logo

e-ISSN 2449-951X
ISSN 0137-2971
Pierwotna wersja - elektroniczna
Pierwotna wersja językowa - angielska

100 punktów za artykuły naukowe!

Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułów naukowych w miesięczniku „Materiały Budowlane” z dyscyplin: inżynieria lądowa, geodezja i transport; architektura i urbanistyka; inżynieriamateriałowa; inżynieria chemiczna; inżynieria mechaniczna, a także inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, otrzymują 100 pkt.

Aprobaty techniczne ITB na posadzki przemysłowe (stan na 01.09.2008)

• 4224/2008-AT-15-ITB (nowelizacja). Zestaw wyrobów, do wykonywania posadzek z płytek ceramicznych, w środowiskach narażonych na działanie wilgoci, BOTACEM M 50, BOTACT D11, BOTACT DF9 Plus, BOTACTM 21 i BOTACT MULTIFUGE. Producent:MC-Bauchemie. Termin obowiązywania 2013.03.03.
• 4629/2008-AT-15-ITB (nowelizacja). Płytki posadzkowe z topionego bazaltu EUTIT. Producent: Eutit, Czechy. Termin obowiązywania 2013.03.31.

Włókna syntetyczne w rekonstrukcji elementów betonowych

Dotychczasowe publikacje dotyczące zbrojenia rozproszonego z włókien syntetycznych opisywały przede wszystkim możliwości jego zastosowania w nowo realizowanych elementach betonowych budynków (posadzki, ściany, prefabrykowane elementy szkieletu itp.).Na szczególną uwagę zasługują mieszanki włókien o różnych właściwościach, które obok znacznej redukcji skurczu występującego w betonie zwiększają jego wytrzymałość, a tym samym mogą ograniczyć, a nawet w niektórych przypadkach wyeliminować zbrojenie stalowe w postaci prętów lub siatki. W jednym z wcześniejszych numerów miesięcznika „Materiały Budowlane” prezentowane było zbrojenie o nazwie RXF 54, będące mieszaniną włókien kopolimerowych i polipropylenowych.

Ciepła posadzka z płytami ECOTHERM XR-P

W budynku bardzo ważne jest nie tylko odpowiednie zaizolowanie dachu czy ścian, ale także posadzki, przez którą traci się do 10% ciepła. Skuteczną termoizolację zapewniają płyty EcoTherm XR-P z pianki PIR o współczynniku przewodzenia ciepła λ = 0,023 W/(mK). Ich zastosowanie pozwala zmniejszyć koszty ogrzewania, co jest niebagatelnym argumentem przy stale rosnących opłatach eksploatacyjnych. Kolejnym argumentem przemawiającym za stosowaniem płyt EcoTherm XR-P pod posadzki jest ich duża odporność na odkształcenia, wynosząca min. 150 kPa (15 ton!) na 1m2, co zapobiega deformacji powierzchni.

Wykładziny Gamrat - światowe oblicze

Podłoga decyduje o jakości pomieszczenia, jego ekonomiczności i wygodzie użytkownika, dlatego też materiały pokryciowe podłóg muszą zaspokajać zróżnicowane wymagania funkcjonalne dotyczące parametrów użytkowych, walorów estetycznych czy dekoracyjnych. Odpowiedzią na to zapotrzebowanie jest poszerzenie przez firmę Gamrat S.A. oferowanego od kilkudziesięciu lat asortymentu wykładzin o nowe, niezwykle atrakcyjne wyroby.

System wykonania lub renowacji tarasów i balkonów

Poprawne wykonanie warstw użytkowych tarasów i balkonów wymaga analizy obciążeń oddziaływających na konstrukcję oraz, na tej podstawie, doboru odpowiedniego systemu hydroizolacji (nie materiału, lecz systemu)! Najczęściej spotykany, lecz niepoprawny sposób wykonania hydroizolacji, to (patrząc od góry) okładzina ceramiczna na kleju, jastrych dociskowy i uszczelnienie z papy bitumicznej. Sposób ten nie sprawdza się w praktyce. Podstawowym czynnikiem destrukcyjnym jest oddziaływanie czynników atmosferycznych. Warstwy użytkowe poddane są olbrzymim obciążeniom termicznym.

Przygotowanie podłoża pod posadzki

O jakości i trwałości podłogi decyduje odpowiedni dobór materiałów, właściwa technologia wykonania robót oraz poprawnie dobrany układ warstw. Podłogi wykonywane są na trzech podstawowych rodzajach podłoży:
• gruntowym lub wykonanym z podsypek mineralnych, np. bruku z otoczaków, zagęszczonego piasku, tłucznia;
• betonowym umieszczonym na gruncie (po usunięciu warstwy humusowej);
• konstrukcji stropu (np. strop betonowy lub ceramiczno-betonowy). Każda podłoga składa się z następujących warstw konstrukcyjnych: podłoża; izolacji przeciwwilgociowej lub paroszczelnej; warstwy izolacyjnej – termicznej lub akustycznej; warstwy ochronnej; podkładu podłogowego; warstwy wygładzającej; posadzki. Podkłady, w zależności od układu konstrukcyjnego, mogą być:

Posadzki w parkingach wielopoziomowych i garażach podziemnych

Wraz z rozwojem motoryzacji rośnie zapotrzebowanie na obiekty parkingowe. Ze względu na charakter obciążeń, w niektórych krajach Europy Zachodniej są one włączone w ramy budownictwa komunikacyjnego, natomiast w naszym kraju stanowią część infrastruktury ogólnobudowlanej. Termiczne, mechaniczne i chemiczne obciążenia mogą pozostawiać trwałe ślady w źle zaprojektowanych i wykonanych parkingach. Ciągi komunikacyjne podlegają permanentnemu ścieraniu imogą szybko ulec zniszczeniu, a stal zbrojeniowa skorodować w wyniku zwiększonej karbonatyzacji oraz stosowania środków odladzających. Skorodowane słupy, podciągi i stropy stwarzają zagrożenie dla bezpieczeństwa konstrukcji, a kapiące ze stropu krople z wodorotlenkami wapnia uszkadzają powłokę lakierniczą na samochodach.

MC-DUR 1850 ESD MC-Bauchemie profesjonalnym partnerem branży mikroelektronicznej

Zagrożenia elektrycznością statyczną powstającą podczas eksploatacji przemysłowych powłok posadzkowych nie są oczywiście zagadnieniem nowym. Dotychczas broniono się przed kumulacją ładunków powstających podczas ruchu ludzi i pojazdów po posadzce w dwóch podstawowych przypadkach. Po pierwsze wtedy, gdy mieliśmy do czynienia ze strefami zagrożenia wybuchem. Po drugie, gdy ładunki statyczne mogły zakłócić pracę precyzyjnych urządzeń pomiarowych. W obu przypadkach stosowano tzw. posadzki antyelektrostatyczne, rozpraszające i odprowadzające powstające ładunki. Zmianę w podejściu do zagrożeń elektrycznością statyczną wprowadziły ostatnie badania firm produkujących mikroprocesory. Firmy te zaczęły bacznie przyglądać się stratom, jakie powodują trudne do wytłumaczenia usterki mikroelementów.