logo

e-ISSN 2449-951X
ISSN 0137-2971
Pierwotna wersja - elektroniczna
Pierwotna wersja językowa - angielska

100 punktów za artykuły naukowe!

Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułów naukowych w miesięczniku „Materiały Budowlane” z dyscyplin: inżynieria lądowa, geodezja i transport; architektura i urbanistyka; inżynieriamateriałowa; inżynieria chemiczna; inżynieria mechaniczna, a także inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, otrzymują 100 pkt.

Awanse naukowe w architekturze, urbanistyce i budownictwie w II kwartale 2019 roku

Wykaz osób, które uzyskały awanse naukowe w architekturze, urbanistyce i budownictwie w II kwartale 2019 roku:

1) stopnie naukowe doktora habilitowanego w dyscyplinie architektura i urbanistyka;

2) stopnie naukowe doktora habilitowanego w dyscyplinie budownictwo/inżynieria lądowa i transport (nowa klasyfikacja: dyscyplina inżynieria lądowa i transport);

3) stopnie naukowe doktora nauk technicznych w dyscyplinie architektura i urbanistyka;

4) Stopnie naukowe doktora nauk technicznych w dyscyplinie budownictwo/inżynieria lądowa i transport (nowa klasyfikacja: dyscyplina inżynieria lądowa i transport).

Przygotowała i opracowała:
dr inż. Sylwia Boroń, Szkoła Główna Służby Pożarniczej

Adres do korespondencji: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Czytaj więcej >>

Materiały Budowlane 8/2019, strona 76-77 (spis treści >>)

Departament Prawny GUNB informuje

Czy utwardzenie działki rolnej wymaga dokonania zgłoszenia?
W myśl art. 29 ust. 2 pkt 5 w zw. z art. 30 ustawy – Prawo budowlane utwardzenie powierzchni gruntu na działkach budowlanych nie wymaga uzyskania pozwolenia na budowę ani dokonania zgłoszenia. Natomiast jeśli działka nie jest budowlana, wówczas jej utwardzenie wymaga pozwolenia na budowę na zasadach ogólnych.

Czy wykonywanie robót remontowych w lokalu mieszkalnym wymaga ustanowienia kierownika robót?
Ustanowienie kierownika budowy (lub kierownika robót) należy do obowiązków inwestora (art. 18 ust. 1 pkt 2 ustawy – Prawo budowlane) i jest obligatoryjne w przypadku robót, których wykonanie wymaga uzyskania pozwolenia na budowę. Natomiast w przypadku robót w lokalach mieszkalnych, polegających na remontach, bieżącej konserwacji czy naprawach, które podlegają zgłoszeniu lub są z niego zwolnione, inwestor nie musi ustanawiać kierownika budowy (robót). Nie ma także obowiązku zawiadamiania organu nadzoru budowlanego o zakończeniu takich robót.

Budowa stacji ładowania samochodu – podstawowe regulacje w myśl ustawy – Prawo budowlane
Ustawa – Prawo budowlane stanowi, że realizacja stacji ładowania w rozumieniu art. 2 pkt 27 ustawy z 11 stycznia 2018 r. o elektromobilności i paliwach alternatywnych nie wymaga pozwolenia na budowę, lecz zgłoszenia organowi administracji architektoniczno-budowlanej (art. 29 ust. 1 pkt 8a w zw. z art. 30 ust. 1 pkt 1a ustawy – Prawo budowlane).Art. 2 pkt 27 ustawy o elektromobilności stanowi, że stacją ładowania jest urządzenie budowlane, obejmujące punkt ładowania o normalnej mocy lub punkt ładowania o dużej mocy, związane z obiektem budowlanym lub wolno stojący obiekt budowlany z zainstalowanym co najmniej jednym punktem ładowania o normalnej mocy lub o dużej mocy. Punkty ładowania wyposażone są w oprogramowanie umożliwiające świadczenie usług ładowania,wraz ze stanowiskiem postojowym oraz, w przypadku gdy stacja ładowania jest podłączona do sieci dystrybucyjnej w rozumieniu ustawy z 10 kwietnia 1997 r. – Prawo energetyczne, instalację prowadzącą od punktu ładowania do przyłącza elektroenergetycznego. Na zgłoszenie można zatem wybudować stację ładowania jako urządzenie budowlane związane z obiektem budowlanym, np. z budynkiem użyteczności publicznej, parkingiem lub jako samodzielny konstrukcyjnie obiekt budowlany. W ramach zgłoszenia, zarówno w jednym, jak i w drugim przypadku, dopuszcza się realizację stanowiska postojowego oraz instalacji elektrycznej do przyłącza elektroenergetycznego. Zaliczenie przez ustawodawcę stacji ładowania do obiektów budowlanych bądź do urządzeń budowlanych (a nie do zwykłych urządzeń technicznych) powoduje, że części budowlane takiej stacji, np. płyta fundamentowa, nie mogą być traktowane jako odrębne obiekty budowlane. W konsekwencji realizacja stacji ładowania na zgłoszenie powinna obejmować również budowę płyty fundamentowej czy innych elementów budowlanych niezbędnych do wykonania takiego obiektu budowlanego lub urządzenia budowlanego. Prawo budowlane nie pozwala na wydanie osobnego pozwolenia na budowę fundamentów i osobnego pozwolenia na budowę pozostałej części zamierzenia budowlanego.

