., wprowadziła konieczność przeprowadzania kontroli obiektów wielkopowierzchniowych dwa razy w roku – w terminie do 31 maja oraz do 30 listopada, Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego podjął działania mające na celu sprawdzenie, w jaki sposób nowe obowiązki realizowane są przez właścicieli i zarządców tych obiektów, jak również przez terenowe organy nadzoru budowlanego.

Utrzymanie obiektów budowlanych zgodnie z Prawem budowlanym

Ustawa z 10 maja 2007 r. o zmianie ustawy – Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw (Dz.U.z 2007 r. nr 99, poz. 665), która weszła w życie 20 czerwca 2007r., wprowadziła istotne zmiany mające na celu podniesienie poziomu bezpieczeństwa użytkowania obiektów budowlanych. Zmiany te obejmują uzupełnienia i nowe regulacje rozdziału 6 ustawy – Prawo budowlane pt. „Utrzymanie obiektów budowlanych”. Wynika z nich, że właściciel lub zarządca obiektu budowlanego odpowiada za zapewnienie bezpieczeństwa użytkowania obiektu budowlanego nie tylko w aspekcie sprawności technicznej tego obiektu, ale również w sytuacji oddziaływania na ten obiekt różnych czynników zewnętrznych, takich jak silne wiatry, intensywne opady atmosferyczne, powodzie, wyładowania atmosferyczne, osuwiska ziemi, itp. (art. 61).

Kontrole wyrobów budowlanych wprowadzonych do obrotu, planowane na 2008 rok

Plan kontroli wyrobów budowlanych wprowadzonych do obrotu, przewidzianych do przeprowadzenia w 2008 r., obejmuje kontrole planowe, które będą realizowane przez 16 wojewódzkich inspektorów nadzoru budowlanego na podstawie przepisów ustawy z 16 kwietnia 2004 r. o wyrobach budowlanych (Dz. U. nr 92, poz. 881). Zgodnie z priorytetami kontrolnymi Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego, kontroli podlegać będą m.in. następujące grupy wyrobów budowlanych oznakowanych CE (lub CE i znakiem budowlanym):
• wyroby do budowy dróg;
• stałe urządzenia gaśnicze;
• wyroby prefabrykowane z betonu;
• drzwi i okna;

Obszary działań nadzoru budowlanego na Podlasiu

Charakterystyka województwa ma niewątpliwie duży wpływ na rodzaj i liczbę realizowanych inwestycji budowlanych i – co za tym idzie – na specyfikę działalności nadzoru budowlanego na danym terenie. Województwo podlaskie jest województwem przygranicznym (graniczy z Litwą i Białorusią), średniej wielkości, o niewielkiej gęstości zaludnienia (powierzchnia 20 190 km2, liczba ludności 1 224 tys.). Składa się na nie 115 gmin, 17 powiatów, w tym 3 grodzkie (miasta na prawach powiatu to Białystok, Łomża i Suwałki). Ludność województwa podlaskiego to mieszanka narodowościowo-wyznaniowa, obok Polaków mieszkają tu Białorusini, Litwini i Tatarzy. Na horyzoncie białostocczyzny, oprócz wież kościelnych, widać kopuły cerkwi, a także meczety i synagogi.

Wojewódzki Inspektorat Nadzoru Budowlango w Białymstoku

Reforma administracyjna kraju z 1999 r. wprowadziła podział organów administracji publicznej działającej w obszarze budownictwa na administrację architektoniczno-budowlaną i nadzór budowlany, jak również wyraźny podział zadań i kompetencji obu tych służb. Od ponad 9 lat terenowy nadzór budowlany funkcjonuje w obecnym kształcie – w formie powiatowych i wojewódzkich inspektoratów. Wojewódzkie inspektoraty powstały na bazie istniejących od 1996 r. jednostek organizacyjnych GUNB, tzw. Terenowych Biur Inspekcyjno-Kontrolnych.

Sprzedaż produkcji budowlano-montażowej i produkcja sprzedana budownictwa w 2007 roku

Szacuje się, że w 2007 r. sprzedaż produkcji budowlano-montażowej zrealizowana systemem zleceniowym przez wszystkie przedsiębiorstwa budowlane (tj. łącznie z jednostkami o liczbie pracujących do 9 osób) była wyższa niż w roku poprzednim o ponad 12%. W sektorze prywatnym produkcja zwiększyła się o ok. 13%, a w sektorze publicznym zanotowano spadek o ok. 6%. Udział sektora prywatnego w ogólnej wartości produkcji budowlano-montażowej był zbliżony do notowanego przed rokiem i wyniósł ponad 98%.

Efekty budownictwa mieszkaniowego w 2007 roku

W2007r.wybudowano133,8tys. nowych mieszkań, tj. o16,0% więcej niż w 2006 r., rozpoczętobudowę185,1 tys. mieszkań, tj. o 34,2% więcej i wydano pozwolenia na budowę 247,7 tys. mieszkań, tj. o 47,1% więcej. Tak dobre wyniki osiągnięto głównie dzięki wzmożonej działalności inwestorów indywidualnych oraz deweloperów budujących mieszkania na sprzedaż lub wynajem. Wybudowali oni łącznie 88,3% wszystkich mieszkań, natomiast udział w liczbie rozpoczętych budów i liczbie uzyskanych pozwoleń wynosił 92,0%. W pozostałych formach budownictwa (spółdzielcze, komunalne, społeczne czynszowe) wybudowano o 22% mieszkań mniej niż w 2006 r., aktywność w zakresie rozpoczętych budów była również mniejsza, natomiast pewne ożywienie odnotowano w przypadku uzyskiwania pozwoleń na budowę nowych mieszkań.

Produkcja wyrobów budowlanych w 2007 roku

We wszystkich branżach przemysłowych, które produkują wyroby zużywane w budownictwie, odnotowano w 2007 r. wysoki wzrost produkcji, w niektórych nawet o ponad 50% w porównaniu z wynikami 2006 r. Tak dobre wyniki cieszą tym bardziej, że w 2006 r. odnotowano również wzrost produkcji, a zatem baza porównawcza jest wysoka. Mimo to spośród 41 grup wyrobów produkowanych w dużych przedsiębiorstwach, zatrudniających 50 i więcej osób, aż w 32 pozycjach produkcja była wyższa niż w 2006 r., a tylko w 9 niższa, przy czym spadek produkcji w tych grupach był niewielki (nie przekraczał 10%). Jedynie produkcja płyt parkietowych z drewna, do podłógmozaikowych zmniejszyła się o 30,4% w stosunku do 2006 r.