logo

e-ISSN 2449-951X
ISSN 0137-2971
Pierwotna wersja - elektroniczna
Pierwotna wersja językowa - angielska

100 punktów za artykuły naukowe!

Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułów naukowych w miesięczniku „Materiały Budowlane” z dyscyplin: inżynieria lądowa, geodezja i transport; architektura i urbanistyka; inżynieriamateriałowa; inżynieria chemiczna; inżynieria mechaniczna, a także inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, otrzymują 100 pkt.

INFORMATOR GŁÓWNEGO URZĘDU NADZORU BUDOWLANEGO

Ogólnopolska Konferencja Problemy techniczno-prawne utrzymania obiektów budowlanych

10 – 11 stycznia br. odbyła się w Warszawie pierwsza Ogólnopolska Konferencja Problemy techniczno-prawne utrzymania obiektów budowlanych, której organizatorem był Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego. Podczas przygotowania konferencji organizatorom udzieliły wsparcia merytorycznego liczne środowiska naukowe uczelni i instytutów technicznych z całej Polski oraz praktycy z dziedziny budownictwa i prawa. W konferencji uczestniczyło ok. 120 osób, a wśród nich przedstawiciele wielu uczelni technicznych, Instytutu Techniki Budowlanej…

Departament Prawno-Organizacyjny GUNB informuje

Czy można stwierdzić nieważność decyzji o pozwoleniu na budowę wydaną na podstawie nieprawdziwego oświadczenia o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane
Oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane powinno być wypełnione zgodnie ze wzorem stanowiącym załącznik do rozporządzenia Ministra Infrastruktury z 23 czerwca 2003 r. w sprawie wzorów: wniosku o pozwolenie na budowę, oświadczenia o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane i decyzji o pozwoleniu na budowę (Dz.U. nr 120, poz. 1127 z późn. zm.).

Departament Prawno-Organizacyjny GUNB informuje 29.05

Czy w przypadku istotnego odstąpienia od zatwierdzonego projektu można żądać decyzji o warunkach zabudowy?
Co powinno zawierać zgłoszenie robót budowlanych na podstawie art. 30 ustawy – Prawo budowlane? 
Czy informacja BIOZ musi być podpisana przez projektanta? 
Jak długo właściciele i zarządcy budynków jednorodzinnych powinni przechowywać protokoły z okresowych kontroli? 
Kiedy świadectwo charakterystyki energetycznej sporządza się dla budynku, a kiedy dla lokalu? 

Departament Prawno-Organizacyjny GUNB informuje

Oczko wodne zgodnie z prawem

Zastosowanie przepisu o wygaśnięciu decyzji o pozwoleniu na budowę do decyzji o wznowieniu robót budowlanych

Czy dom letniskowy musi być trwale związany z gruntem

Czy projekt budowlany zamienny można sporządzić przez naniesienie zmian na dotychczasowym projekcie budowlanym

Kto jest stroną w postępowaniu w sprawie zmiany pozwolenia na budowę na skutek istotnego odstąpienia od projektu

Czym są tereny przyległe, o których mowa w art. 57 ust. 1 pkt 3 ustawy – Prawo budowlane

Kontrole sieci wodociągowych i kanalizacyjnych

Zmiany w prawie

Nakładanie obowiązku złożenia oświadczenia o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane na podstawie art. 51 ust. 1 pkt 2 ustawy – Prawo budowlane

Ile egzemplarzy projektu budowlanego należy dołączyć do wniosku o pozwolenie na budowę w przypadku inwestycji wieloobiektowej

Ruch budowlany w I półroczu 2010 roku

Badania ruchu budowlanego są prowadzone w Głównym Urzędzie Nadzoru Budowlanego od 1995 r. Ich podstawą jest ustawa z 29 czerwca 1995 r. o statystyce publicznej (Dz.U. nr 88 poz. 439 z późn. zm.), która określa zasady i sposób prowadzenia badań, gromadzenia oraz opracowywania zebranych danych, a także udostępniania i rozpowszechniania wyników, jako oficjalnych danych statystycznych. Analizy dotyczące obiektów budowlanych przekazanych do użytkowania oraz rozbiórek realizowane są w ramach programu badań statystyki publicznej, natomiast analizy pozwoleń na budowę prowadzone jako badania własne, pomocne w realizacji zadań statutowych Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego.

Działania GINB oraz terenowych organów nadzoru budowlanego związane z usuwaniem skutków powodzi

Już w pierwszych dniach po wystąpieniu powodzi i początkowych szacunkach skali zniszczeń organy nadzoru budowlanego rozpoczęły działania, mające na celu zarówno zorganizowanie pomocy poszkodowanym w ocenie skutków działania żywiołu natychmiast po ustąpieniu wody z zalanych budynków, jak również likwidację zagrożeń budowlanych i minimalizowanie powstałych szkód. W tym celu w Głównym Urzędzie Nadzoru Budowlanego oraz w wojewódzkich i powiatowych inspektoratach nadzoru budowlanego od 24 maja br. rozpoczęto organizowanie zespołów ds. oceny stanu technicznego obiektów budowlanych uszkodzonych lub zniszczonych w wyniku powodzi…

Wytyczne postępowania w sprawie obiektów budowlanych, które uległy zalaniu w wyniku powodzi

Przychodząc do obiektu, który uległ zalaniu:
1. Upewnij się, czy powiatowy inspektor nadzoru budowlanego nie zakazał użytkowania obiektu budowlanego, jeśli tak –nie wchodź do budynku ani nie przebywaj w jego otoczeniu.
2. Jeśli nie ma zakazu, dokonaj zewnętrznych oględzin obiektu, sprawdź, czy:
– woda nie podmyła lub nie odsłoniła fundamentów;
– grunt bezpośrednio przy budynku nie został wypłukany;
– nie pojawiły się nowe rysy na ścianach (szczególnie pionowe);
– ściany nie są wybrzuszone lub odchylone od pionu.
Jeśli zauważyłeś tego rodzaju zjawiska, powiadom powiatowego inspektora nadzoru budowlanego.

Zmiany w prawie spowodowane sytuacją powodziową

W związku z sytuacją powodziową na terenie kraju, wprowadzone zostały następujące zmiany w prawie:
- w Dzienniku Ustaw z 8 czerwca 2010 r. nr 99 opublikowane zostało rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z 8 czerwca 2010 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie gmin i miejscowości, w których stosuje się szczególne zasady odbudowy, remontów i rozbiórek obiektów budowlanych zniszczonych lub uszkodzonych w wyniku działania żywiołu (Dz.U. nr 99, poz. 636). Akt prawny wszedł w życie z dniem ogłoszenia. Rozporządzenie wprowadza aktualny wykaz gmin i miejscowości, poszkodowanych w wyniku powodzi w czerwcu 2010 r.;