 

Zmiany w prawie
W Dzienniku Ustaw z 25 czerwca 2019 r. ogłoszone zostało rozporządzenie Ministra Inwestycji i Rozwoju z 19 czerwca 2019 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie sposobu deklarowania właściwości użytkowych wyrobów budowlanych oraz sposobu znakowania ich znakiem budowlanym (Dz.U. poz. 1176). Zmiana dotyczy § 14 rozporządzenia Ministra Infrastruktury i Budownictwa z 17 listopada 2016 r. (Dz.U. poz. 1966 oraz z 2018 r. poz. 1233). Zgodnie z nią, w § 14 wyrazy „30 czerwca 2019 r.” zostają zastąpione wyrazami „31 grudnia 2020 r.”. W wyniku zmiany § 14 ma następujące brzmienie: „§ 14 Producent wyrobu budowlanego wymienionego w załączniku nr 1 do rozporządzenia, który zgodnie z przepisami obowiązującymi do dnia 31 grudnia 2016 r. nie był objęty obowiązkiem znakowania znakiem budowlanym, nie jest obowiązany do dnia 31 grudnia 2020 r. sporządzać krajowej deklaracji przy wprowadzaniu do obrotu lub udostępnianiu na rynku krajowym tego wyrobu budowlanego.” Rozporządzenie weszło w życie 29 czerwca 2019 r.

W Dzienniku Ustaw z 3 lipca 2019 r. opublikowane zostało rozporządzenie Ministra Inwestycji i Rozwoju z 13 czerwca 2019 r. w sprawie kontroli wyrobów budowlanych wprowadzonych do obrotu lub udostępnianych na rynku krajowym (Dz.U. poz. 1230). Dostosowuje ono przepisy do zmian wprowadzonych przez ustawę z 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców i uchyla dotychczas obowiązujące przepisy w sprawie kontroli wyrobów budowlanych wprowadzonych do obrotu. Rozporządzenie weszło w życie 18 lipca 2019 r.

 

Materiały Budowlane 8/2019, strona 75 (spis treści >>)

Zmiana cen materiałów dla budownictwa w czerwcu 2019 roku

Marzena Mysior-Syczuk,Główny Koordynator ds. Public Relations
Grupa PSB Handel S.A.

 

Ceny w czerwcu 2019 r., w porównaniu z czerwcem 2018 r., zwiększyły się w następujących grupach towarowych (tabela): ściany, kominy (+18,9%); cement, wapno (+8,6%); sucha zabudowa (+5,7%); chemia budowlana (+4,5%); farby, lakiery (+3,8%); dachy, rynny (+3,7%); płyty OSB (+3,7%); instalacje, ogrzewanie (+3,4%); stolarka (+3,1%); izolacje wodochronne (+3,0%); płytki, łazienki, kuchnie (+2,6%); wykończenie (+2,5%); oświetlenie, elektryka (+2,5%); narzędzia (+2,0%). Spadek cen nastąpił tylko w grupie izolacje termiczne (-1,0%).

Ceny w okresie I – VI 2019 r., w porównaniu z analogicznym okresem 2018 r., zwiększyły się we wszystkich grupach towarowych: ściany, kominy (+18,4%); cement,wapno (+9,4%); izolacje wodochronne (+4,9%); chemia budowlana (+4,3%); farby, lakiery (+4,3%); sucha zabudowa (+4,2%); dachy, rynny (+3,8%); wykończenie (+3,7%); stolarka (+3,5%); płyty OSB (+3,1%); instalacje, ogrzewanie (+3,1%); płytki, łazienki, kuchnie (+2,1%); narzędzia (+1,7%); izolacje termiczne (+1,6%) oraz oświetlenie, elektryka (+0,6%).

Wskaźnik pesymizmu związanego ze spadkiem liczby pozwoleń na budowę mieszkań ogółem wydanych w okresie I – V 2019 r., w porównaniu z I – V 2018 r., wyniósł minus 2,1%, w tym w budownictwie indywidualnym plus 6,9%, a w budownictwie na sprzedaż/ wynajem minus 6,3%. W przypadku mieszkań ogółem, których budowę rozpoczęto, dynamika wyniosła plus 5,5%, w tym w budownictwie indywidualnym plus 5,8%, a w budownictwie na sprzedaż/wynajem plus 4,9%.

 

Materiały Budowlane 8/2019, strona 74 (spis treści >>)

Sprzedaż produkcji budowlano-montażowej i produkcja sprzedana budownictwa w I półroczu 2019 roku

mgr Janusz Kobylarz, Główny Urząd Statystyczny

Adres do korespondencji: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

W I półroczu br. sprzedaż produkcji budowlano-montażowej, zrealizowana na terenie kraju w jednostkach budowlanych o liczbie pracujących powyżej 9 osób, była większa (w cenach stałych) o 6,6% niż w analogicznym okresie ub. roku (wobec wzrostu o 23,7% przed rokiem oraz o 9,4% w I kwartale br.). Wzrost odnotowano we wszystkich działach budownictwa, największy w podmiotach, których podstawowym rodzajem działalności są specjalistyczne roboty budowlane – o 8,5% (wobec 11,7% przed rokiem), w zajmujących się głównie budową obiektów inżynierii lądowej i wodnej – o 7,5%(wzrost przed rokiem o 32,3%), a w przedsiębiorstwach specjalizujących się w budowie budynków – o 4,2%(wzrost o 25,1%).Większa niż w I półroczu ub. roku była zarówno sprzedaż robót o charakterze inwestycyjnym – o 6,7%, jak i remontowym – o 6,3%. Po obserwowanym od marca 2017 r.wzroście sprzedaży produkcji budowlano-montażowej w skali roku (tabela 1), w czerwcu br. odnotowano niewielki spadek – o 0,7% (wobec wzrostu o 9,5% w maju br. oraz o 24,7% w czerwcu ub. roku), który związany był z wpływem czynników o charakterze sezonowym.

 

 

Czytaj więcej >>

Materiały Budowlane 8/2019, strona 72-74 (spis treści >>)

Produkcja materiałów budowlanych w I półroczu 2019 roku

mgr Małgorzata Kowalska

Badania przeprowadzone przez Główny Urząd Statystyczny w czerwcu 2019 r. w dużych przedsiębiorstwach przemysłowych (o liczbie pracujących 50 i więcej osób), produkujących materiały używane w budownictwie wskazują na znaczne pogorszenie wskaźników produkcji w porównaniu z analogicznym miesiącem 2018 r. i poprzednim miesiącem br. (tabela). Produkcja tylko trzynastu grup wyrobów (spośród czterdziestu pięciu obserwowanych), wytworzona w czerwcu 2019 r., była większa niż w czerwcu 2018 r. (w maju – w trzydziestu grupach), a tylko dziesięciu – większa niż w maju 2019 r. (w maju br. notowano miesięczny wzrost produkcji aż w dwudziestu ośmiu grupach). Łącznie produkcja wytworzona w I półroczu 2019 r. była w dwudziestu siedmiu grupach większa niż w analogicznym okresie ub. roku (w okresie styczeń – maj – w trzydziestu dwóch grupach). Skala spadku produkcji większości wyrobów, nawet tych z dodatnią (ale mniejszą) dynamiką spowodowała spadek wskaźników produkcji za okres styczeń – czerwiec 2019 r., w porównaniu z dynamiką notowaną za okres styczeń – maj 2019 r. aż w trzydziestu ośmiu grupach.

 

 

Czytaj więcej >>

Materiały Budowlane 8/2019, strona 69-71 (spis treści >>)